Västvärldens 500-åriga globala hegemoni är över och framtiden kommer att tillhöra Eurasien

Rysslands president Vladimir Putin brukar ofta påpeka att mänskligheten är på väg bort från hegemoni och istället går mot multipolaritet samt att de gamla hegemoner som har vant sig vid att styra över världen som de gjorde under kolonialtiden inte längre blir lyssnade på.

När Ungerns premiärminister Viktor Orban talade vid Eurasia Forum i Budapest i dag, var han inne på samma spår när han slog fast att västvärldens 500-åriga globala hegemoni är över och framtiden kommer att tillhöra Eurasien.

-”Tanken att hela världen borde organiseras efter en västerländsk modell och att nationer kommer att vara villiga att ansluta sig till den i utbyte mot ekonomiska och finansiella fördelar har misslyckats. Västvärlden har utmanats från öster, nästa period kommer att vara Eurasiens århundrade. 500 år av västvärldens civilisationsdominans har tagit slut. Asiatiska länder har blivit starkare och bevisat att de är kapabla att resa sig, existera och bestå som oberoende centra för ekonomisk och politisk makt. De har nu både demografiska och tekniska fördelar gentemot sina västerländska kamrater. Som ett resultat har centrum för världsekonomin flyttats till öst, där ekonomierna växer fyra gånger snabbare än de västerländska. Mervärdet av västerländsk industri står för 40% av världen och österländsk industri för 50%. Detta är den nya verkligheten.

Medan Asien står för 70% av den globala befolkningen och har en andel på 70% av världsekonomin, har EU framstått som förloraren nummer ett i den föränderliga verkligheten. Västvärlden har också kvävts i sin egen miljö och ställs inför utmaningar som migration, genusideologi, etniska konflikter samt Ryssland-Ukraina-krisen.

Det är förståeligt svårt för västerländska ledare att ge upp känslan av överlägsenhet som de är vana vid, att vi är de smartaste, de vackraste, de mest utvecklade och de rikaste. De västerländska eliterna har utsett sig själva till beskyddare av att upprätthålla den gamla härlighetens status quo, vilket så småningom kommer att leda till en ekonomisk och politisk blockad.”

—————————————————-

Intressant att ta del av och det går inte att hymla med att västvärlden i århundraden har plundrat, mördat, regerat med våld och genom propaganda samt olika bedrägerier. De är inte villiga att ge upp sin diktatur nu, istället försöker de klamra sig fast med alla medel – inklusive kärnvapenkrig som det visat sig de senaste dagarna.

Beklämmande att man kan räkna de europeiska ledarna som besitter sunt förnuft på sina fem fingrar.

https://magyarnemzet.hu/english/2024/11/pm-orban-hungary-must-be-sharp-fast-and-smart

7 reaktioner till “Västvärldens 500-åriga globala hegemoni är över och framtiden kommer att tillhöra Eurasien

  1. Migrationsströmmarna har ändrat riktning, ingen drömmer längre om en trygg och välmående framtid i USA eller Europa längre med fri- och rättigheter! Nu vill alla till Ryssland där ekonomin blomstrar och man kan säga vad man vill 🙂

    Skämt åsido, Kina som visserligen har det svårt just nu, Indien och USA är starka och EU kommer få kämpa för att hålla sig kvar. Ryssland är dessvärre gone för åtminstone 10-20, kanske 30 år. Även om den lille tsaren kämpar på med propagandan.

    Gilla

      1. Ja, jag försöker. Är bara inte riktigt lika övertygad om Rysslands framträdande roll som du är..🤗 Min gissning är att Putin kan vinna kriget, dvs han får delar av Ukraina och väst får skämmas (vinst). Men han förlorar Ryssland och många års utveckling. Det kommer uppstå fler problem med grannländerna. Framtiden ser extremt mörk ut. Ryssarnas tillvaro försämras igen efter att ha förbättrats avsevärt sen 90-talet. Ja jag vet, det finns små boostar på landsbygden där döda och skadade pappor gett ett tillfälligt välstånd. Arbetslösheten är låg men pga kriget. Värdeskapandet är nästan obefintligt och industrin går sämre och sämre.Hans militär är nästan borta och det kommer att kosta att bygga upp den. Det driver möjligen BNP men man behöver inte vara nationalekonom för att förstå konsekvenserna. Ryssland är paria i väst och väst var de som kunde betala. Ryssland behöver en reboot, ett stålbad likt Tysklands. Och det förvånar ingen, förutom de som sväljer hans propaganda, ifall Ryssland rasar samman inom två år. Cyniska USA (och Kina) verkar inte vilja att det sker men jag tror det sker ändå. Och nej, jag är ingen msm-slav, centerpartist eller okunnig utan varken kontakter i Ryssland eller Ukraina. Så håll emot den ryggmärgsreflexen 🙂

        Btw så garvar de ryssar jag pratar med åt drömmar likt era (de som vill prata, de flesta blundar för vad som händer). Må vara att de har det hyfsat ställt och är ganska välutbildade. Självklart är det väldigt många ryssar som gillar Putin också. Inte minst för att han faktiskt gjort bra saker också.

        Gilla

      2. Om man lyssnar på IMF och internationella analytiker går Rysslands ekonomi väldigt bra och prognoserna ser ljusa ut, dessutom står handelspartners på rad och BRICS blomstrar, medan EU däremot skjutit sig själva i foten. Framtiden lär utvisa vem som hade rätt och fel.

        Gillad av 1 person

      3. Det är figurer som ”Anders” som förnekar verkligheten som gjort att Sverige och västvärlden är på fallrepet! En tragisk figur, med största säkerhet en politiker eller aktiv i ett av partierna, som lever i sin bubbla för ingen normalt informerad människa kan väl vara så är inskränkt? Jenny, att du ens orkar publicera hans svammel här på bloggen? Och ”Anders” tror inte krigen driver på det som är kvar av ekonomin i västvärlden?

        Gilla

      4. Benny, analys tycks inte vara din grej och enkelspårigheten är sövande.

        Faktum är att jag troligen är lika kritisk som du mot det mesta i Sverige. Ta bort konspirationsteorierna och det sällsynt dåliga omdömet, så har du mig! Jag vill också ha förändring men såna som du lägger krokben, inte bara för sig själv, utan även för oss andra som liksom du, näst intill får hjärnblödning av svensk politik och msm.

        Gilla

Lämna en kommentar