Även om bara hälften av Epsteinfilerna har släppts och cirka 2,5 miljoner sidor förblir hemliga, har innehållet i de släppta sidorna skapat stor uppståndelse den senaste tiden. Bortom kopplingarna till kändisar och kungahusrepresentanter finns dock ett mörkare kapitel som inte fått lika stor uppmärksamhet där människohandel, djurplågeri och vetenskapliga experiment som tänjde på gränserna är några av ingredienserna.
Några dagar efter att Jeffrey Epstein arresterats för sexhandel 2019, rapporterade New York Times om finansmannens bisarra vetenskapliga företag där han antingen samlade världens ledande forskare i sin lägenhet på Manhattan, eller flög dem till sin privata ö för att diskutera sina visioner – bland annat att förse mänskligheten med sitt DNA samt kryogeniskt frysa sitt huvud och sin penis för framtida forskning. Epstein var dessutom redan involverad i ett initiativ för mänsklig kloning som skedde i Ukraina.
Enligt e-postmeddelanden som släpptes av det amerikanska justitiedepartementet förra veckan, tog bitcoinutvecklaren Bryan Bishop kontakt med Epstein i juli 2018 för att söka finansiering för vad han kallade ett ”designerbabyprojekt” efter att ha inspirerats av den kinesiske forskaren He Jiankuis användning av CRISPR-teknik för att föda världens första genetiskt redigerade tvillingar. Bishop skickade en en pitch och en begäran om finansiering till Epstein som sade att han inte hade några problem med att finansiera projektet så länge han kunde göra det i hemlighet. Epstein noterade att han inte kunde göra någonting där amerikanska regler gäller och Bishop svarade att de kunde undvika granskning genom partnerskap med utländska kliniker.
Bishops mustester med operationer och mikroinjektioner ägde rum vid Institutet för gerontologi vid Ukrainas medicinska vetenskapsakademi i Kiev. Även om laboratoriet inte namngavs i de senaste e-postmeddelandena, gjorde MIT Technology Review en virtuell rundtur i anläggningen i början av 2019. Tidningen beskrev hur de såg ”en flådd mus ligga på mikroskopbordet samt en närbild av spår av färgämnen som injicerades i dess testiklar”. Inget av experimenten hade lyckats skapa ”transgena musvalpar”, men laboratoriearbetaren Dmitry Krasnienkov berättade för MIT att han var villig att fortsätta försöka så länge Bishop fortsatte att betala honom.
Epsteins intresse för Ukraina utvecklades dock långt före Bishops mössexperiment och pass från flera ukrainska kvinnor hittades på hans egendom efter hans död, inklusive flera e-postmeddelanden som tydde på att han sysslade med människohandel av ukrainska flickor till rika klienter.
Kiev Post rapporterade 2009 att Ukraina var en grogrund för barnpornografi och sexuella övergrepp; ”De flesta rapporterade fallen av pedofili utreds aldrig, än mindre åtalas. Var tredje ukrainsk prostituerad är en flicka mellan 12 och 17 år, barnpornografi säljs på gatumarknader samt sexuella tjänster kan köpas för ”godis eller mat”.
Den fulla omfattningen av Epsteins inblandning i Ukraina är oklar, men hela utbudet av olagliga tjänster som är tillgängliga för de rika i Ukraina sträcker sig långt bortom barnpornografi och prostitution. Ukraina har varit känt som en grogrund för organstölder sedan de tidigaste dagarna av dess postsovjetiska nedgång och var framträdande i en OSSE-rapport från 2008 om ”Människohandel i syfte att avlägsna organ”.
Handeln ska ha exploderat efter Maidankuppen 2014. Det ryska utrikesministeriets talesperson Maria Zakharova hävdade 2023 att organ från döda ukrainska soldater – hjärtan, njurar och lever – hade dykt upp på marknadsplatser på Darknet med priser som börjar på 5 000 euro. Enligt en rapport som Zakharova citerade påstod en återförsäljare att EU-kunder kunde få vilket organ som helst i en medicinsk låda inom 48-60 timmar efter att det tagits ut.
Transplantation är undantagen från mervärdesskatt i Ukraina och år 2021 undertecknade den ukrainske ledaren Vladimir Zelenskyj en lag som tog bort behovet av att notarisera det skriftliga samtycket eller autentisera underskriften från en levande donator för att ge upp sina organ.
Därtill gav ukrainarna sitt land till USA för forskning om biologiska vapen. Efter att ha avfärdats som en konspirationsteori när den ryska militären först lyfte fram detta, har flera amerikanska tjänstemän sedan dess bekräftat förekomsten av hemliga biolaboratorier i Ukraina.
