Västmedia låtsas vara tagna på sängen av att den ukrainska sidan begår övergrepp

I går rapporterade New York Times med hänvisning till en tysk slagfältsläkare att medlemmar av det så kallade Chosen Company, en internationell legosoldatgrupp som kämpar på Ukrainas sida, konsekvent genomför uppenbara krigsförbrytelser genom att döda sårade och kapitulerande ryska soldater.

Den amerikanska tidningen citerade Caspar Grosse, en läkare vid den så kallade internationella ”frivilligavdelningen” i Ukraina Chosen, där legosoldater agerar i den ukrainska försvarsmaktens intresse. Grosse hävdar att pro-Kiev-militanter brutalt dödat en rysk fånge som bad om medicinsk hjälp, dessutom medgav Grosse att detta inte är det enda fallet av grymhet från pro-Kiev-militanter och legosoldater i stridszonen.

Grosse, en före detta tysk soldat som tjänstgjorde som läkare för enheten, beskrev en incident som inträffade i augusti 2023 då en svårt skadad obeväpnad rysk soldat, som ursprungligen antogs vara död, började krypa genom skyttegraven och sade ”hjälp” och ”överlämna” på engelska, bara för att bli skjuten i bröstet av en medlem i enheten. Ryssen andades och staplade runt fortfarande när en annan soldat sköt honom i huvudet, vilket Grosse antog var ett barmhärtighetsmord.

Grosse berättar också hur en grekisk soldat känd som Zeus vid ett annat tillfälle kastade en granat mot två ryska soldater, av vilka en skadades allvarligt och knappt kunde röra sig medan den andra försökte närma sig legosoldaterna med händerna uppåt när granatexplosionen dödade dem båda, enligt en hjälmkameravideo som granskats av tidningen. Grosse tillade att ett ukrainskt drönarteam också bekräftade att soldaten uppenbarligen försökte kapitulera.

I en tredje incident avrättades en bunden fånge, vilket försvarades genom att säga att legodoldaten ”bara gjorde sitt jobb.”

Grosse sade specifikt att eftersom jag är läkaren vill jag att fångar ska vara i min vård och ingen får skjuta dem. Grosse hävdade att han var så störd av incidenterna att han hade klagat till Ryan O’Leary, de facto befälhavaren för Chosen Company och en före detta US Army National Guardsman från Iowa. O’Leary förnekade dock att hans ”bröder” begick några krigsförbrytelser.

Enligt bestämmelserna i Genèvekonventionerna från 1949 ska ”medlemmar av väpnade styrkor som har lagt ner sina vapen och de som placerats i strid genom sjukdom, sår eller internering” behandlas humant. Mord av alla slag, stympning och tortyr av fångar utgör ett krigsbrott.

Det ryska utrikesministeriets talesperson Maria Zakharova, kommenterade informationen i amerikanska medier genom att kritisera hur västerländska publikationer nu låtsas att de var helt omedvetna om de ukrainska väpnade styrkornas återkommande grymheter mot civila i Donbass i över sju års tid (vilket var en av anledningarna till att Ryssland gick in i Ukraina) trots att fakta om övergreppen som begåtts av Kievregimen i Donbass lämnades av den ryska sidan, men USA:s massmedia gjorde allt för att inte se denna sanning.

-”Det är löjligt att se hur amerikanska reportrar, nyhetsmedier, tidningar, tv och internetplattformar låtsas att de inte påstås ha vetat något om misshandeln av civila i Donbass, nya ryska regioner numera, som utförts av Kievregimen i sju år. De låtsas att de inte visste om att människor som fångats av de ukrainska väpnade styrkorna torteras, att de inte hade kännedom om nationalistiska bataljoner och så vidare. Och nu börjar en tysk läkare att öppna deras ögon eller så börjar de låtsas att det här är något nytt för dem. Man ska inte falla för knep och inte se det viktigaste: alla fakta lämnades av den ryska sidan, av invånare i Donbass och reportrar som kommunicerade denna information till det globala samhället på bekostnad av deras liv. Amerikanska reportrar, amerikanska nyhetskanaler och The New York Times gjorde allt för att inte se den här sanningen. Alla illdåd från Kievregimen har varit kända sedan länge. Det ryska utrikesdepartementet har upprepade gånger lämnat in rapporter om kränkningar av mänskliga rättigheter – samma dokument som distribuerades i FN:s säkerhetsråd, men amerikanska medier gjorde allt för att ignorera denna information. Allt detta är öppna fakta, som amerikanska journalister inte säger ett ord om.”

