Jag har under de senaste två åren skrivit spaltmeter om kriget i Jemen och ett tag levde hoppet om fred efter samtalen i Stockholm, men tyvärr sprack den drömmen omgående eftersom Houthierna inte kunde hålla sin del av avtalet och nu verkar allt vara tillbaka på ruta ett med fortsatta attacker som drabbar civilbefolkningen.
Enligt Unicef fortsätter 1,2 miljoner barn att leva i aktiva konfliktzoner och under det snart 5 år långa kriget har snart en hel generation barn dödats av såväl krigshandlingar som sjukdomar och svält. Enligt WHO har upp mot 10.000 personer hittills dött i kriget – inklusive 2.200 barn, men andra organisationer säger att siffrorna är högre än så. Idag framkommer det dessutom uppgifter från Amnesty International om att barn så unga som 8 år har blivit våldtagna av milismän.
Amnesty har dokumenterade bevis på våldtäkter av tre pojkar och sexuella övergrepp på en fjärde i den sydvästra staden Taiz, som kontrolleras av regeringsstyrkor och är omringat av rebellerna.
Familjerna till de fyra pojkarna berättar att deras söner har blivit utsatta för detta under de senaste åtta månaderna – inklusive i en moské, men myndigheterna i området har inte agerat och inga juridiska åtgärder har satts in trots att våldtäkt och sexuella övergrepp som begås under väpnade konflikter är att likställa med krigsbrott.
Modern till en 8-årig pojke berättar att hennes son blivit våldtagen i en moské minst två gånger förra året av två män, varav en av männen var sonen till en Islah-imam. Al-Islah är ett jemenitiskt islamistparti med historiska band till Muslimska Brödraskapet. Medicinska rapporter visar att pojken lider av nedsatt rörlighet och hjärnskakning efter våldtäkterna.
Fadern till en 13-årig pojke berättar att hans son också blivit våldtagen av samma män och i samma moské.
En annan pojke som blev våldtagen i december blev utsatt under pistolhot av en Islahi-milisman. Modern berättar att pojken inte kunde sitta eller gå på toaletten i tre dagar efter överfallet.
Enligt Amnesty är det mycket troligt att det finns flera fall som inte rapporterats, eftersom familjer i regel är rädda för milismän.
Lagen i Jemen slår fast att sexuellt våld kan ge dödsstraff och ett antal män har avrättats publikt under de senaste åren för att ha mördat och våldtagit barn, men med tanke på att myndigheterna i de här fallen inte vill agera till stöd för familjerna som anmält våldtäkterna, så lär väl dessa svin få fortsätta att våldtaga barn i det tysta.
http://www.arabnews.com/node/1464811/middle-east

Svenskarna är fredsförlamade. Men det som händer nu i svenskarnas liv är en brutal uppvakning till realismen. 39 45 var döden brutal i grannländerna. Sverige åt gräddbakelser. Nu vaknar sakta sverige till krutröken efter 200 år och förlamningen är total. Jag skall flytta.
GillaGilla
Reblogga detta på Micaels Lidéns Blog.
GillaGilla