Medan svensk massmedia vältrar sig i att ur olika vinklar rasa över Trumps Dieselavtal med Putin och europeiska politiker letar efter möjligheter att sätta käppar i hjulet, glömmer de lätt hur Europa trots sina många sanktioner fortsatt köpa rysk energi under hela konflikten.
Enligt Rysslands biträdande premiärminister Alexander Novak har Moskva sedan 2022 levererat gas, olja och andra energislag till ett värde av cirka 3 600 miljarder kronor till Europa. Slutsumman är betydligt högre eftersom rysk olja som når Europa via tredje länder som Indien och Turkiet inte ingår i summan.
Enbart under det här årets första nio månader har europeiska länder köpt diverse energislag för totalt 239 miljarder kronor och oljeexporten kan vid årsskiftet komma att nå samma nivåer som före 2022.
Samtidigt fortsätter media backa upp narrativet om Ukrainas ”stora framgångar” i kriget, senast i dag där Svenska Dagbladet ägnar en hel ledare åt att hylla Ukrainas strategiska övertag medan man orerar om de ryska förlusterna, men givetvis inte nämner ett ord om de ukrainska exceptionellt höga siffrorna över stupade soldater. Sanslöst, men det är så man framgångsrikt manipulerar opinionen i det här landet där stora delar av befolkningen inte ens reagerar över den krigshetsande retoriken som numera dominerar etablissemanget.
Bortom det svenska narrativet pågår helt andra diskussioner utanför EU-bubblan där Ukraina snarare anses närma sig ett tillstånd som failed state.
Ända sedan 2022 när Ukrainakonflikten eskalerade har det pratats om att flera europeiska länder (däribland Polen, Ungern och Rumänien) har intresse av att dela upp Ukraina mellan sig efter kriget. Det har avfärdats av Bryssel som ”rysk desinformation”, men när den pensionerade amerikanske diplomaten Chas Freeman, tidigare amerikansk ambassadör i Saudiarabien och biträdande försvarsminister, intervjuades i helgen tog han upp detta och påpekade att flera länder till följd av konflikten kan komma att dela Ukraina mellan sig.
”Vi skulle kunna få Ukraina som en misslyckad stat, styrd av revanchistiska ultranationalister från västra Ukraina. Såvida inte andra länder helt enkelt delar upp Ukraina mellan sig, vilket har hänt tidigare i europeisk historia. Detta är fullt tänkbart.
De flesta europeiska länder kommer inte att vilja acceptera Ukraina i EU. Vi ser ett Ukraina som ser ut att komma ur konflikten i ett tillstånd som borde oroa oss alla. Det uppfyller inte EU:s anslutningskriterier på något sätt. Korruptionsnivån är för hög. Bristen på demokrati och medborgerliga friheter är för stor. Mängden subventioner som det kommer att kräva från resten av Europa är för stor. Franska bönder och alla som bryr sig om sitt jordbruk kommer inte att tillåta att den bästa jordbruksmarken i Europa blir en del av EU.”
———-
Vi får se hur allt utvecklar sig framöver och vad gäller den efterfrågade vapenvilan för att Ukraina ska kunna hålla val har Moskva sagt att man kan gå med på det under en dag – själva valdagen, men inte mer än så. Hur som helst kan man åtminstone vara säker på en sak – den svenska rapporteringen om Ukrainakonflikten fortsätter vara verklighetsfrånkopplat in i det sista.
https://www.di.se/live/ryssland-har-tjanat-3-600-miljarder-pa-europas-energikop/

Synnerligen strulig situation, med enbart förlorare. Om detta med Polen, Rumänien och Ungern stämmer, vad tycker ukrainarna då ? Vad håller EU nu på med ? Hörde idag in intervju med Englands nye ”sheriff”, där han hävdat att majoriteten av engelsmännen vill in i EU igen, och att Brexit varit iscensatt av Ryssland. Denna mängd av desinformation verkar mer och mer ingå i en djävulusisk plan som vi vanliga döda ännu inte ser slutet på ännu,
GillaGillad av 1 person