Inte helt oväntat meddelade regeringen på dagens presskonferens att vaccinering mot Covid-19 ska fortsätta årligen – har man köpt in 75 miljoner doser måste de så klart användas upp, kosta vad det kosta vill.
Kanske har de flesta i befolkningen nu vaknat och insett det ologiska med att fortsätta vaccinera sig mot en sjukdom som man ändå får förr eller senare, eller kanske inte. Jag hoppas dock att man även framledes låter människor få välja själva om de vill vaccinera sig och att vi får en mer saklig debatt baserat på fakta än den ensidiga som hittills dominerat i Sverige.
Det måste för övrigt vara slumpen att Sveriges vaccinsamordnare Richard Bergström är före detta lobbyist och VD för EFPIA, läkemedelsföretagen i EU samt har styrelseuppdrag och är firmatecknare i bolag med medicinsk verksamhet.
#followthemoney
Bildkälla: SVT Nyheter

Någon juridisk slipad person, som kan klämma åt Richard Bergström för jäv och vållande av …?
GillaGillad av 2 personer
Men nu har det kommit en positiv nyhet..
FHM har äntligen förstått att barn under 12 år inte rekommenderas att vaccineras.
Ett framsteg.
Vänligen från Nina
GillaGillad av 2 personer
Ja verkligen!
GillaGilla