I går intog flera tusen demonstranter Berlins gator och krävde Tysklands förbundskansler Friedrich Merz avgång.
Demonstrationen organiserades av den opartiska gruppen Project M1llion som säger sig sammanföra en bred koalition av missnöjda tyskar – inklusive bönder, hantverkare, företagare, logistikarbetare, arbetare, pensionärer och mödrar – under parollen ”alla människor som inser att något är fruktansvärt fel här”.
Rörelsen kräver den nuvarande federala regeringens avgång och omedelbara nyval samt ett slut på ekonomiskt stöd till alla typer av krigförande partier.
Deltagare från hela Tyskland var närvarande och enligt arrangörerna registrerades 10 000 deltagare, medan Berlinpolisen uppgav att cirka 4 000 personer deltog i protesterna.
Demonstranterna bar flaggor och plakat med slagord som ”Inte min kansler”, ”Merz måste gå” och ”Tyskland kommer inte få skicka våra söner i krig”.
——-
När den tyska parlamentsledamoten Steffen Kotret, Alternativ für Deutschland (AfD), intervjuades av RIA Novosti sade han att Tyskland halkar efter övriga världen alltmer inom praktiskt taget alla politiska områden samt att han genom en del samtal i Förbundsdagen fått intrycket att CDU (Merzs parti) inte längre kan uppfatta det verkliga läget i Tyskland på ett adekvat sätt.
-”De fortsätter att hålla fast vid samma kurs och försöker rädda sin egen politik till varje pris. Samtidigt är de omedvetna om verkligheten: Tyskland hamnar allt längre efter resten av världen inom praktiskt taget alla politikområden, eftersom vi tappar mark överallt. Antingen vill de inte märka detta, eller, om de märker det, drar de inga slutsatser av det. Därför tror jag inte att Merz kommer att avgå.”
——-
Detta är dock inget unikt för Tyskland. Liknande scenario ser vi utspelas dagligen i Sverige, med de två skillnaderna att det inte finns något riktigt oppositionsparti i riksdagen som framför kritik och talar klarspråk samt att det inte är bara Ulf Kristerssons parti det är fel på – samtliga åtta riksdagspartier ingår under samma kontrollerade paraply.
