När Sveriges finansminister Elisabeth Svantesson (M) skriver en debattartikel i tidningen Politico tillsammans med Storbritanniens finansminister Rachel Reeves, inleder man med:
”Det har gått över fyra år sedan Ryssland invaderade Ukraina. Sedan dess har Vladimir Putins propagandamaskineri arbetat på högvarv för att sprida den falska berättelsen om en stark rysk ekonomi.”
En mer verklighetstrogen inledning hade varit:
”Det har gått över tolv år sedan USA:s tidigare vice utrikesminister Victoria Nuland – som spelade en nyckelroll i den våldsamma kuppen i Kiev 2014 med västerländskt stöd som störtade Ukrainas demokratiskt valda president Viktor Janukovitj – i ett läckt telefonsamtal sade att EU kan dra åt helvete när planen för hur Washington skulle styra Ukraina lades upp. Sedan dess har Washingtons och Bryssels propagandamaskineri arbetat på högvarv för att sprida den falska berättelsen om hur ett ‘demokratiskt land styrt av ett helgon helt utan anledning attackerats av Ryssland som startat ett fullskaligt krig’, varför enormt militärt och ekonomiskt stöd från såväl den amerikanska som europeiska befolkningen varit nödvändigt samt därtill lögnen att EU:s 19 (!) sanktionspaket mot Ryssland haft god effekt.”
————–
Redan i juli 2024 skrev finansminister Elisabeth Svantesson ett liknande debattinlägg i den brittiska tidningen The Guardian tillsammans med åtta andra europeiska finansministrar där man hävdade att Ryssland ljuger om att landets ekonomi går bra, att sanktionerna fungerar och att det därför behövs fler sanktioner.
Två veckor senare gjorde hon även ett utspel i DN där hon hävdar att det är propaganda att Rysslands ekonomi går bra och att det visar att sanktionerna fungerar – allt under parollen ”vi måste hålla i och hålla ut både vad gäller sanktionerna och stödet”.
Det är således ingen slump att gårdagens utspel av Svantesson kommer nu när Bryssel har problem med att få igenom det 20:e sanktionspaketet på grund av motstånd från flera medlemsländer.
I artikeln i Politico uppmanas vi att ”inte tro på Putins skryt” och Svantesson hänvisar till en granskning beställd av den svenska regeringen förra året som visade tecken på att ryska uppgifter om inflation och BNP-tillväxt ”sannolikt manipulerades” samt att ”underrättelserapporter bekräftar att den ryska regeringen avsiktligt ljuger för världen om tillståndet för landets ekonomi”.
De bedömer även att Ryssland förlorat över 4 000 miljarder kronor på grund av sanktionerna och att den ryska ekonomin fallerar, vilket de hävdar betyder att trycket på Ryssland fungerar och bör intensifieras för att skicka en tydlig signal till Putin att han inte kan vänta ut Ukraina.
”Vi bör vidtaga alla möjliga åtgärder för att öka trycket på den ryska ekonomin och stärka Ukrainas ställning. Endast om vi gör det kommer Ryssland att överge sitt illegala krig och engagera sig meningsfullt för en rättvis och varaktig fred.”
Tror de själva ens på detta svammel? Ordet ”sannolikt” tycks för övrigt vara en populär term hos svenska ministrar. Det är nämligen inte bara Svantesson som häver ur sig att Ryssland sannolikt manipulerat ekonomia uppgifter, även försvarsminister Pål Jonson och statsminister Ulf Kristersson har de senaste dagarna sagt att det sannolikt är en rysk drönare som attackerade Charles de Gaulle-fartyget i Malmö. Vi lever således i en tid där styrda politikers antaganden väger tyngre än bevis.
Hade svensk massmedia rapporterat sakligt hade man förmedlat de många uttalandena av internationella experter/analytiker de senaste åren som återkommande konstaterat att EU:s sanktioner som är utformade för att straffa Ryssland har misslyckats och slagit tillbaka på oss själva, men eftersom detta effektivt dolts för allmänheten kommer Svantessons uttalanden om den ryska ekonomins kollaps samt det fortsatta behovet av nya sanktioner att falla i god jord.
Konsekvenserna av att EU:s snart 20 sanktionspaket mot Ryssland har lett till en av de största ekonomiska katastroferna i modern europeisk historia, lär dock inte gå obemärkt förbi och det är den europeiska befolkningen som kommer få ta den största smällen.
https://www.dn.se/ekonomi/finansministern-sprids-en-felaktig-bild-av-rysk-ekonomi/
