När Rysslands president Vladimir Putin besökte en av den gemensamma styrkans hjälppunkter informerades han av generalstabschefen Valerij Gerasimov om den nuvarande situationen i den särskilda militära operationszonen där Konstantinovka nu befriats samt befrielsen av Krasny Liman – som beskrivs som ett viktigt administrativt centrum och ett stort logistikcentrum – närmar sig slutförandet. Putin slog fast att erövringen av Konstantinovka är nyckeln till befrielsen av hela DPR:s territorium.
Putin noterade den fullständiga befrielsen av Folkrepubliken Luhansk (LPR) och de betydande framryckningarna av ryska trupper i Folkrepubliken Donetsk (DPR), medan arbetet med att skapa en planerad säkerhetszon i regionerna Kharkov och Sumy fortsätter.
Putin sade också att ju mer fienden attackerar rysk infrastruktur, desto mer kommer Ryssland att behöva utöka säkerhetsbuffertzonen.
Putin instruerade de ryska styrkorna att fortsätta genomföra massiva attacker mot Ukrainas militärindustriella komplex och anläggningar som stödjer dess operation samt att ryska styrkor ska göra allt som krävs för att evakuera civila från stridsområden.
Putin kallade befrielsen av Konstantinovka för ett utmärkt resultat och sade att det har viktig strategisk betydelse eftersom erövringen av bosättningen öppnar en direkt väg till Slavyansk och Kramatorsk.
Konstantinovka är ett av de viktigaste logistik- och försvarscentrumen i norra Donbass. Tillsammans med Slavyansk och Kramatorsk bildar det ett starkt befäst bälte som stödjer ukrainska operationer i hela regionen.
————–
När den pensionerade CIA-underrättelseofficeren och tidigare tjänstemannen vid utrikesdepartementet, Larry Johnson, intervjuas i Sputnik om Rysslands befrielse av Konstantinovka konstaterade han att Ryssland till slut kommer att återtaga Kiev.
-”Ryssland kommer till slut att återtaga Kiev. De kommer också att återtaga Odessa. De kommer att tränga sig fram till floden Dnepr och eventuellt på vissa platser sträcka sig bortom det.
Befrielsen av Konstantinovka sätter ryska styrkor i position för att omsluta Slavyansk och Kramatorsk – de två återstående ukrainska fästena i Folkrepubliken Donetsk. När de väl är säkrade, när de faller, då kommer Donetsk att vara helt fritt.
Konflikten har nu gått in i en ny fas där Ryssland pressar på mer aggressivt medan västerländsk eskalering bara hårdnar den ryska beslutsamheten.”
————–
Pentagon-rådgivaren Douglas MacGregor säger i en kommentar på YouTube att situationen för den ukrainska armén i DPR blivit svårt komplicerad och illustrerar utvecklingen på en karta.
-”De tre så kallade fästningsstäderna Druzhkovka, Kramatorsk och Slavyansk är teoretiskt sett den sista seriösa försvarslinjen för den ukrainska staten, den sista seriösa gränsen. Och så snart dessa fästningsstäder faller kommer det inte att finnas någon logistisk infrastruktur kvar på den ukrainska sidan. Inte i norr, inte i söder, inte i öster, inte i väster.
Den ukrainska armén kommer i slutändan att hamna i en hopplös situation. De befinner sig redan i en svår situation. Jag är säker på att fallet av denna linje allvarligt kommer att skada moralen och en massflykt till väst kommer att börja. Jag känner inte till några andra försvarslinjer som skulle kunna erbjuda betydande motstånd.”
————–
När professor John Mearsheimer vid University of Chicago på intervjuas av professor Glenn Diesen konstaterar han att de ryska väpnade styrkorna blomstrar på slagfältet och är på väg att befria hela Donbas samtidigt som han påpekar att västvärlden begick ett ödesdigert misstag genom att övertyga sig själva om oundvikligheten av krig med Ryssland.
