Tillsammans skulle övriga länder kunna kastrera USA genom att överge den amerikanska dollarn

Efter att mer än 20 påstådda narkotikasmugglingsfartyg har attackerats av amerikanska marinstyrkor i Karibiska havet sedan september i år och minst 80 personer dödats – fortfarande utan att bevis lagts fram och därtill tycks den amerikanska militären sakna exakt kunskap om identiteten på de personer som befinner sig i båtarna enligt vad New York Times rapporterat – eskalerar nu konflikten ytterligare efter att uppbyggnad av amerikanska marinstyrkor i Karibiska havet genomförts på den amerikanska presidenten Donald Trumps order.

Med hänvisning till försvarstjänstemän och flygspårningsdata rapporterade Wall Street Journal i går att USA de senaste veckorna har övat på flyganfall i Venezuela. I går uppmanade dessutom Trump alla flygbolag att överväga att stänga luftrummet över och runt Venezuela.

Detta kommer efter att Trump tidigare i veckan under sitt telefonsamtal med Venezuelas president Nicolás Maduro hotade att överväga att avsätta Maduro om han inte avgick självmant. Ingen av sidorna har bekräftat att samtalet ägt rum, men i augusti höjde USA belöningen för Maduros gripande till 50 miljoner dollar.

Den venezuelanska regeringen har förnekat anklagelser om att ha hjälpt drogkarteller och hävdar att Trump använder en hårdare kamp mot narkotikahandel som en förevändning för regimskifte. I går avfärdade Venezuelas utrikesministerium det amerikanska hotet mot dess flygplan som ”kolonialistisk” aggression, vilket är olagligt enligt internationell rätt. Maduro har satt sin armé i högsta beredskap och hållit flera övningar till följd av det växande hotet.

Samtidigt rimmar Trumps påstådda drogbekämpningsambitioner illa med det faktum att han i fredags beviljade Juan Orlando Hernández, en tidigare president i Honduras som dömts i USA för narkotikahandel och sågs som en stor seger för myndigheterna, fullständig benådning med hänvisning till att flera av hans vänner uppmanat honom att göra det.

Att med ena handen trappa upp en militär kampanj mot narkotikahandel samtidigt som han beordrar frigivningen av en man som enligt åklagare tagit emot kokaindrivna mutor från karteller och skyddat deras droger med statens fulla makt och styrka; militär, polis och rättsväsende samt tillåtit kokainbitar från Venezuela att flöda genom Honduras på väg till USA, framstår som ett fullständigt hyckleri.

Hade ett annat lands ledare agerat så som Donald Trump gör mot Venezuela hade det tolkats som en krigsförklaring och blivit rejält liv i luckan, men nu blundar omvärlden och låter den självutnämnda ”världspolisen”, som desperat vill åt Venezuelas oljeresurser, hållas.

Jag läste för övrigt en träffande kommentar i sammanhanget:

”Många tror att USA:s styrka ligger i dess militär, men det gör det inte. USA:s verkliga makt ligger i det strypgrepp man har på andra nationer genom den vapenförsedda amerikanska dollarn. När nationer tillsammans börjar inse och acceptera detta samt tillsammans kastrerar det ”mäktiga” USA, genom att överge den amerikanska dollarn i all handel och omedelbart lösa in alla amerikanska statsobligationer, kommer de att visa det ”mäktiga” USA vilka de verkligt starka nationerna är.”

Ett arbete som BRICS-länderna påbörjat, men det hade gått snabbare om alla fattat galoppen.

https://www.wsj.com/politics/national-security/trump-declares-that-airspace-around-venezuela-should-be-considered-closed-07b748ee?mod=mhp

En reaktion till “Tillsammans skulle övriga länder kunna kastrera USA genom att överge den amerikanska dollarn

  1. Detta med bekämpande av drogsmuggling….. det är flera hundra mil från Venezuela till USA över öppet hav… vet vi ens om sessa båtar är så sjövärdiga att de kan köras så långt?

    Kollar på drug deaths osv och för USA verkar det vara 100k och då är mycket inräknat….
    i USA verkar en halv miljon dö pga rökning och 1/10 av dessa pga passiv rökning…

    Man kanske inte vill sänka de fartyg som samlar ihop leveranser från dessa små båtar….?

    Sedan är det ganska oklart hur mycket av dessa som dött dött pga droger som smugglats från Venezuela, 1/10….

    Alltså uppenbarligen ”en spik att hänga hatten på”
    BTW fick inte någon från Venezuela fredspriset i år?

    I en öppen värld som hyllar ärlighet och uppriktighet skulle en stor hop ”händelser” i MSM försvinna och andra skulle dyka upp i stället….

    Gillad av 1 person

Lämna en kommentar