Trots Ukrainas påstådda framgångar i kriget mot Ryssland har Ukrainas hamnar vid Svarta havet blockerats.
Sedan den 22 juli har inga fartyg kunnat anlöpa ukrainska hamnar, vilket även bekräftats av Ukrainas ledare Zelenskyj vid en presskonferens med Irlands premiärminister Michael Martin som sändes av TV-kanalen TSN.
All sjötrafik till de ukrainska hamnarna Odessa, Tjernomorsk och Juzjnyj (den så kallade Stor-Odessa-regionen) har helt avstannat. Tidigare sade även jordbruks- och livsmedelsministern Taras Vysotskij att transportörerna hade avbrutit sin verksamhet med ukrainska hamnar från och med den 22 juli och att det är rederierna själva som fattat beslutet, inte de ukrainska myndigheterna.
80% av all ukrainsk export går via sjöterminaler. Handlare och analytiker bedömer att Ukraina har förlorat omkring en tredjedel av sin exportkapacitet via Svartahavshamnarna. Kiev har även använt sjövägen som en vapenleveranskanal.
I går meddelade det danska rederiet Maersk att de avbryter samarbetet med hamnen i Chornomorsk i Odessaregionen på grund av ryska attacker.
———-
Det är för övrigt fascinerande vilket enormt genomslag ”Rysslandskännaren” Martin Kraghs död fått hos det svenska etablissemanget, till och med statsministern har uttalat sig och hedersbetygelserna avlöser varandra. Vilken tur att Kragh drev ”rätt” narrativ; Kragh hävdade bland annat att Putins beslut att bygga ett nyryskt storvälde kostat Ryssland dess internationella ställning, ekonomiska framtid och demokratiska utveckling (vilket inte stämmer överens med verkligheten utanför EU-bubblan), annars hade hans död knappast gett eko, förutom hos alla pro-ukraina aktivister som hade spottat på hans grav.
https://www.ja.se/artikel/2240423/fartyg-stoppas-till-ukrainska-spannmlshamnar.html
https://www.pravda.com.ua/eng/news/2026/07/23/8045481/
