Sverige dras allt djupare in i konflikten med Ryssland. Inte nog med att vi aktivt bidrager med militärt och ekonomiskt stöd till Kiev för att hålla igång proxykriget samt utbildar soldater/piloter, därtill polerar vi nu ytterligare vår funktion som ett uppmarschområde för allierade styrkor.
Natos Forward Land Forces (FLF) i Finland grundades i juni 2026 och är Natos nionde multinationella stridsgrupp för framåtriktade landstyrkor. Sverige har huvudansvaret för Natos försvar i norra Europa och har sedan tidigare ställt en stridsgrupp med bas i Boden till Natos förfogande för att kunna agera i norra Finland och bedriva avskräckning samt försvar mot Ryssland.
Efter Natotoppmötet i Ankara står det klart att både Frankrike och Spanien ansluter sig. Frankrike kommer att placera ut roterande markstyrkor – inklusive en stridsenhet – i Höga Norden som det kallas på Natospråk. Sverige fungerar som ramnation för stridsgruppen medan Spanien kommer bidraga med politiskt samt militärt stöd för allierade styrkor.
Frankrike kommer att bidraga med markstyrkeplaceringar – inklusive en stridsenhet som kommer att integreras i FLF-formationen och placeras ut i operationsområdet (AOO). Frankrike kommer också att utbilda kritiska möjliggörare tillsammans med FLF. Det handlar om upp till ett kompani, omkring 150–200 personer samt stabsofficerare från fransk sida.
Med Frankrikes och Spaniens bidrag blir FLF Finland således en bred multinationell styrka. Enligt försvarsminister Pål Jonson är det här ett viktigt framsteg för Sverige och Finland och ett bevis på att vi inte står ensamma.
Enligt uppgifter till SvD från en källa inom försvarsdepartementet rör det sig om Chasseurs Alpins, Frankrikes alpina jägarförband, särskilt tränat för strid i kallt klimat och svår terräng. Det finns dock en baksida med en multinationell truppinsats enligt källan då det gör den mer komplicerad och kan sänka den militära effektiviteten. Det är en politisk styrka att flera allierade dras in i direkta strider om något händer för då blir besluten lättare i Bryssel, men rent militärt blir det ett svagare förband på grund av multinationaliteten då många inom EU inte känner till klimatet eller terrängen.
Jag förstår att vår krigshetsande regering och många stridslystna svenskar njuter i fulla drag av utvecklingen. Själv ser jag inte lika ljust på tillvaron då vi för var dag som går tar oss allt längre bort från möjligheter till nödvändig diplomati och samarbete för att istället omfamna en destruktiv väg mot krig med våra barn/barnbarn som insats.
Därtill visar vi tydligt för Ryssland att vi är fientligt inställda, vilket kommer ligga oss i fatet i det långa loppet.
När professor Jeffrey Sachs intervjuas av professor Glenn Diesen pekar han på att västerländska ledares försök att besegra Ryssland militärt visar på djupgående okunnighet och missförstånd om de förändringar som sker i världen.
-”Det finns inget sätt att besegra Ryssland förutom genom att driva oss in i ett kärnvapenkrig, eftersom landet inte har för avsikt att ge upp för att västerländska vapen slår till djupt in i dess territorium. Därför är hela denna idé av västerländska regeringar en form av djupgående okunnighet, grundlöshet och vårdslöshet som helt enkelt är häpnadsväckande. Allmänheten i USA och Europa vill inte ha dessa krig. De vill inte ha militär eskalering.
Vi har idag en klass av politiska ledare som agerar anakronistiskt, som blint tror på västerländsk dominans och västerländsk makt, som inte förstår förändringarna i världen, inte följer sin egen allmänna opinion och inte förstår den. Så jag tror att det finns tre scenarier som detta i slutändan kommer mynna ut i.
För det första skulle Ryssland kunna uppnå sina militära mål fullt ut. För det andra skulle det kunna eskalera till kärnvapenkrig. Och för det tredje kommer dessa krigiska regeringar i slutändan att kastas ut av sina befolkningar, som är fullständigt äcklade av dem.”
————-
Scenario tre lär i alla fall aldrig hända i Sverige tyvärr där den manipulerade befolkningen snarare hyllar utvecklingen istället för att se vad som håller på att hända och blundar för vilka fasansfulla konsekvenser som väntar.
https://www.svd.se/a/k0dpAj/frankrike-och-spanien-ansluter-till-natos-styrka-i-finland

Precis allt det negativa med Nato, EU, DCA-”avtalet med USA som vi som tänker efter varnade för inträffar. Quslingarna som säljer ut Sverige har glada dagar då kontona fylls med korruptionspengar från när och fjärran. Lille Pål är väl den första som sticker från Sverige om det hettar till…Stor i orden liten på jorden – aldrig har väl det ordspråket haft en mer träffande figur. Avskum som stödjer dessa lakejer borde ta sig en ordentlig funderare.
GillaGillad av 1 person
I ljugmedia säger man aldrig USA:s eller Israels oprovocerade anfall mot Iran utan det är vokabulär som ”konflikten i Iran” eller ”kriget i Iran” och andra omskrivningar om överfallet på kommando uppifrån som gäller. Det ska alltså verka som Iran egentligen är skyldiga till kriget och visst fungerar propagandan på de flesta. Undrar hur länge du skulle få vara kvar som reporter eller journalist om du sa sanningen i lögnmedia? Antagligen en skarp varning, sparken eller om facket protesterar göra menlösa reportage typ ”nytt cykelställ i Kråkhult färdigställt” tills man avgår självmant.
GillaGillad av 1 person
Varför åker du inte ner till Iran Benny och frågar människor om de är nöjda med den islamistiska republiken Iran och mullornas kontroll.
GillaGilla