Låt skiten brinna

Rånare med handgranat har gripits i ett köpcentrum i Upplands Väsby, en tonåring blev mördad med kniv mitt på ljusa dagen vid tågstationen i Boden, en kvinna blev brutalt rånad i Göteborg av två män som slog henne med ett tillhygge i huvudet, en högstadieskola i Sala med stora konflikter som även innefattar föräldrar har blivit uppdelad mellan svenska barn och de med utländsk bakgrund samt insatsstyrkan har omhändertagit en knivbeväpnad man i hans bostad.

Ett axplock av kvällens händelser och nu väntar vi bara på nya upplopp i de särskilt utsatta områdena lagom till helgen när jullovet börjar och fler skjutningar in genom lägenhetsfönster som verkar vara en ny trend!

Hela tiden eskalerar våldet och när man tror att nu kan det inte bli värre så är det precis vad som sker. Man blir avtrubbad och man orkar inte ta in allt sjukt som sker varje dag. Nu är det dessutom bråda dagar inför julen med handling och förberedelser, så inte undra på att man känner ”jag orkar inte bry mig”.

Men samtidigt är det inte vårt förbannade ansvar! Vad i helsike håller statsmakten på med och framförallt våra ansvariga ministrar – har de redan gått på julledighet? Tror de att bara för att de presenterat Operation Rimfrost samt orerar om att de ska knäcka gängen och anställa nya poliser så är det läge att vända ryggen åt befolkningen? Ser de inte vad som händer i samhället och att det är riktigt allvarligt?

Inte ett ljud hör man. Men andra saker lägger man tid på att belysa – Per Bolund fortsätter även idag att tala sig varm om alla insatser som regeringen gör för klimatet utan att nämna landets anarkiliknande tillstånd och Stefan Löfvén befinner sig i Sydkorea där han kritiserar president Trump för att håna Greta Thunberg.

Men det är väl det regeringen menar med att man tar ansvar – man lägger allt krut på klimatet och struntar fullkomligt i hur landet går under tack vare deras exceptionellt oansvariga migrations- och integrationspolitik. Det är tydligen var och ens eget ansvar att se till att inte befinna sig på fel plats vid fel tillfälle när polisen inte klarar av att upprätthålla ordningen.

Ja, vad finns det att säga egentligen?! Låt skiten brinna och hoppas på att det inte drabbar dig själv eller någon du känner nästa gång!

#avgåregeringen

Källa: Aftonbladet, SvD, GP

10 reaktioner till “Låt skiten brinna

  1. Fyller på med lite till.

    En person har skadats vid en skottlossning i Gamlegården i Kristianstad. Polisen är på plats och söker efter minst två gärningsmän. Det var vid 23-tiden som polisen fick in flera larm om höga smällar i Gamlegården.

    En man har blivit skjuten i Eriksberg i Uppsala. Polisen är på plats med flera patruller och ett område har spärrats av. 22.14 fick polisen in flera larm om höga smällar i Eriksberg.

    Osv.

    Gillad av 1 person

  2. Det är nog lite konstigt, då det vanligaste eller naturligaste brukar vara att lägga focus på det som man kan påverka. Klimatet styrs nog i alla fall till minst 90 procent av solen, och Sverige till 90 procent av. …

    Gillad av 1 person

Lämna en kommentar