Efter veckor av tjat om ”ryskt sabotage” på kablar i Östersjön från såväl massmedia som regeringen och diverse svenska experter, har det nu visat sig att även det var lögn.
Washington Post rapporterade i dag, med hänvisning till flera amerikanska och europeiska underrättelsetjänstemän som varit involverade i undersökningarna, att sprickorna mest sannolikt härrör från sjöolyckor.
Det finns inga bevis på skadliga aktiviteter och den avlyssnade kommunikationen samt andra hemligstämplade underrättelser som samlats in av de västerländska nationerna indikerar att oerfarna besättningar och dåligt underhållna fartyg låg bakom olyckorna.
En europeisk tjänsteman sade att de första påståendena om att Ryssland var inblandat nu möts av motbevis som tyder på annat där tydliga förklaringar redan har dykt upp som tyder på att skadan var oavsiktlig.
Återstår att se om svensk massmedia kommer rapportera om vad som framkommit eller fortsätta skylla på Ryssland. De har fortfarande inte skrivit om vem som egentligen sprängde Nordstream, fortsätter undvika att rapportera sakligt om Ukrainakonflikten och hävdar ihärdigt – trots att det aldrig presenterats några egentliga bevis – att tusentals Nordkoreanska soldater strider på Rysslands sida i Ukraina, så jag finner det föga troligt att de kommer lägga ut detta som en stor nyhet.
Faktum är att det efter Ukrainakrigets slut kommer vara oerhört svårt att någonsin känna tillit för massmedia igen som helt tappat kompassen vad gäller att rapportera neutralt, ställa tuffa frågor till makthavarna och förhålla sig till fakta framför insinuationer – för att inte tala om våra politiker och myndigheter som talar sig varma för vikten av att undvika desinformation, men hellre sprider propaganda än presenterar bevis.
https://www.washingtonpost.com/world/2025/01/19/russia-baltic-undersea-cables-accidents-sabotage/

Vad som rapporteras i svensk massmedia är ju frågan , vilket det gäller trasiga kablar , frontrapporter från krig , presidentval i USA , vacciner så är det att likna med trollkarlens hatt det hoppar upp osanningar i samma mängd som kaniner . De är oförbätterliga , journalisterna inte kaninerna .
Mvh Sjöström
GillaGillad av 4 personer
Det är pinsamt för hultqvist, det är pinsamt för media, men framförallt är det pinsamt för svenne som litar på media. Det s k kabelbrottet ska ha ägt rum i östersjön, löjligt är bara mellannamnet. Titta på kartan…varför skulle man dra en kabel mellan finland och estland via östersjön, man drar den förstås under finska viken.
Enligt teleföretagen så påverkar inte ”kabelbrottet” konsumenterna.
Aftonbladet 27/12 Kabelkaos i östersjön…….
Men hallå, hur mycket smörja smälter ni nyttiga idioter.
GillaGillad av 4 personer
Propagandavinsten är redan i hamn för regimen och MSM-lögnmedia för ingen kommer att läsa dementierna undangömda på sidan 17 i blaskorna? SR/SVT kommer att möjligen linda in det mer i sina övriga lögner och påpeka att ”utredningen” inte är slutförd och marinen måste ha mer pengar för att kunna bli klara bla bla. En ursäkt borde krävas av de mentala och verkliga dvärgarna i regimen men någon sådan lär inte komma? Hur i h-e hamnade Sverige i den här situationen och att de inte skäms för att utsätta medborgarna för allvarliga konsekvenser av sitt ljugande? Men inte f-n bad man om ursäkt för ubåtslögnerna heller på 1980-talet så det lär inte hända denna gången heller. Men Sverige är landet som inte ens 80 år efter andra världskrigets slut officiellt gjort upp med sitt samarbete med Nazi-Tyskland så förvänta er inget! Tvärtom, den klan (Wallenberg) som tjänade mest på affärer med nazisterna utpekas som de som styr Sverige i kulisserna.
GillaGillad av 3 personer
Är dålig på engelska. Enligt washinton post så var det en ”accident” en olycka att kablarna gick av….men hittade ingen förklaring till varför denna ”accident” kapade kablarna, kanske jag missade något, eller fanns det ingen förklaring.
GillaGilla
Utredningar visar att besättningar på dåligt underhållna fartyg kan ha dragit sina ankare över kablarna av misstag.
GillaGillad av 1 person
Skrev dom så, av dåligt underhållna fartyg, för mej hörs det lite långsökt. Så av dåligt underhållna fartyg så lossnar ett ankare precis vid kablarna. Har jobbat till sjöss och förstår inte överhuvudtaget varför sänka ett ankare som bara stoppar farten. För att fartyget är dåligt underhållet betyder det inte att ett ankare bara lossnar så, då stannar fartyget.
Förstår att du är bara budbäraren, vill inte krångla.
GillaGilla
Inkompetens är nog ordet som söks? Sedan att Nato och svenska politiker och media hoppade på lögnerna utan analys är illa nog.
GillaGilla
MEN internet inte bara sipprar sanningar fram utan ibland kommer en ström av ”obekbäma sanningar”
Hur vet jag det? Joo Ocham förstås…. våra betters vill inte att vi ska få veta vissa saker medan de tvångsmatar oss med annan dyn_ga…. alltså måste saker censureras… Hur går det med valet i Rumänien förresten….? Eftersom jag inte följer SR/SVT vet jag inte vad de säger…. MEN på samma tema… Ocham igen förstås….
GillaGilla
Jenny hänvisar ofta till utländska källor för at söka sanningen. I dagens Wshington Post kan man läsa om ”Dead North Korean trops in Russia” – något Jenny glömt att rapportera om.
GillaGilla
Det är många som skriver om de nordkoreanska soldaterna/trupperna, men inga konkreta bevis har hittills presenterats för detta. Om WP har bevis så kan du väl länka så vi andra får läsa.
GillaGillad av 1 person
Det enda ”bevis” som de lögnaktiga ukrainarna hittills presenterat avslöjades direkt som bedrägeri då den ”koreanske” soldaten visade sig vara från Sibirien? Men ”Göte” fortsätt du att låta dig föras bakom ljuset av MSM-lögnmedia, du är tyvärr i gott sällskap. Har ”Göte” något att säga om alla stupade soldater från västvärlden som stridit för nazi-regimen i Ukraina? Och så kan du förklara vad som är så upprörande om det skulle finnas koreanska soldater på Rysslands sida? Är det för att USA och EU förfasar sig över dem?
GillaGillad av 1 person
”Göte” var tog du vägen? Kan du svara på frågorna nu eller inser du att du blivit lurad?
GillaGilla
OCH om ett land med trupp angriper ett suveränt land, Ryssland, vad säger att det landet inte skall försvara sig…. och om man i detta försvar ”hyr” trupp för att bättre försvara sig på egen jord…. vad är fel? Jmf ”Uk……. sak är vår”….OCH råkar Ryssland vara så stort att man gränsar i öster till NK… well ett grannland ”hjälper” Ryssland…. inte fel!
GillaGilla