Kommer ni ihåg dåvarande inrikesminister Anders Ygemans ord från 2016: ”Uppemot 80.000 asylsökande som sökte asyl i Sverige förra året kan komma att utvisas.”
Som bekant hände inte ett jota och antalet illegala migranter har sedan dess bara fortsatt öka – mycket tack vare landets generösa bidragspolitik med nödbistånd, subventionerad vård, bostad och skolgång som även ges till papperslösa som lockbete. Ingen vet egentligen exakt hur många som lever illegalt i Sverige i dagsläget men en sak är säker – det är vi skattebetalare som står för notan.
Snart är det dock valår och det gäller därför för regeringen att visa sig slagkraftig, justitieminister Morgan Johansson deklarerade således i dag att regeringen nu vidtager ett antal åtgärder för att personer som inte har rätt att stanna i Sverige ska återvända till sina hemländer.
Polisen får bland annat i uppdrag att under nästa år aktivt söka upp personer som uppehåller sig i Sverige illegalt, där även arbetsplatser får genomsökas. Den socialdemokratiska regeringen vill också börja använda det svenska biståndet till utvecklingsländer för att påverka mottagandet av personer som avvisas från Sverige.
En annan viktig aspekt att se över som för det mesta glöms bort i debatten, är alla dessa kryphål och svaga lagar som möjliggör för asylsökande som fått avslag att överklaga sina beslut gång på gång samt på så vis fördröja avvisningar.
Men i det här landet har regeringen oavsett färg en tendens att ägna sig åt mycket snack och ingen verkstad, så med tanke på facit hittills tror jag på det först när jag ser det hända.
#herewegoagain
Bildkälla: SR

Allt detta kommer naturligtvis inta att hända! Vi har en minister som är en notorisk lögnare. Helt ärligt tror jag han är kortare om huvudet än i kroppen. Såssarnas stora huvudbry just nu är hur de ska kommunicera valfläsk till muslimer, Jag bedömer att nästa nyord i såssevärlden blir någonting på get. Vad sägs om röstskalle eller bidragstestikel?
GillaGilla
Hur de ska kommunicera valfläsk till muslimer? Åk till Turkiet, den svenska valkampanjen lär pågå för fullt där. Turkiet lär ha mängder med terrorister på rymmen som gärna skulle vilja komma till Sverige och få statligt skydd och avlöning som ”flyktingar”.
GillaGilla
Den socialdemokratiska lögnfabriken fortsätter uppenbarligen att spy ut lögner. Tvi!
GillaGillad av 1 person
Det skulle inte förvåna mig ett dugg, om det blir som som sammanfattar de två tidigare valen: Antal infriade vallöften 0, antal brutna …
GillaGillad av 1 person
Det är skam att han får sitta i regeringen efter alla dessa fadäser denna odugling gjort
GillaGillad av 1 person
Ja verkligen, precis som med Ygeman som märkligt nog fortsätter ha en given plats.
GillaGillad av 1 person