Två uppseendeväckande domar som får många att tvivla på rättsväsendet

I en tid där vår yttrandefrihet inskränks alltmer får man verkligen tänka på vad man säger och hur man uttrycker sig i skrift.

Detta tycks dock inte gälla i vissa fall och dagens besked om att komikern Aron Flam frias för olaga hot och ofredande efter att förra året ha kallat MP-politikern Marie Åkesdotter för ”nazistfitta” och uppmanat henne att ta sitt liv fick åtminstone mig att bli förvånad.

Åkesdotter hade skrivit ett inlägg i sociala medier om att Israel begår folkmord och Flam skrev då att hon borde ta sitt liv samt att han har hennes hemadress.

Hur är det möjligt att han kan frias för det när andra döms för att säga nedsättande saker om romer eller muslimer som begått brott, eller kommenterar ett inlägg som beskriver HBTQI-personer som bibliotekspedofiler som groomar barn vid sagoläsning för att ta några exempel?

Det är skilda saker förvisso och Åkesdotter är en offentlig person och då är tröskeln högre, men den delen med det förtäckta hotet borde åtminstone genererat böter i min värld.

Ett annat uppseendeväckande fall som är minst lika galet är domen mot opinionsbildaren Jonatan Alfvén, som publicerat namn och bilder på män som dömts för sexualbrott mot barn, men själv dömts för grovt förtal. Han ska nu betala 350 000 kronor i skadestånd till fem utpekade män. Bisarrt minst sagt och det är inte konstigt att många börjar tvivla på rättsväsendet.

https://www.etc.se/inrikes/aron-flam-frias-fraan-olaga-hot-mot-mp-politiker

https://www.friatider.se/jonatan-alfven-doms-att-ha-varnat-pedofiler

Lämna en kommentar