Även om Ryssland flera gånger aviserat att Natoländernas vapenleveranser till Ukraina hindrar en fredlig lösning och utgör ”en lek med elden”, hämmar det inte Bryssels krigshets det minsta.
I dag meddelade EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen att man utlyser en inbjudan att ansöka om att bli grundande medlemmar i UAV-alliansen mellan EU och Ukraina, vilken enligt von der Leyen kommer att stärka EU:s och Ukrainas säkerhet och försvar.
Initiativet att skapa en drönarallians med Ukraina lades fram av von der Leyen redan förra året och kommer kosta 6 miljarder euro. Finansieringen kommer delvis tas från frysta ryska tillgångar (vilket säkert kommer att falla i god jord i Moskva 🙃) och syftet med drönaralliansen är att skala upp produktionen och leveransen av obemannade luftfarkoster (UAV:er) till Ukraina.
Ansökningar tas emot fram till den 25 maj och alliansen förväntas lanseras under de kommande månaderna. Det är ingen vild gissning att Sverige – som redan är medlem av ”Koalitionen av de villiga” i det militärindustriella komplexets namn och drivs av en utpräglad russofobi samt redan bygger drönarfabriker i Sverige för samproduktion med Ukraina – kommer att stå först i kön.

Gode Gud, att de bara orkar. Nu borde de väl snart ge sig…
GillaGillad av 2 personer
Kanske om Ryssland ger gensvar.
GillaGillad av 1 person
Behöver de en allians för att bygga drönare ? Hela EU-komplexet är ju fullt av drönare som dagligdags dräller om kring där . Gör som bina när säsongen är över och de skall invintra , då slängs drönarna ut ur kupan då deras uppgift är slut .
Mvh Sjöström
GillaGillad av 1 person