USA:s hälsominister Robert F. Kennedy Jr bekräftade till Tucker Carlson år 2024 ”Vi har biolaboratorier i Ukraina eftersom vi utvecklar biovapen”. Kennedy hävdade att dessa anläggningar skapade skrämmande saker, inklusive genetiskt modifierade patogener skapade med samma CRISPR-teknik som inspirerade Bishops forskning.
Även Victoria Nuland, tidigare amerikansk biträdande utrikesminister som spelade en ledande roll i att orkestrera Maidankuppen, bekräftade under ed 2022 att USA driver biologiska forskningsanläggningar i Ukraina.
Enligt den ryske generalmajoren Aleksey Rtishchev, finansierade den numera nedlagda amerikanska byrån för internationell utveckling testningen av experimentella läkemedel på ukrainare.
Här såg Epstein möjligheter och i ett brev till bankchefen Ariane de Rothschild år 2014 skrev han att omvälvningen i Ukraina efter Maidan skulle ge många möjligheter.
I februari 2019, en månad innan Zelenskyj valdes till Ukrainas president, träffade han Epstein. När Epstein hittades död i sin cell sex månader senare dog dock inte ”möjligheterna” med honom och Ukraina är fortfarande samma lekplats för de depraverade.
Återstår att se om resterande filer kommer offentliggöras och om man lyckas sopa igen de smutsiga spåren, vilket är en av anledningarna till att hålla igång proxykriget i Ukraina.
https://www.dn.se/varlden/epsteinfilerna-trump-kan-ha-satt-sig-i-en-ordentlig-ravsax/
https://www.kyivpost.com/post/6991
https://www.rt.com/news/631925-epstein-ukraine-lab-cloning/

Jodå, det finns många orsaker till varför Ukraina inte får förlora kriget utan ska kämpa så länge att västvärldens maktelit hinner sopa igen spåren efter sina brott ordentligt? Först när det ”jobbet” är gjort kan de låta kadavret Ukraina möta sitt öde.
GillaGillad av 5 personer
AI om problemet med begränsningarna kring tekniken klippa och klistra:
”Etiska och juridiska frågor: Användningen av CRISPR på mänskliga könsceller är förbjuden, då det väcker svåra etiska frågor om arvsanlag och ”förbättringar” av människor. ”
Sådan forskning i väst var då tvungen placeras i laboratorier utom kontroll, kan tänka.
GillaGilla
Svårt att förstå varifrån alla dessa miljontals sidor kommer. Hade inte Epsteingubben annat för sig än att dokumentera allt och alla som var i hans lägenheter/bostäder och öar samt vad de gjorde där? ‘Höjdarna’ var inte medvetna om det och kunde inte ‘städa’ innan kräket togs av daga? En riktigt ful fisk som begick brott mot mänskligheten. Bra att han försvann och byken börjar tvättas.
GillaGilla
Om han nu försvann. Det sägs att han lever, vilket delar av de filer som inte släppts visar. Vem vet. 🙄
GillaGilla
Logiskt min käre Watson….
Input till dokumenten kommer i huvudsak från klassisk buggning via mikrofoner och kameror i alla fastigheters sviter på ön. Dess resebyråverksamhet och receptioneners utdelning av rumsnycklar för att koppla materialet till personer i rummen.
Detta material omvandlas/analyseras via AI och filas, urvalet blir med tiden omfattande digital dokumentsamling, kan tänka.
GillaGilla
Nu är det hela havet stormar hos den politiska eliten i västvärlden då Starmers polare Mandelson uppenbart haft fingrarna i syltburken med Epstein och Starmer är inte den enda på fallrepet när nya avslöjanden kommer fram dagligen? När man åser spektaklet så inser man varför makteliten i väst tryckt på Trump att fortsätta hemlighålla dokumenten och man inser ju samtidigt varför Israel alltid behandlats med silkesvantar av väst då deras hållhakar via Epstein varit omfattande. Inte ens lögnmedia kan längre ignorera eller dölja fakta och ni kan ju tänka er vad som kommer att avslöjas om Ukraina får en ny regim som släpper alla dokument för insyn? Hela den politiska nomenklaturen i västvärlden vacklar redan av Epsteins honungsfällor och om alla brott de ligger bakom i Ukraina kommer i dagen kan det mycket väl vara dödsstöten för makteliten i väst! Inte är det konstigt att kriget i Ukraina får kosta och måste fortsätta finansieras.
GillaGillad av 1 person