När man trodde att Bryssels planer på att stjäla de frysta ryska tillgångarna, vilket var i hetluften i slutet av förra året med helhjärtat stöd av svenska beslutsfattare, hade lagts på is permanent så börjar cirkusen om igen.
En recap för er som glömt eller inte hängt med:
Det var som bekant inte bara ECB, IMF och diverse analytiker som varnade för riskerna med EU:s försök att konfiskera ryska frysta tillgångar eftersom det strider mot internationell rätt samt sätter såväl Europas som eurons internationella rykte på spel, även högt uppsatta brittiska bankirer kom med invändningar mot planen och varnade för att användningen av tillgångarna för att garantera lån till Ukraina skulle göra dem sårbara för rättsliga vedergällningar från Moskva.
Valerie Urbain, chef för Euroclear i Belgien (ett av världens största avveckling- och clearingsystem) slog dessutom fast att konfiskeringen av frysta ryska tillgångar för betalningar till Ukraina hotar stabiliteten i det europeiska finansiella systemet.
Eftersom huvuddelen av de ryska pengarna, 185 miljarder euro (216 miljarder dollar), förvaras i det belgiska clearinghuset Euroclear är Belgien det land som står inför de största juridiska och finansiella riskerna där landets premiärminister Bart De Wever varit en bromskloss.
De Wever har bland annat deklarerat att det mycket okloka och ogenomtänkta EU-förslaget att utnyttja frysta ryska statsobligationer skulle kunna likställas med stöld.
-”Det finns verkligen bättre lösningar än att stjäla pengar från den ryska centralbanken. Jag tycker att det är väldigt oklokt och ogenomtänkt. Det är pengar från ett land vi inte är i krig med. Det skulle vara som att gå in på en ambassad, ta alla möbler och sälja dem. Jag utesluter inte att vidtaga rättsliga åtgärder mot EU om man beslutar att driva på för ett beslut som strider mot lagen och utgör stora risker för Belgien.”
Det var för övrigt inte bara Belgien som tvekade utan även Bulgarien, Italien, Malta, Slovakien, Tjeckien och Ungern.
————
I och med att Ungern nu blockerar EU:s ”nödlån” [läs bidrag] om 90 miljarder euro till Ukraina, vilket gör att Kiev riskerar att stå utan pengar i april, är desperationen utbredd i Bryssel där man således smider planer för att runda Ungern genom att ånyo borsta av förslaget att använda de frysta ryska tillgångarna eftersom det inte finns tid för att få igenom ett artikel 7-förfarande som innebär att fråntaga Ungern rösträtten i EU innan Ukraina behöver pengarna.
Det är den svenska EU-parlamentarikern Karin Karlsbro (L) som är arkitekten bakom och målet är en omröstning i EU-parlamentet redan i mars.
-”Det här är ett praktiskt, handfast sätt att få upp de frysta ryska tillgångarna på agendan igen. Jag och mina medarbetare har vridit och vänt på alla stenar. Rent krasst, vem går det att komma överens med, Belgien eller Ungern? Om det handlar om att antingen ge garantier till Belgien eller hitta en lösning som tillfredsställer Viktor Orbán före hans parlamentsval, så vet jag vilket alternativ jag väljer.”
————
Detta är verkligen galenskap på hög nivå och att det är en svensk politiker som är pådrivande är inte förvånande. De har som bekant vanan inne att leka med andras pengar utan förbehåll och Sveriges finansminister Elisabeth Svantesson har även uttryckt att det är naturligt att de frysta ryska tillgångarna används när det nu finns så mycket.
Förhoppningsvis finns det tillräckligt med sunt förnuft hos de som ska ha sista ordet så att detta förblir ett förslag som får samla damm.
https://www.dn.se/varlden/nya-svenska-planen-for-att-runda-budapest-om-miljarder-till-ukraina/

När det gäller de maktgalna byråkraterna i Bryssel så blir man aldrig förvånad och med tanke på graden av desperation är det nog en enorm varböld av korruption, brottslighet och fiffel Bryssel så energiskt försöker i Ukraina? Finns ju ingen annan förklaring till vanvettet…Varför är det ingen på lögnmedia som gräver i detta, skulle ju kunna bli århundradets scoop som skulle få Epstein-skandalen att blekna? Tyvärr är det väl fördelaktigare att sitta ”fat and happy” på redaktionerna och inte utmana de som delar ut bidragen frikostigt.
