Ryssland är redo men vill inte ha något krig med Europa

Att Europa genom massivt militärt och ekonomiskt stöd till proxykriget i Ukraina, satsningar på en enorm upprustning samt återkommande provokationer gentemot Ryssland jagar en möjlighet att få igång ett krig med Ryssland har länge stått klart.

Ryssland försöker å sin sida dra i handbromsen och har hittills inte fallit för de många lockmedel som använts för att få en motreaktion, men vid en presskonferens efter toppmötet mellan Ryssland och Afrika i går markerade Rysslands president Vladimir Putin att Ryssland är redo om Europa gör verklighet av sina fantasier.

Putin ifrågasatte diskussionerna om att förbereda sig för militär konflikt senast 2030.

”Många talar bara om att förbereda sig för krig senast 2030. Stämmer det? Nej. Först och främst vi är redo, men vi vill inte ha något krig med Europa.

Moskva stödjer åtgärder för att återställa relationerna med Europa, både som helhet och med enskilda nationer. Om deras eskaleringsplaner går för långt, kommer det dock inte att finnas några vinnare alls. Låt ingen glömma detta.

Moskva vill undvika en eskalering i Östersjön jämförbar med förhållandena i Persiska viken eller Hormuzsundet. Vi vill inte ha en sådan situation, men vi kommer att bemöta alla utmaningar i enlighet med behovet av att upprätthålla internationell rätt.”

————-

I en perfekt värld hade våra krigshetsande beslutsfattare dragit öronen åt sig med vetskapen om att man dels kommer att få svårt att besegra en stark kärnvapenmakt som Ryssland samt dels att det inte är värt riskerna man utsätter sina egna befolkningar för, men tyvärr lever vi i en ding ding värld där sunt förnuft numera är en bristvara och vi medborgare bara är värdelösa brickor i ett geopolitiskt spel som man gärna deltager i även om det är alldeles för höga insatser.

https://united24media.com/war-in-ukraine/putin-claims-readiness-for-european-war-while-claiming-it-seeks-avoidance-23933

https://x.com/JnglJourney/status/2115887790680662415

2 reaktioner till “Ryssland är redo men vill inte ha något krig med Europa”

  1. Dessvärre tror jag inte på detta. Det verkar mera som om alla parter idag ser att ett storskaligt krig, skulle kunna rensa ut eländet och börja på ny ”kula”. Med allt vad det innebär. TYVÄRR. Enda sanning blir att det kan bli en segrare men inga vinnare.

    Gillad av 3 personer

    1. Europas partier gemensamt ler I mjugg… Se ett svaghetstecken.
      – Vi har fått Ryssland krypa till korset och vill nu förhandla.
      Våra sanktioner har varit framgångsrika!

      Gilla

Lämna ett svar