Taktlöst med en sidoagenda för mer vapen och pengar under begravningsbesöket

Det är anmärkningsvärt att Ukrainas ledare Zelenskyj ännu en gång lämnar sitt land mitt i brinnande krig för att frottera sig med den europeiska eliten och tigga mer stöd, särskilt eftersom han knappast hade någon närmare relation med den avlidna norska kung Harald, men ändå ploppade han upp som gubben i lådan i Oslo redan i går och tillbringade kvällen innan begravningen med att ha möte med Norges statsminister Jonas Gahr Støre där man diskuterade norskt militärt och civilt stöd.

Det känns inte alls särskilt befogat att mötet klämdes in med tanke på att Støre var i Kiev den 23 augusti och tillkännagav att den norska regeringen skulle dedikera 85 miljarder kronor till Ukraina även under 2027.

Därtill har de norska politikerna ingått en överenskommelse om politisk tystnad fram till begravningen där man stoppat politiska tal, debattdeltagande och annan politisk kommunikation som inte anses absolut nödvändig. Støre själv har dessutom försvarat pausen och sagt att demokratin kan tolerera några dagar utan skarpa debatter.

Jag håller med den norska tidningen Investornytt i deras kritik som slår fast att det är taktlöst att använda ett begravningsbesök med det bakomliggande motivet att be om vapen och pengar samt att Støre borde ha haft omdömet att hålla dessa frågor åtskilda.

Hur länge till ska vi acceptera att europeiska skattebetalares pengar missbrukas och att donatormöten med Zelenskyj sker på löpande band istället för att våra beslutsfattare fokuserar på sina egna blödande länders skriande behov? En fråga som helt lyser med sin frånvaro i valspurten och när Ulf Kristersson (M) och Magdalena Andersson (S) i kväll möts i den TV-sända så kallade statsministerduellen, kan vi vara säkra på att alla obekväma frågor är som bortblåsta.

https://www.investornytt.no/kommentar/kongens-gravferd-er-ingen-giverkonferanse/544073

4 reaktioner till “Taktlöst med en sidoagenda för mer vapen och pengar under begravningsbesöket”

  1. Hade det varit min fars begravning så skulle ingen kyrkofrid kunnat hindra mig från att brutalt kasta ut en terrorist som förirrat sig in på begravnings cermonin, smaklöst,taktlöst och obegripligt nedvärderande för den Norske Kungen.

    Mvh Carl Mikael💐

    Gilla

  2. Att tiggaren Zelensky är på plats är osmakligt men att den kriminella s k ”bonusprinsen” också ostört springer omkring och flinar fullbordar den norska skandalen! Norge ett land i totalt moraliskt förfall och bara det att Mette Marits kontakter med pedofilen Epstein sopades under mattan visar hur långt hyckleriet har gått? Norge behöver precis som Sverige skaffa sig riktig politisk opposition annars går det illa.

    Gilla

Lämna en kommentar