Mönstret känns så väl igen

Noterar att regeringen förbereder det team som ska inleda den fördjupade dialogen om kärnvapenavskräckning med Frankrike. Istället för att hålla huvudet kallt och avvakta, tar regeringen stora kliv framåt mot ett oåterkalleligt beslut och även om det är en fråga som rör hela landets invånare inbjuds inte vi medborgare i samtalen.

I en insändare i DN skriver en före detta riksdagspolitiker att vi borde ha folkomröstning om kärnvapen samt påpekar att allt sker utan demokratisk debatt och att besluten smygs fram.

Så sant och mönstret känns så väl igen från processen kring både Natomedlemskapet samt DCA-avtalet som en i princip enig riksdag påtvingade befolkningen när det drevs igenom utan vare sig en nyanserad debatt eller folkomröstning. Bedrövligt och nu händer det igen medan befolkningen sover vidare.

——————–

”Frågan om kärnvapen på svensk mark är en av de mest avgörande säkerhetspolitiska frågor Sverige kan ställas inför. Därför är det djupt oroande att högerpolitiker nu öppnar för att kärnvapen ska kunna placeras i Sverige i krigstid.

Detta är inte en marginell fråga. Det handlar om vilket land Sverige ska vara och vilken roll vi ska spela i världen.

Under lång tid var Sverige en stark röst för kärnvapennedrustning. Vi visste att kärnvapen inte bara är militära vapen – de är massförstörelsevapen som hotar hela mänsklighetens framtid.

Om kärnvapen placeras på svensk mark gör det oss inte säkrare. Tvärtom riskerar Sverige att förvandlas till ett strategiskt mål i en stormaktskonflikt. Svenska städer och svenska människor kan då hamna i frontlinjen i ett krig där konsekvenserna är ofattbara.

Samtidigt tycks denna förändring ske steg för steg, utan en bred demokratisk debatt. Dörrar öppnas genom formuleringar i avtal och politiska uttalanden som få människor känner till. Beslut av denna tyngd får inte smygas fram.

Om Sverige ska öppna för kärnvapen på sitt territorium är det en fråga som berör hela folket. Den kan inte avgöras över medborgarnas huvuden. En folkomröstning måste anordnas.

Svenska folket har rätt att veta vad som planeras – och rätt att säga vad vi tycker. För mig är svaret tydligt: Sverige ska inte vara en plats för kärnvapen.

Juan Fonseca, tidigare riksdagsledamot (S), Stockholm”

https://www.dn.se/insandare/folkomrosta-om-sverige-ska-ha-karnvapen/

https://www.dn.se/sverige/regeringen-forbereder-karnvapen-team/

8 reaktioner till “Mönstret känns så väl igen

  1. Ja , vad skall man säga ?? Att dessa kakistokrater till politiker får hållas är för mig en gåta ! Ett allvarligt problem har fattat tag i dem allesamman och att de inte har kunskapen om det problemet beror på att de ser sig själva problemfria . Att dessa överhuvudtaget kan ha mage att uttala sig om en sådan process som de inte ser vidden av ?? Och om några månader är det val och då vill dessa att vi skall ge dem förnyat förtroende !! OCH det värsta är att den gemene medborgaren GER dem förtroende igen . För vilken gång i ordningen ? Om och om igen får dessa dilletanter förtroendet att styra oss . Är inte medborgaren kapabel att ta till sig annan information än den som stoppas i halsen på dem och sedan stampas ner med klackjärnsförsedda stövlar för att inte på något vis kan rapas upp och förstöra agendan som vi blint skall följa . ”Bomba dem sönder och samman” var det en politiker som sade att VI hade möjlighet till , löjeväckande minst sagt de har ju inte ens möjlighet att bemästra den nationella kriminalitetn vi har runt om oss . Jag tycker inte om att använda starka ord i nedsättande mening om dessa våra politiker och inga andra heller för den delen så här i offentligheten så jag överlåter till läsarna att sätta sina egna vokabulär på de jag menar i texten . Ursäkta min långrandighet men sinnet rinner ibland . Tvi Vale .

    Mvh Sjöström

    Gillad av 5 personer

  2. Projekt Säkra Sverige Stövlar Vidare!

    Genom att SÄKRA avskräckning genom avtal med Europas mest Rysshatande land -Frankrike?

    Hjälpa till att BOMBA RYSSLAND SÖNDER OCH SAMMAN blir ju lättare med Kärnvapen-Eller hur Magdalena Anderson-Pål och Uffe?

    Nato och Dca avtalet är väl redan bindande så vadå folkomröstning-dessutom är hela frågan HEMLIGSTÄMPLAD så vi kommer inte få någon information om vem/vilka som utsatt oss för denna HÖGRISK.

    Mvh Carl Mikael👿

    Gillad av 2 personer

  3. Nu sitter det politiska etablissemanget med skägget i brevlådan! Hur ska man ta sig ur att man sålde ut Sverige till en barbarisk stormakt som USA som inte har några skrupler för att starta nya krig och hot när det behagar? Hur ömkligt USA:s s k konstitution gång på gång misslyckas stoppa Washingtons krigsiver trots att majoriteten av befolkningen är emot krigen visar väl på hur uselt deras ”demokrati” fungerar trots alla som man trodde inbyggda spärrar. Och exakt samma har vi i Sverige där en enad partidiktatur åsidosatt folkets inflytande? Men det är väl som en vis man en gång sa ”hade väljarnas röster haft någon betydelse hade vi inte fått rösta”

    Gillad av 4 personer

    1. Hade folkets engagemang varit större och man öppet visat motstånd hade det inte varit lika lätt att genomföra, men nuvarande apatiska tillstånd passar våra beslutsfattare som hand i handsken.

      Gillad av 2 personer

      1. Förr när jag växte upp så var folk engagerade i samhället och protesterade mot maktmissbruk från politikernas sida och ofta var det den numera avsomnade vänstern som var pådrivande. Efter Sovjets fall tappade vänstern luften och de flesta blev miljömuppar inom ny-vänstern förutom de före detta kommunisterna som bytte sida och blev hökar på högerkanten i stället?

        Gillad av 2 personer

    2. ”hade väljarnas röster haft någon betydelse hade vi inte fått rösta”
      Nu har vi ju partier som har en så likadan politik att vi skulle klara oss med en knapp handfull…
      om ens det…. nu får vi rösta om det är en massa väsen kring det….. MEN det har ingen betydelse…..
      – NATO
      – DCA
      – Lagar är numera bestämda av EU
      – massinvandringen är persistent på 100k/år och har vi fått rösta om antal eller kvalité på de som kommer… OKK N.B. det är få som kommer som har reella skyddsbehov….

      Gillad av 1 person

Lämna en kommentar