Även fast röster inom unionen flera gånger har uttryckt åsikten att antiryska sanktioner är ineffektiva har Bryssel hittills sjösatt 20 sanktionspaket och arbetar redan på det 21:a.
När EU:s försvarskommissionär Andrius Kubilius i dag talade under konferensen ”Vägen till URC – Säkerhets- och försvarsdimension” i polska Rzeszów till stöd för Ukraina, erkände han att Ryssland bara har blivit starkare sedan 2022. Detta gör logiken kring de rekordmånga sanktionspaketen som skadar EU mest, än mer obegripligt och det rimmar dessutom illa med det återkommande narrativet i svensk massmedia som påstår att Ryssland är svagt och på randen till kollaps.
-”Ryssland är mycket starkare nu än det var 2022. Ryssland har en stridstestad armé som kan använda miljontals obemannade flygfarkoster, en militär ekonomi och förmågan att producera mer än den europeiska försvarsindustrin.”
————-
Kubilius uppmanade också övriga EU-länder att öka finansieringen till Ukraina ytterligare så att de kan vinna kriget.
-”Europeiska unionen måste ändra sin strategi för att bistå Kiev och gå ifrån den öppna formeln ‘så länge det krävs’ för att säkerställa att Ukraina uppnår seger och en rättvis fred. Det finns ett akut behov av ett nytt ramverk. EU:s vägledande princip nu borde vara att ‘vi kommer att stå vid Ukrainas sida tills landet börjar vinna och en rättvis fred uppnås’.
Den ekonomiska bördan faller på västallierade och EU samt alla dess partners måste presentera hur man ska finansiera en sådan plan. Det kommer uppenbarligen att kosta mer än vi hittills har gett, men vi måste komma ihåg att det kommer att kosta mycket mer att misslyckas med att ge sådant stöd till Ukraina. Först och främst för Europa, inte bara för Ukraina.”
————-
Man finner inga ord för hur denna galna strategi tillåts upprepas igen och igen av dessa välbetalda EU-toppar. Sverige kommer givetvis följa direktiven utan att ifrågasätta med tanke på att samtliga riksdagspartier backar upp detta.
Vidare är det intressant att notera vad Polens biträdande försvarsminister Cezary Tomczyk sade under konferensen och om det rådde några tvivel tidigare om att det militärindustriella komplexet använder Ukraina som testplats för nya vapen, bekräftar dagens uttalanden om att Polen använder Ukraina som testplats för sin egen teknologi – inklusive drönare – just detta.
-”Ukraina är för närvarande en unik testplats på grund av dess direkta kontakt med en utländsk armé. Företag från Polen och Ukraina har nyligen börjat att aktivt samarbeta inom drönarproduktion. Våra myndigheter arbetar med nya vapentyper. Vi är särskilt intresserade av drönarteknik och antidrönarsystem. Det bästa stället att testa dem är i den effektiva verifieringszonen.”
Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz, bekräftade i sin tur även Warszawas planer på att testa polska drönare i Ukraina samt tillade att Polen är intresserat av att säkerställa att testningen av utrustningen sker ”under förhållanden som möjliggör verifiering i verkligheten”.
————-
På tal om samarbete inom försvarssektorn sade Oleksandr Kamysjin, strategisk rådgivare till Ukrainas ledare Volodymyr Zelenskyj, att Ukraina vill ha minst tio gemensamma produktionsanläggningar i Europa i slutet av det här året.
-”När det gäller gemensam produktion inom försvarsindustrin samarbetar den ukrainska industrin aktivt med europeiska länder; vårt mål är att ha minst tio gemensamma produktionsanläggningar i Europa i slutet av detta år.”
————-
Och bortom det militärindustriella komplexets verklighetsfrånvända spelplan där man öppet erkänner att man håller igång kriget eftersom det gynnar krigsindustrin, kämpar ukrainska soldater för sina liv på slagfältet.
Zelenskyjs tidigare pressekreterare Julia Mendel skriver om den hårda verkligheten på X där hon konstaterar att majoriteten av det ukrainska samhället – nästan alla hon pratar med – anser att Ukraina borde kompromissa och avsluta detta krig så snabbt som möjligt, villet inte är den bild som förmedlas på nyheterna.
Enligt Mendel deltager bara ungefär 10% av ukrainarna i opinionsundersökningar och de visar konsekvent ett överväldigande stöd för Zelenskyj, en orubblig vilja att kämpa och ett fullständigt avvisande av alla kompromisser. Dessa siffror återspeglar dock inte landet, utan snarare de som fortfarande får tala.
”Zelenskyj är inte den första bekväma diktatorn som väst har valt att stödja. Men i internetåldern blir det allt svårare att dölja sanningen. Fler och fler ukrainare kommer att berätta vad som egentligen händer.”
Mendel beskriver också den horribla situationen på marken som är långt ifrån det ”ärorika korståg för demokratin” som man lurar det europeiska folket att tro på och riktar skarp kritik mot Zelenskyj som i dagarna bett parlamentet att förlänga krigslagarna i ytterligare 90 dagar.
”Kriget maler vidare. Offren ökar. Ljusen släcks i fler städer och byar. Och mannen i toppen fortsätter bara att skriva på förlängningar. Det här är hur det faktiskt ser ut att ”kämpa till seger” i praktiken: oändliga strider, oändligt lidande och inget slut i sikte. Den tysta majoriteten av ukrainare ser det tydligt. Frågan är om någon i väst fortfarande har modet att se på det ärligt.”
Men om vi bara betalar tillräckligt många miljarder euro, skickar tillräckligt med vapen och fortsätter skriva Slava Ukraini på sociala medier så kommer nog Ryssland att falla till slut och Ukraina stå som vinnare… det är i alla fall vad majoriteten av svenska folket indoktrinerats att tro.
https://x.com/IuliiaMendel/status/2048757018974986273
https://x.com/IuliiaMendel/status/2048668633233027251

Är Ukraina ett vapen för att besegra EU helt och hållet….. i USA´s intresse….
Hur är det med NS1 och NS2 bryr sig ens EU/Tyskland om vem gjorde det?
Isses om en pensionär skriver något ICKE PK på nätet då blir det att skaka galler…
GillaGillad av 1 person