Regeringen uppbackad av samtliga riksdagspartier fortsätter prioritera försvarsutgifter framför att bygga upp Sveriges nedmonterade välfärd och i dag lät krigsregeringen meddela att försvarsbudgeten för nästa år ökar med nästan 27 miljarder kronor som vi ska låna till.
Regeringen och Sverigedemokraterna tycker alltså inte att vi medborgare samt vår blödande välfärd och katastrofala infrastruktur är något som är viktigt att prioritera, istället ökar man anslagen till försvaret med 26,6 miljarder kronor, vilket är ett steg mot att nå Natomålet på 3,5% av BNP till 2030.
För att kunna sälja in det till befolkningen hävdade statsminister Ulf Kristersson i samband med presentationen av försvarssatsningarna att det nu finns bevis för att de drönare som kränkte polskt territorium i förra veckan kom från Ryssland och att det var avsiktliga kränkningar, med hänvisning till ”underrättelseinformation som bevisar att det var de som gjorde det”.
Jaha, kan inte regeringen presentera de bevisen? Mig veterligen har inga konkreta bevis kunnat visas upp hittills. Ryssland fortsätter att neka till ryska drönare i Polen med hänvisning till att dessa enheter inte fysiskt kunde täcka ett avstånd på mer än 700 kilometer samt att inget mål riktas mot Polen. Snarare handlar det om att Ukraina och eventuellt Polen ytterligare försöker öka graden av konfrontation.
Tyvärr kommer majoriteten av befolkningen att köpa lögnerna som våra riksdagspartier presenterar på löpande band för att få fortsatt folkligt stöd för sin krigshets – såväl sunt ifrågasättande som tankar på att jobba för fred istället för krigseskalering är som bortblåsta hos både våra beslutsfattare och befolkningen.
https://www.dn.se/sverige/kraftig-okning-av-forsvarsanslagen-i-hostbudgeten/

Bevis läggs fram på bordet och så länge det icke har gjorts utan bara är munväder så får man ta det för vad det är , bortförklaringar . Kom med det i domstol : vi har bevis men vi kan inte presentera dem nu så frikänn ! Är det nivån i riksdagen ? Kristerssons mentor sade ju att försvaret var en ickefråga och använde den utgiften till annat , visserligen i en annan tid . Dock med mycken förberedelse att anamma fler stater in i NATO , fredsorganisation ha ha . Vi såg ju alla klippet på you tube från presskonferensen när nya sjukvårdsministern föll vilken/vilka som agerade och vilka som INTE gjorde det eller inte hann .
Mvh Sjöström
GillaGillad av 3 personer
Ja, tanken bakom denna ”false flag” är en ursäkt att flytta Nato-trupper närmare den ukrainska gränsen? Sen är frågan i vilket syfte men det kan vara en invasion av de västra delarna av Ukraina som är på tapeten då man insett i Natos ledning att Ukraina är på fallrepet och att Ryssland i så fall snabbt skulle ta över hela landet. Och visst kan USA och Ryssland redan i Alaska kommit överens om en sådan uppdelning?
GillaGillad av 2 personer