Sveriges möjligheter till ett Natomedlemskap grusat?

Dagens skådespel med misstroendeomröstningen mot Sveriges genom tiderna sämsta justitieminister gick precis som förväntat och herr Johansson som måste ha rejäla hållhakar på sina partikamrater sitter fortsatt tryggt i orubbat bo.

Sveriges statsminister Magdalena Andersson har visat sig som en svag ledare och efteråt hade hon mage att säga att man nu fortsätter arbeta för ett svenskt Natomedlemskap trots att det ser helkört ut för Sveriges del efter att Socialdemokraterna allierat sig fullständigt med vågmästaren Amineh Kakabaveh.

Även om såväl Danmark som Finland i dag gett grönt ljus för ett svenskt Natomedlemskap, lär Turkiets ovilja ha ökat massivt efter dagens flörtande med PKK.

Den turkiska presidentens kommunikationsdirektör Fahrettin Altun, sade vid en paneldiskussion om Nato tidigare i dag att både Sverige och Finland måste ta konkreta steg för att ta itu med terrorism samt att deras antagning kan vara ett hot mot blockets framtid om de inte tar en tydlig ståndpunkt om kampen mot terrorism. Altun menade att det är uteslutet för Turkiet att närma sig ländernas medlemsanbud positivt om de inte tar en tillräckligt bestämd ställning mot terroristorganisationen, med hänvisning till PKK.

Efter i dag känns det som om den svenska regeringen tydligt visat var deras sympatier ligger, men å andra sidan kanske vi nu slipper ett påtvingat medlemskap i krigsalliansen Nato.

https://www.dailysabah.com/politis/diplomacy/sweden-finland-must-take-firm-position-on-terrorism

5 reaktioner till “Sveriges möjligheter till ett Natomedlemskap grusat?

  1. Hej!

    Ja, det är märkligt att när orätt skipas kanske det leder till något gott i detta fall. Jag förstår inte hur högern, särskilt inte KD och SD helhjärtat står för ett NATO medlemskap.
    Ukraina konflikten visar med väl tydlighet att NATO genast lägger sig om något land angrips av Ryssland.
    Analysen att vi är säkrare som medlemmar än som alliansfria haltar ju betydligt.
    Skönt att se att någon som du står upp för klokhet.

    Jag är ju en konservativ kristen, en som direkt skulle få benämningen Högerextrem av vänsterpartiet.
    Ände är det just nu Vänsterpartiets värderingar i samhällsfrågor som jag just nu står närmast.
    Men i familjefrågor är det låååångt mellan mig och V.
    Det är en märklig sits man har hamnat i…eller alla andra 😉

    Mvh Lars Kraft

    Skickades från E-posthttps://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=550986 för Windows

    Gillad av 1 person

  2. Jaa låt oss hoppas för vi borde oaktat ansökning göra en plan för att i första hand budgetera 2% av BNP till försvaret, nu 1%, Hur lång tid tar det innan vi ens är där? 5-10år typ…. och sedan hr lång tid tar det innan vi når 4% av BNP…. pengarna finns ju bara och prioritera……

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s