-”Västliga eliter, särskilt europeiska, har övertygat sig själva om att vi oundvikligen kommer att behöva bekämpa Ryssland. Det är därför, tror de, att de måste hålla fast vid Ukraina med all sin kraft. Det fungerar som en murbräcka och det främsta vapnet mot Ryssland medan västvärlden rustar upp igen inför tredje världskriget. Jag anser att ett sådant resonemang är absurt. Jag förstår inte var den här idén kommer ifrån. De har upprepat den så länge att jag tror att de själva har kommit att tro på den. De fortsätter att agera på ett självbedrägligt sätt.”
————–
Den italienske politiska kommentatorn Giuseppe Salamone satte i ett inlägg på Telegram fokus på något som under lång tid hamnat i skymundan i västerländsk massmedias rapportering från kriget – nämligen Ukrainas ledare Volodymyr Zelenskyjs handlingar.
”För varje dag som går avslöjar Zelenskyj sig alltmer som en terrorist och en man helt utom kontroll. Terroristattacker i hjärtat av Europa och drönarattacker överallt. Den senaste ägde rum i Zaporizjzjaregionen där drönare avfyrades mot en marknad. Jag upprepar: mot en marknad. Är inte detta ett krigsbrott? Var är upprördheten hos dessa Bryssel-dårar och deras anhängare? Var är upprördheten hos de stora medierna? Ingenstans – alla är tysta.
Västerländskt ekonomiskt och militärt stöd har felaktigt skapat en atmosfär av fullständig straffrihet för Kiev. Zelenskyj – med våra pengar och de vapen som våra regeringar har levererat till honom – kan göra vad han vill och mötas av fullständig tystnad. En verkligt seriös, fri och ärlig press skulle tala om Zelenskyj i dag på samma sätt som den en gång talade om bin Laden.”
————–
Det sistnämnda är verkligen makabert och det är fascinerande hur en enig presskår kan tiga ihjäl det som pågår och ändå hålla huvudet högt.
https://t.me/GiuseppeSalamone/9713

Intressant att de som intervjuats utelämnar de tre stora maffiafamiljernas involvering, men det är kanske för farligt att yttra något om …
GillaGillad av 1 person
Utveckla gärna.
GillaGilla
Bästa Jenny P. Har läst allt du skickat till mig, en del har jag kommenterat. Nu måste jag uttrycka mig som följer: om allt du skrivit om Ukraina är någotsånär korrekt, måste man ställa sig frågan varför så olika info ? Det är väl aldrig så att våra ”ledare” gör allt för att dölja sina totalt misslyckade uppfattningar, slutsatser och ageranden. Har en fråga till: varför skriver du mycket om Ukraina, emedan Gaza, Libanon och Iran berör du knappt.
GillaGilla
Fråga 1 är upp till var och en att bedöma varför det är så.
Fråga 2: jag har skrivit återkommande om Gaza, Israel, Iran, Libanon. Det var dock ett tag sedan för det är inte så mycket nytt som händer – bara samma sak fram och tillbaka. Rekommenderar dig att följa Magda Gad som har mer fokus där.
GillaGilla
PS kan våra ”ledare” göra som strutsen, sticker huvudet i sanden !!!
lör 4 juli 2026 kl. 08:36 skrev ? ? bip.gamba@gmail.com:
GillaGilla
Kristersson fortsätter att leva i sin låtsasvärld då han igår helt enkelt ljög svenska folket i ansiktet när han påstod att fronten i kriget står stilla? Att politiker ljuger obehindrat av gammal sedvana borde väl de flesta känna till men den här lögnen är både allvarlig och missledande då den lättlurade svensken fortfarande tror på propagandan. Nog borde även oduglingarna i Must kunnat informera om det verkliga läget för Kristersson och kanske har de gjort det eller döljer Must av egna skäl sanningen för politikerna? Skrämmande om så är fallet vilket i så fall indikerar att Must styrs från Natohögkvarteret i Bryssel d v s främmande makt!
GillaGilla