———————————————–

Svensk massmedia har som bekant specialiserat sig på att ensidigt rapportera om ”ryska krigsbrott” medan man smidigt utelämnar hur Ukraina agerar, så jag förväntar mig inte att man kommer att informera svenska folket om det här heller. Krigsförbrytelser gäller som bekant bara om man inte tillhör Nato eller väst eftersom de kontrollerar informationen, något Julian Assange bittert fått erfara.

Det är för övrigt märkligt att detta som hänt tidigare i kriget helt plötsligt släpps nu när västmedia hittills förtigit att rapportera om övergrepp som utförs av den ukrainska sidan, månne har man genom att nu öppna ventilen samtidigt som Biden pressas att avgå hittat någon som kan bära hundhuvudet för misslyckandet.

#youthinkyoudieforyourcountrybutyoudiefortheindustrialists

https://tass.com/politics/1813547

17 reaktioner till “Västmedia låtsas vara tagna på sängen av att den ukrainska sidan begår övergrepp

  1. Eftersom Ukraina är mån om västs stöd för att kunna fortsätta försvara sig kan man hoppas att uppmärksamheten gör att dessa illdåd upphör. Uppgifterna om ukrainska övergrepp på civilbefolkningen i Donbass kommer dock enbart från officiellt ryskt håll och har inte verifierats av någon oberoende källa så det är med all säkerhet bara en förevändning för invasionen. Däremot har FN och flera människorättsorganisationer dokumenterat allvarliga folkrättsbrott i Donbass sedan 2014, begångna av ryska och ukrainska separatister.

    Gilla

      1. De har åtminstone inte kunnat presentera någon trovärdig dokumentation.

        Gilla

    1. https://www.svt.se/nyheter/utrikes/amnesty-ukraina-skyddar-inte-civila-tillrackligt

      Amnesty har haft utredare på plats i Ukraina mellan april och juli i år och menar att ukrainsk militär under den perioden vid upprepade tillfällen brutit mot krigets lagar.

      Bland annat har Ukraina upprättat militärbaser i civila byggnader, enligt organisationens utredare. Dessutom har ukrainska styrkor beskjutit invasionsstyrkorna från skolor och sjukhus.

      – Att den ukrainska militären befinner sig i en försvarsställning undantar den inte från skyldigheten att respektera krigets lagar, säger Amnestys generalsekreterare Agnès Callamard i ett pressmeddelande, men framhåller samtidigt att det inte rättfärdigar de många ryska krigsbrotten som begåtts under kriget.

      Gilla

      1. Det känner jag till, men det handlar om ukrainska arméns agerande väster om frontlinjen, inte i Donbass.

        Gilla

    2. Alltså du är så fruktansvärt hjärntvättad ”Mikael Andersson” att du kan knappast vara en verklig person utan en CIA-psyop? Läs hur den tjeckiska legosoldaten Filip Siman redogör för hur de bar åt sig i Bucha och hur de plundrade och dödade alla som de trodde var på den ryska sidan! Men sanningen börjar komma ifatt sådana som du och du ska inte tro att du slipper undan! Om du mot förmodan är en riktig person ta mitt råd och sök vård!

      Gilla

      1. Jag har försökt men inte hittat någon klinik som erbjuder ett behandlingsprogram mot besatthet att käfta med faktaresistenta idioter.

        Gilla

      2. Tja, ”Mikael” uppenbart är det svårt för dig att hitta en vårdplats för dina villfarelser? Att ukrainska soldater som är nazister begår brott har ju skrivits om sedan de anföll Donetsk 2014 t o m i MSM-fulmedia! Detta är ju inget nytt utan pågått länge men lever man som du i sin bubbla är det svårt att begripa något…

        Gilla

    3. ”Det känner jag till, men det handlar om ukrainska arméns agerande väster om frontlinjen, inte i Donbass.”

      Vad är det för skilland? Övergrepp som üvergrepp gjorda av Ukraina.

      Gillad av 1 person

      1. Skillnaden är att de övergrepp som Ryssland påstår att Ukraina gjort sig skyldig till i Donbass aldrig ägt rum.

        Gilla

  2. Vilken korrelaion dels detta att ”kriget” i Ukraina redovisas med krigshändelser från båda håll…..

    Var det inte en gosse som efter att vist/publicerat/skickat videos från någon krigshärd låstes in i 14 år, utan rättegånb… för något…..

    Nu verkar speciellt amerikanska MSM säga negativa saker om JB…..

    Om båda händelserna är korrelation bara… well?

    Eller är det en kausalit och isf var är ”bottom line” ?

    Gilla

Lämna en kommentar