Koalitionen av vasaller ska ånyo mötas för att öka biståndet

Trots att analyser av internationella bedömare som dömer ut Ukrainas chanser duggat tätt den senaste tiden och att det mest realistiska samt humana alternativet för landet vore att inleda fredsförhandlingar med Ryssland, finns det krafter som fortsätter motverka alla sådana tendenser.

”Koalitionen av de villiga” ger sig exempelvis inte och enligt vad den spanska tidningen El Mundo rapporterar ska Ukrainas europeiska anhängare mötas ”i hemlighet” i Madrid på tisdag för att samordna ansträngningarna att öka stödet.

Den spanske utrikesministern José Manuel Albares kommer att deltaga och enligt ett regeringsdokument som citeras av tidningen råder ytterst sekretess inför mötet och delegaterna från 35 länder har instruerats att lämna sina mobiltelefoner i ett avsett rum samt avstå från att lägga ut inlägg på sociala medier om sammankomsten.

Deltagarna förväntas diskutera sätt att öka det militära och ekonomiska biståndet till Kiev inklusive eventuella säkerhetsgarantier. De kommer också att samordna ytterligare påtryckningar på Ryssland.

Detta innebär för den genomsnittliga EU-medborgaren att mer pengar omdirigeras till Ukraina, medan man måste fortsätta skära ned budgetar för hälso- och sjukvård, utbildning, sociala tjänster, pensioner, rättsväsende, infrastruktur etc.

Det hela är vansinnigt eftersom hela världen vet att Ukraina med detta nya bistånd varken kommer att vinna eller återtaga förlorade områden, däremot kommer man förlänga lidandet för den ukrainska befolkningen som är kvar i landet.

Dessutom finns det en överhängande risk att biståndet går till många politikers personliga konton – inklusive Zelensky, EU-politiker och EU:s militärindustriella komplex.

Märkligt nog är det tyst från oss som betalar och vi ger därmed ett passivt grönt ljus åt hela spektaklet.

https://www.elmundo.es/internacional/2025/10/31/69034ce3fc6c834b4b8b45a6.html

2 reaktioner till “Koalitionen av vasaller ska ånyo mötas för att öka biståndet

  1. Nu ska man mötas i smyg för att dölja allt för väljarna vilket verkar närmast desperat. Man kunde ju hoppas att någon avslöjar platsen så att en välriktad missil från Ryssland sätter sordin för denna sorgliga samling krigshetsare?

    Gillad av 1 person

Lämna en kommentar