Har varit på badhuset med barnen och eftersom det är novemberlov var det fullt hus.
En hijabklädd kvinna stod också i kön med sin man och fyra söner, men tro inte att hon var med och badade inne i simhallen, nej hon satt hela tiden fullt påklädd på en stol och tittade på medan övriga familjen plaskade för fullt.
Alla de som är emot ett slöjförbud använder ofta argumentet att kvinnor i sådant fall skulle bli isolerade i sina hem, men hur roligt är det att sitta bredvid och inte deltaga fullt ut i aktiviteterna? Det är en mildare form av isolering och då kan man lika gärna stanna hemma!
Självklart behöver Sverige göra som många andra länder och införa både burkaförbud samt förbud mot slöja på barn under 18 år på allmän plats – allt annat är inhumant!
Genom att ge vår tysta acceptans till kvinnoförtrycket bidrager vi till att utanförskapet byggs på istället för bort! Vi behöver istället markera starkt mot detta ofog och stå upp för flickornas/kvinnornas rätt till frihet samt jämlikhet oavsett religion och etnicitet.
Jag väntar fortfarande på att något annat parti förutom SD ska våga ta bladet från munnen och börja ställa krav!
Helt rätt Jenny. Det är bekvämare för de styrande att titta bort när någon pissar en på ryggen
GillaGillad av 2 personer