Mycket talande bild i artikel från Jyllandsposten som slår fast att såväl den svenska som den norska kronan är nere på historiskt låga nivåer som inte skådats sedan finanskrisen, men som synes är det den svenska kronan som tar den största smällen.
Medan den svenska kronan fortsätter falla fritt och landets kommuner befinner sig i ekomomisk kris som alltmer drabbar folket – främst de svagaste i samhället – breder samtidigt otryggheten ut sig i Sverige tack vare den eskalerande brottsligheten som slår mot både stora och små, men regeringen Löfvén står ändå och slår sig för bröstet samt låtsas ta ansvar för landet.
Bedrövligt att medborgarna tolererar detta – hade det varit lite tåga i folk hade man ställt makthavarna mot väggen och krävt sin rätt!
Men det är fredag med after work, Idol och tacos så nu sjunker vi ned i soffan och stänger ute den brutala verkligheten ett tag till – det löser sig nog, det har det alltid gjort tidigare! 🥴
#avgåregeringen
#ställkravpåvåramakthavare
Jag hörde något företag som sade att det är dyr administration att värdesäkra kronan,den onödiga kostnaden slipper man ifall man hela tiden handlar med euros.Vi har euro inom fem år,det ser den sk marknaden till och varför inte,som det är nu blir ju folk bara fattigare och fattigare.
GillaGilla
Bevara oss från Euron!
GillaGillad av 2 personer
Jag minns när man fick 1,50 danska kronor för en svensk krona och den norska var ungefär lika billig.Man va kung då!
Sjukt så som utvecklingen blivit.
GillaGillad av 1 person
👺 👺 👺 👺 👺 🇸🇪 🇸🇪 🇸🇪 🇸🇪 🇸🇪
Hit går dina skattekronor:
http://uvell.se/2019/10/11/dod-eller-inte-dod/
🤡 🤡 🤡 🤡 🤡
GillaGillad av 1 person
Det är det jag har sagt att de går från barnpension till folkpension efter att deras åldet skrivits upp.Det är min själ inte klokt.
GillaGillad av 1 person
VIDRIGT!
GillaGilla
Tack! Den har jag missat.
GillaGilla