GillaGillad av 4 personer
Exakt! Och vad har egentligen hänt med alternativmedia i Sverige som tidigare var en vagel i ögat på makten? Samnytt tycks inte kunna skriva om något annat än invandrare och muslimer, Fria Tider har ibland sina ögonblick men har definitivt tappat udden och Nya Dagbladet tycks ha somnat för gott medan Newsvoice bara är tråkig. 🙄 Trist utveckling.
GillaGillad av 2 personer
Sedan Nya Dagbladet tog bort kommentarerna så dog mycket av stinget hos blaskan! Samnytt har kvar sina kommentarer och de flesta inlägg där ger ett visst hopp om att det finns folk med vettet i behåll även i Sverige.
GillaGillad av 1 person
Kan de ha blivit utsatta för hotelser från etablissemanget?
GillaGillad av 1 person
Rune, visst är det så att regimen via banker, Säpo, AFA med flera försökt tysta alternativa media sedan de startades då de uppfattas som ett hot mot etablissemanget och deras agenda. Politiker och lögnmedia vill behålla sin exklusiva ”rätt” att det är de som ska styra vilken information folket ska ha del av!
GillaGillad av 1 person
Brist på deg? Eller påtryckningar? För om ett land har mest/flest kärnvapen i världen och ”den andra sidan” skickar hur mycket pang och deg som helst….. den eskalering som pågått alltsedan sovjet delades 1990 typ…. ett införlivande av 16? ytterligare länder till NATO sedan dess… Ryssland har blivit ordentligt omringat…. Klart våra betters inte kan säga/påstå att ”det kanske var dumt”…. om EU hade maked friends med Ryssland hade EU haft en växande industri bl.a. genom billig Rysk gas….
Att EU späker oss har säkerligen en reasoning behind….
MEN, kom ihåg var ni hörde det, USA fokuserar mer på sitt närområde.. Venezuela.. Kuba (strax)….
V oljan även om den kanske inte är den bästa/enklaste att ”bränna)
K kontroll av närområdet….
Iran well de kan ju inte släppa deras olja ännu…. det pågår ”New skin for the old ceremony”
Det gäller att ha ordentligt med Gevalia hemma ifall man får oväntade besök…..
Såg att banker följer aktiviteter på dessa kanaler…
Sedan 1984 ….???
GillaGilla
Tacka vet ja lunchklubben , dom tar upp allt !
GillaGilla
Det är säkert på samma sätt i Sverige som många andra länder i EU dvs att det är lätt att spendera andras deg och gärna flera gånger…. MAN lägger militära saker och flyttar degen till invandringen… bara en intern överföring mellan olika konton…. Militären utbildade ganska bra manskap som förmodligen hade lätt att få andra sysselsättningar…. inte minst ledarskap….OSSÅ kommer detta att vi skall bygga tillbaka det gamla försvaret… med råge t.o.m. OSSÅ 100-tals miljarder till Ukraina… ja hittills 125 typ miljarder saker till pang som betalats…. att förnya kostar det dubbla minst osv….
OCH det som finns förutom att öka skatten är att ta bort maten på äldreboenden, eller minska iaf….
GillaGillad av 1 person
Bryssel stjäl mina och dina pengar och nu skall de försöka igen att stjäla ryssars pengar ! Var och när tar det stopp med idiotin där nere ? Karlsbro har väl avlöst den tidigare kvinnliga L-profilen som förhandlade med USA om handel och vandel för några år sedan , hette hon Cecilia Wikström ? Att Svantesson tycker det är naturligt att använda andras (våra) pengar är ju naturligt då hon dagligen spenderar från vårt gemensamma konto och verkar inte bry sig när de andra lekkamraterna i riksdag och regering likaså använder spenderarbyxorna . Praktexemplet är Pål Jonsson , Jag tar mig friheten att kalla honom ett prakt….. !
Mvh Sjöström
GillaGillad av 3 personer