Dubbla måttstockar används flitigt av väst

Många i arabländerna har hyst förhoppningar om att Japan och dess G7-partners ska tillämpa sanktioner mot Israel pga deras ockupation av palestinska territorier och annektering av de syriska Golanhöjderna på samma sätt som man gjort mot Ryssland. Men alliansen har inte uttryckt något intresse av att tillämpa dylika sanktioner mot Israel.

Japans utrikesminister Hayashi Yoshimasa berörde ämnet efter en fråga under en intervju med Arab News Japan.

”Allmänt sett, enligt internationell lag, är det inte erkänt enligt den lagen att ensidigt annektera mark som har tagits med våld. Ur detta perspektiv är Israels ockupation något som vi inte erkänner och vi har varit konsekventa på denna punkt när det gäller den israelisk-palestinska tvisten under de två staternas lösning. Vi anser att det borde lösas mellan de två berörda parterna. Vi uppmanar starkt Israels regering att avstå från unilaterala aktiviteter som förändrar status quo. När det gäller Rysslands aggression mot Ukraina, stör detta den internationella ordningen som utvecklats av det internationella samhällets ansträngningar och vi har haft kontakt med det internationella samhället för att vidtaga resoluta åtgärder och svar på detta. När det gäller relationerna mellan länder gör vi en omfattande översyn baserad på den individuella situationen.”

Således anser man inte att den israeliska ockupationen av Palestina och annekteringen av Golanhöjderna stör den internationella ordningen på samma sätt som i fallet med Ukrainakonflikten.

När Israel annekterar mark med våld samt håller människor inspärrade på ett begränsat landområde är det alltså inga problem och västs ledare uppmuntrar till en diplomatisk lösning länderna emellan som man i stort sett inte lägger sig i, men när Ryssland går in i Ukraina är det aja baja med sanktioner av historiska mått samt ett massivt ekonomiskt stöd och vapenstöd utan dess like samtidigt som man gör allt för att undvika en fredlig lösning.

Dubbla måttstockar minst sagt och vi finner oss i detta trots att det är våra pengar som missbrukas, vi som hamnat i kris efter kris på grund av våra beslutsfattare på samma gång som vi utsätter vårt eget land för en stor risk.

#itsokwhenwedoit

#hycklare

https://www.arabnews.com/node/2316976/world

6 reaktioner till “Dubbla måttstockar används flitigt av väst

    1. Skulle svenska folket i större omfattning förstå vad för banditer USA är skulle Nato vara helt uteslutet. Hade varit bättre med Sarkozys EU-militära allians som han jobbade för men sedan tillsattes via omfattande valfusk Macaronen som jobbar för globalismen.

      Gillad av 1 person

  1. ”Således anser man inte att den israeliska ockupationen av Palestina och annekteringen av Golanhöjderna stör den internationella ordningen på samma sätt som i fallet med Ukrainakonflikten.” Israel har inte de naturresurserna som både Ukraina och Ryssland sitter på eller med andra ord västmaktens kan inte tjäna pengar på Israel än mindre på Palestina, vilket gör att Israel kan fortsätta precis som innan.

    Gillad av 1 person

  2. Orsaken är att Israel och USA är samma sak, hela den amerikanska regeringen (utom i ett fall) är ”israeler”. G7 är dikterad och styrt av USA precis som NATO i realiteten av USA.

    Det är inte bara ”dubbla måttstockar” utan en gummi-måttstock som USA kan tänja och vrida som som vill.

    Gillad av 1 person

Lämna en kommentar