Alla ska bidraga – alla ska arbeta mer

Kommer ni ihåg att den danska regeringen – trots stora protester från såväl medborgare som oppositionen, kyrkan och facket – år 2023 beslutade att ta bort den nationella högtidsdagen ”Store Bededag” (Bönedagen) med anor från 1600-talet samt tillika var landets mest populära konfirmationshelg, i syfte att få danskarna att arbeta en dag mer om året?

-”Alla ska bidraga, alla ska arbeta lite mer” sade Mette Frederiksen (S) med den ekonomiska vinningen i fokus med extra intäkter på ca tre miljarder danska kronor om året som behövdes till de stigande försvarsutgifterna. De styrande slog således ifrån sig kritiken och avskaffade den röda dagen 2024.

Nu tycks Finland vara på väg att göra något liknande. Där pågår nämligen en debatt om att göra några av årets helgdagar – däribland Kristi himmelsfärdsdagen – till vanliga arbetsdagar för att finansiera försvaret.

Förslaget kommer från arbetsgivarorganisationen Företagarna som menar att det vore ett bra sätt att öka statens inkomster utan att höja skatterna.

Det skulle inte alls förvåna mig om liknande förslag kommer dyka upp även här i Sverige – först efter valet givetvis – vartefter lånebubblan spricker, eftersom finansiering saknas till våra makthavares försvarssatsningar som uppgår till 300 miljarder kronor i militärt och civilt försvar samt därtill Ukrainastödet på över 120 miljarder kronor hittills, exklusive de 33 miljarder som Sveriges del av EU:s senaste stödpaketet uppgår till.

En röd dag mindre per år – klart att det är värt det för att finansiera våra beslutsfattares krigshets och bana väg för mer vinst till det militärindustriella komplexet, eller?!

https://www.sverigesradio.se/artikel/debatt-i-finland-om-slopade-helgdagar-for-forsvarsnotan

Lämna en kommentar