Jag har inte skrivit så mycket om coronaviruset eftersom media sprider tillräckligt med panik i leden, men det är intressant att notera att våra grannländer förbereder sig medan Sverige tar allt med godan ro. Flygplan från såväl Teneriffa som Iran har landat planenligt och inga passagerare kontrolleras på något särskilt sätt. Man skriver att man befarar fler smittade i Sverige, men att risken för en allmän spridning är liten.
Det var inte så länge sedan en hel nation fick dödsångest av att ett barn proklamerade att planeten går under om åtta år och såväl våra politiker som den samlade pressen stod i givakt över ett överdrivet klimathot, men när världen drabbas av virus och många länder agerar betraktar vi istället spektaklet från åskådarplats. Vi får hoppas på att våra styrande vet något som inte de andra vet.
Bildkälla: Aftenposten, Jyllandsposten, SVT



Sveriges usla ”ledarskap” märks inom alla områden!
GillaGillad av 1 person
De inväntar nog vidare direktiv från den högsta ledaren i flätor. Ja, inte rastaflätor.
GillaGilla
Men inte kan väl gudarna vara så elaka att det ”GODA” Sverige drabbas? (Gud är stor) eller (Pris ske Gud) 😉
GillaGillad av 1 person
Har regionerna i landet några pengar att betala en ökad lagerhållning och en högre beredskap är min första tanke när man läser hur övriga europa reagerar. Ska vi göra som landets ledning med alla övriga problem blunda och hoppas dom försvinner
GillaGillad av 1 person