Den bräckliga vapenvilan i Gaza till trots fortsätter det att ske attacker och senast i går dödades minst 31 personer vid flera israeliska flyganfall mot norra och södra Gaza. Enligt uppgift har israeliska styrkor dödat minst 511 palestinier och sårat 1 405 sedan ”vapenvilan” trädde i kraft den 10 oktober.
I bakgrunden finns ett annat växande problem med judiskt extremistiskt våld mot palestinier som har stigit till sin högsta nivå på flera år, vilket genererat såväl nedbrända byar som skadade civila.
För bara en vecka sedan stormade en mobb judiska bosättare den beduinska byn Mukhamas på Västbanken och skadade minst sex palestinier samt satte hus och bilar i brand. Videor från platsen visar maskerade män som rörde sig fritt i timmar och vandaliserar egendom samt satte eld på fordon innan säkerhetsstyrkorna anlände.
När den israeliska militären nyligen släppte sin årliga sammanfattning för 2025, visade den siffror som pekar på en dramatisk ökning av judiskt extremistiskt våld samtidigt som palestinska terrorattacker har minskat kraftigt.
Enligt uppgifter från Central Command ökade antalet allvarliga incidenter som säkerhetssystemet definierat som judisk terror mot palestinier med mer än 50% under 2025, med 128 incidenter år 2025 jämfört med 83 incidenter år 2024 samt 54 incidenter år 2023. Dessa var inte marginella vandalismhandlingar utan allvarliga brott: mordbrand mot hem och byar, skjutningar samt fysiska övergrepp som resulterade i skador.
När man granskar den bredare kategorin ”nationalistisk brottslighet” – som inkluderar stenkastning, jordbruksskadegörelse och hot – är ökningen ännu mer uttalad med 682 registrerade incidenter år 2024 som ökade till 867 incidenter år 2025.
Enligt premiärminister Benjamin Netanyahu rör det sig om ”70 pojkar från splittrade familjer”, men enligt Israels försvarsmakts interna bedömningar är fenomenet mycket bredare och militär underrättelsetjänst uppskattar att cirka 300 individer – till stor del kopplade till de så kallade ”ungdomen på kullarna” – har varit inblandade i våldsamma incidenter de senaste månaderna.
Geografiskt sett är våldet koncentrerat till specifika områden och de mest dramatiska ökningarna registrerades i Gush Etzion och Judea-regionen, där incidenterna mer än fördubblades i vissa sektorer. Enligt Central Command härrör ungefär 90% av våldshandlingarna från illegala utposter, snarare än från jordbruksgårdar som samarbetar med militären.
Säkerhetspolisen i Israel, Shin Bet, har sedan starten 1949 ägnat den överväldigande majoriteten av sina resurser åt att bekämpa palestinsk terror, vilket inkluderar en betydande del av myndighetens budget med tusentals agenter, förhörsledare, underrättelseanalytiker, cyberenheter och ett tätt nätverk av informanter. Därtill sker daglig samordning med IDF, polis och utländska underrättelsetjänster som förstärker räckvidden ytterligare.
Logiken är att palestinska terrororganisationer är hierarkiska, externt finansierade, ideologiskt motiverade och kapabla att utföra massattacker samt utgör vad säkerhetsetablissemanget definierar som ett strategiskt hot.
I jämförelse hanteras dock judiskt extremistiskt våld av en enda, relativt liten enhet inom Shin Bet, vanligtvis kallad den judiska avdelningen med en personalstyrka och budget som är minimal då man anser att judiska extremistgrupper saknar formella organisationsstrukturer, utländskt sponsorskap eller förmåga att destabilisera staten militärt.
Även om hotet kan vara mindre i skala, är det dock betydligt mer politiskt och socialt explosivt.
År 2024 publicerade Arik Barbing, en före detta Shin Bet-officer, en artikel där han argumenterade för att judiska extremistgrupper blomstrar eftersom de åtnjuter implicit politiskt stöd – särskilt från Israels nationella säkerhetsminister, Itamar Ben Gvir, som själv har en lång historia inom Shin Bet efter att ha arresterats och förhörts flera gånger tidigare för extremistisk verksamhet på Västbanken.
Som politiker har han upprepade gånger uttryckt sitt stöd för bosättare som är inblandade i konfrontationer med palestinier. Gripanden är sällsynta, åtal ännu mer sällsynta och fällande domar är nästan obefintliga.
Samtidigt har israeliska aktivister,både judiska och internationella, som dokumenterar bosättarvåld, rapporterat om såväl ökande trakasserier som gripanden och rättsliga påtryckningar, ofta enligt direktiv utfärdade av det ministerium som Ben Gvir övervakar.
https://www.mako.co.il/news-columns/2024_q3/Article-aebb61a86ee7191027.htm
https://www.rt.com/news/631831-jewish-terror-surges-west-bank/
