Medan de politiska blocken håller andan och väntar på att de sista rösterna ska räknas, tuffar livet på för oss vanliga människor som måste kämpa lite hårdare för brödfödan. Många har redan noterat att elen har blivit dyrare och värre lär det bli framöver när tuffare tider väntar.
När Claes Hemberg, sparprofil och energiekonom på värmeteknikbolaget Nibes, intervjuas av DI slår han fast att oavsett vilken partiledare som vinner maktkampen och får ihop en regering, bör politiken fokusera de närmaste fyra åren på att lösa landets strukturella tillväxtproblem.
Han påminner också om den baksmälla som väntar svenska hushåll när valfläsket försvinner.
”Runt 1% av befolkningen är lagförda brottslingar. Nu har det lagts mycket kraft på brott och straff, men Sveriges tillväxtfrågor sitter liksom inte på Kumla. Nu behövs tillväxtfrämjande strukturåtgärder inom främst energi, data, forskning och barnafödande. Att bara starta mer kärnkraft räcker inte – den ligger flera år bort.
Nu ökar efterfrågan, konkurserna minskar, räntan är låg, statsfinanserna goda och det finns gott om ledig arbetskraft.
Sorgebarnet är fortsatt de pressade hushållen. Den ekonomiskt starkaste kvartilen i storstäderna märker knappt av Hormuzkrisen. Men för vanligt folk som behöver bilen bromsar energipriserna konsumtionen ytterligare något år.
Nästa år kommer bensinkyssen med 4 000 kronor dyrare droppar och 5 000 kronor dyrare mat för en medelfamilj. Elen stiger redan i år med 9 000 kronor jämfört med 2025. Lägg till att kollektivtrafiken för många blir 1 000 kronor dyrare varje månad när valfläsket upphör vid årsskiftet.
Drivmedelsstöd, halverad matmoms och kollektivtrafikresor blir inte kvar, de måste bort. Den sortens stöd är bara brandsläckare, därtill fruktansvärt dyra – mångmiljardbelopp, som ingen finansminister, oavsett partifärg, kan ha kvar i kommande budgetar
Politiken måste i stället ge hushållen mer eget ansvar och automatiska verktyg för att den breda massa på riktigt ska byta fot – som att köpa elbil, ladda den och värma huset när elen är billigast på dygnet och göra Sverige mindre beroende av omvärldens priser och utbudsstörningar.
Politikernas uppgift är bland annat att pressa energibolagsjättarna, som sitter på stora datamängder om varje enskilt hushålls elförbrukning, till att fokusera mindre på att ”bygga stolpar” och mer på att bli konsumentbolag som tar fram energieffektiva vardagsverktyg samt kunderbjudanden.
Ju bättre grepp människor får om sin ekonomi desto tryggare känner de sig, vågar konsumera och skaffa barn, vilket är nödvändigt för Sveriges långsiktiga tillväxt. Finland och Danmark har förstått det här och kommit mycket längre än Sverige.”
—————–
Näringslivet hoppas så klart på en företagsvänlig regering med Centerpartiet som kan mota Vänsterpartiet i grind om Magdalena Andersson (S) blir nästa statsminister. För skatteslavarna har det inte så stor betydelse villet block som vinner då reformutrymmet oavsett regering har gått upp i rök och båda sidor har liknande prioriteringar, så det är bara att ställa in sig på hårdare tider framledes medan tankarna förhoppningsvis väcks kring vad vi egentligen får för pengarna.
https://www.di.se/nyheter/hemberg-sveriges-tillvaxtfragor-sitter-inte-pa-kumla/
