När Erik Prince – den tidigare US Navy SEAL-officeren och grundaren av det privata militärföretaget Blackwater – intervjuades av Tucker Carlson, slog han fast att den dyra amerikanska militära utrustningen som skickats till Ukraina inte fungerar särskilt bra.
-”De amerikanska systemen håller inte … de amerikanska superdyra grejerna gör sig inte så bra i det stridsområdet. Drönarsläppt ammunition tillverkad för 1 500 dollar kan förstöra stridsvagnar för flera miljoner dollar.
Amerikanska skattebetalare borde vara oroliga för att de inte får bra valuta för landets höga försvarsutgifter. Den amerikanska militären är den dyraste organisationen i historien, men fungerar som ett sätt att sälja överprisad utrustning till länder som får kämpa för att använda eller underhålla den.”
Detsamma kan sägas om europeiska skattebetalare som befinner sig i samma situation, även om majoriteten ännu inte förstått varför de ska vara oroliga.
Nu när USA nyligen skickat sitt senaste militära stödpaket till Kiev, är det åter dags för Europa att chippa in och desperationen stiger nu när Ryssland fortsätter avancera på slagfältet.
Som jag skrev tidigare i dag har Sverige återigen dragit sitt strå till stacken av krigshetsare i och med att Försvarets materielverk (FMV) tecknat kontrakt om att köpa in ytterligare stridsfordon 90 från BAE Systems Hägglunds som skänks till Ukraina så att ryssarna får nya mål att skjuta sönder.
Tyskland är också i farten och landets utrikesminister Annalena Baerbock for i dag till Kiev på ett oanmält besök där hon lovade mer militär hjälp samt uppmanade västvärlden att brådskande tillhandahålla fler vapen till Kiev.
Baerbock berömde dessutom Ukrainas ”imponerande motståndskraft” och uppmanade de västerländska nationerna att tillhandahålla ”mer luftförsvarsresurser” till den ukrainska militären.
Eftersom Europas lager börjat bli tomma handlar det snarare om att lägga beställningar till krigsindustrin som har flera års väntetid.
Tyskland lovade exempelvis att skicka ytterligare ett USA-tillverkat luftförsvarssystem till Ukraina i mitten av april, men det är oklart om detta verkligen har levererats. I den senaste uppdateringen om militärt bistånd som publicerades av den tyska regeringen i slutet av april, listar man det fortfarande som ”militärt stöd under planering.”
När ska folk inse vad det här egentligen handlar om? Allt snack om ”demokrati och frihet” handlar i grund och botten om att väst vill tömma sina vapenförråd för att kunna köpa nya, att USA vill åt Rysslands naturtillgångar, Ukraina agerar penningtvättmaskin och USA effektivt dränerar Europa på tillgångar.
Och notan är det vi som betalar.
#followthemoney
https://youtu.be/BLPNqby0AGI?si=BetKUoCQV8CqDTUp
https://www.rt.com/news/598000-german-fm-more-weapons-ukraine/

USA:s vapen är inte gjorda för riktiga krig och fungerar ej i fältmässiga förhållanden då de är komplicerade och har dålig kvalitet! Detta i kombination med krångligt handhavande och usel support från tillverkaren som i stället vill sälja nya vapen gör att inte mycket fungerar utan en enorm logistik-apparat vilket Ukraina saknar.
GillaGillad av 1 person