Hjärntvätten börjar på ett tidigt stadium

Att Moderaterna ökar både i riksdagsvalet samtidigt som de dominerar både bland förstagångsväljare (enligt bilden) och i skolvalet är så klart en fjäder i hatten för partiet, men samtidigt en obehaglig påminnelse om hur hjärntvätten börjar redan på ett tidigt stadium som en sorts plantskola där alla ska stöpas i samma form och ha liknande åsikter.

Ett exempel är i skolorna där eleverna redan från högstadiet förutom att drillas i att lära sig de åtta riksdagspartiernas namn utantill [eftersom de aldrig byts ut?] och deras kärnpolitik, även ska ha debatter inför klassen och argumentera för deras politik där varje elev ofrivilligt ska representera ett slumpmässigt valt riksdagsparti.

Jag kan förstå poängen att man ska lära sig argumentationsteknik och öva på att tala inför grupp, men man hade kunnat välja olika sakfrågor att debattera istället för att representera ett politiskt parti och sprida deras visioner. Det blir som en del i en indoktrinering och samtidigt lär sig barnen tidigt att det bara finns dessa åtta alternativ medan de förblir ovetandes om övriga partier utanför riksdagen.

Det är faktiskt skrämmande att vi så snabbt gått från att vara ett land som stoltserade med neutralitet och fredliga värderingar till att bli ett land där vi sammanstrålar med våra beslutsfattares krigshets och ambitioner att sälja ut landet till främmande makt utan att blinka. Därtill har de belånat kommande generationer för att finansiera sin krigsiver och att de nedmonterat välfärden samt drivit igenom lagar som ökar kontroll och censur tycks ha gått alltför många förbi. Att dessutom ge dessa lakejer förtroende att styra oss i fyra år till trots deras facit är fullkomligt befängt.

Inte för att alternativet är mycket bättre, då alla åtta sitter i samma båt och styrs av samma kapten, men jag trodde att åtminstone de unga med tillgång till sociala medier och diverse avslöjande fakta om man bara letar lite hade kommit längre, men det är tydligt att alltför många fortfarande inte sett igenom det bedrägliga systemet där riksdagen bara är en sorts fasad.

Att valdeltagandet i landet minskade för andra valet i rad och att bara drygt 80% röstade är ett tydligt budskap om ett utbrett missnöje i landet, men våra styrande lägger ingen möda på att ta till sig det och de behöver inte heller bry sig om det växande politikerföraktet då de sitter säkert ändå eftersom alltför få medborgare bryr sig om det som händer utanför deras filterbubbla.

Lämna en kommentar