Allvarlig effektbrist väntar i södra Sverige kommande vinter

Efter en helg med härlig sommarvärme vill man kanske inte tänka på en kommande kylig höst och vinter, men redan nu flaggar Svenska kraftnät i en prognos att vi står inför elbrist motsvarande sju kärnkraftverk i södra Sverige kommande vinter. Det blir dessutom svårt att importera eftersom bristsituationer riskerar att uppstå i flera länder samtidigt.

Enligt rapporten är det elområde SE4 – omfattande södra Götaland och Skåne – som är den svaga länken där man varnar för en pressad situation de kommande åren. Orsaken sägs vara att det finns för lite planerbar produktion i södra Sverige i förhållande till förbrukningen.

Överföringskapaciteten från elområde SE3 till SE4 räcker i regel heller inte till vid höglast, vilket skapar såväl strukturella flaskhalsar som höga elpriser i söder.

Det är lite komiskt att även EU varnar för ökade risker för effektbrist när fossil elproduktion fasas ut snabbare än ny kapacitet tillkommer, med tanke på att det är Bryssel som skapat det problemet med sina ogenomtänkta sanktioner mot Ryssland som bara slagit tillbaka på oss själva.

I ljuset av detta är det obegripligt att Bryssel stängt dörren för EU-länderna att förvärva energi från Ryssland med ett totalstopp av rysk energiimport till EU från 2027.

När Ungerns utrikesminister Peter Szijjarto intervjuades i Mandiner i dag, kritiserade han EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyens och Ukrainas ledare Zelenskys önskan att överge rysk energi.

-”Von der Leyen – Zelensky- planen skapar ett extremt allvarligt hot mot Europa. Ett upphävande av Rysslands energiförsörjning skulle allvarligt skada de europeiska ländernas intressen eftersom det skulle stänga av tillgången till billig energi.”

Sunt förnuft som maktens människor inte vill lyssna på eftersom de har sin egen agenda att följa, det är dessutom inte den politiska eliten som kommer frysa utan ljus och värme utan det europeiska folket som därutöver även ska betala notan.

Om Iran stänger Hormuzsundet, vilket det spekuleras om, kommer Europa även att förlora all energiförsörjning från de olje- och gasproducerande arabländerna i Persiska viken.

Men det kanske är vi som inte förstår det geniala i planen med EU:s gröna giv?! 🤪

https://www.friatider.se/total-cirkus-vantas-i-elnatet-i-vinter-saknas-sju-karnkraftverk

https://www.tn.se/hallbarhet/43264/larmet-saknas-el-motsvarande-sju-karnkraftverk/

https://mandiner.hu/belfold/2025/06/elszakadt-a-cerna-szijjartonal-ugy-beolvasott-zelenszkijnek-hogy-abban-nincs-koszonet-video

6 reaktioner till “Allvarlig effektbrist väntar i södra Sverige kommande vinter

  1. Man borde ställa frågan hur det kan vara så stor elbrist när vi har elöverskott som vi exporterar. jag undrar om det inte är en psyops som de varnar för och för att verkställa.

    Björn

    Gillad av 2 personer

  2. Helt jävla obegripligt 2025. Våra politiker (sossarna) har med berått mod stängd ner vår fungerande energiförsörjning genom att stänga av sex av våra tolv kärnkraftverk för att satsa på vindsnurror. Det kallas ‘grön omställning’ och ger godhetspoäng i Bryssel. Att välståndet försvinner bekymrar inte potentaterna. Köpa billig energi från Ryssland är idiot-uteslutet!

    Gillad av 5 personer

  3. Jo, nog förstår vi fuller väl. Annars kan vi ju fråga Bilderberg gänget på möte I Saltis och Grand ho tel I dagarna….

    Gilla

  4. Och nu gnälls det bland knäppskallarna i MP, C och V att det är för dyrt att bygga ny kärnkraft? Hade nog varit bättre att ge f-n i att avveckla den svenska kärnkraften från början! Och nu skrattar man i USA för att de lyckades sätta stopp för olja och gas från Ryssland och lurade skjortan av de korkade byråkraterna i Bryssel? USA ta ca 5 gånger mer betalt för sin LNG-gas än den gas Ryssland exporterade via pipelines så man förstår ju varför de sprängde Northstream. Till saken hör att Ryssland säljer mer gas och olja till resten av världen än tidigare och även stora mängder till EU via andra länder. Politiker kan hålla på med sin skit medan affärsmän hittar alltid vägar runt idiotierna som politikerna beslutar om och så har det alltid varit.

    Gillad av 2 personer

  5. El från kärnkraft kostar LCC 1/3 av vad el från vind kostar på anläggningsnivå och 1/6 av kostnaden på systemnivå.
    Utsläppen från kärnkraften är 1/3 av utsläppen från vind på anläggningsnivå och 1/200 av utsläppen på systemnivå.
    Det har dött fler per kWh från vind är från kärnkraft UHTT systemeffekterna
    Frågor på det?

    EROI vind 7 kärnkraft 70
    Areal 1/1000
    Vind kräver ungefär lika mycket yta som vattenkraften…

    Dvs det är ekonomiska intressen som driver att vi skall ha dyr el, dyr mat osv för en fri befolkning är svår att styra…. det senaste stolleprovet verkar vanligt folk inte fatta… vi elkunder skall i efterhand betala för den högsta effenten vi använt…. så då folk anpassar sig kommer lika fullt även de som tvättar på natten ”torska”
    OCH alla som bor olika typer av hus som har mer än en lägenhet får ju inte tvätta på nätterna…. sett detta på många ställen . . tvätstugor som bara får användas dagtid även om de är separata… HÄPP!

    Gilla

Lämna en kommentar