Efter att Donald Trumps förslag till fredsplan i Ukraina släpptes i går har europeiska ledare gått i spinn över det faktum att de uteslutits från processen och protesterna har haglat, även från Bryssel där man anser att EU har nonchalerats.
Statsminister Ulf Kristersson tillhör syltryggarna som opponerat sig och resultatet efter gårdagens telefonmöte med ledarna för de åtta nordisk-baltiska länderna var – föga förvånande – att de är eniga i sitt fortsatta stöd till Ukraina.
Det man egentligen säger är att man troget fortsätter följa order från det militärindustriella komplexet och säkrar sina kickbacks – till den siste ukrainaren.
Trots att han representerar Washington som är roten till konflikten skrev USA:s vicepresident J.D. Vance i går förnuftigt på X med ett klart och tydligt budskap som bromsklossarna i Europa, som även sabbade fredsavtalet i mars 2022, borde ta till sig där han betonade att det är orealistiskt att tro att mer pengar och vapen kan säkra Ukrainas seger.
”Det finns en fantasi att om vi bara ger mer pengar, fler vapen eller fler sanktioner, så är segern nära. Fred kommer inte att skapas av misslyckade diplomater eller politiker som lever i ett fantasiland. Den kan skapas av smarta människor som lever i den verkliga världen.”
Och där ingår uppenbarligen inte varken den politiska eliten i Sverige eller Bryssel som kan sammanfattas som ett enda stort misslyckande.

I Finland är man tydligen extra upprörda över fredsförslaget och man kan ju tro att det är Finland som är i krig vilket deras svagbegåvade politiker tycks tro? Enligt uppgift gick Stubb i spinn och krävde av Zelensky att omedelbart förkasta förslaget men han har tidigare visat att han är totalt inkompetent och borde avlägsnas från sin post innan det går illa på riktigt. Att Kristersson är en trasdocka som styrs från Bryssel, ”demokraterna” i Washington och Wallenberg och uppenbarligen obildad gör inte saken bättre!
GillaGillad av 5 personer
Stubb och Kristerson får kanske smaka på sötman av att bli nästa region till slakt, Nato är ju i krig med Ryssland så….. Min fråga blir då hur Kristerson kan få fortsätta försätta vårt folk i livsfara??
Oavsett om han begriper det eller ej så har hans framfart försatt oss i en klart farlig situation, först genom att vara behjälplig/styrande? I Den HEMLIGSTÄMPLADE Nato frågan- sedan ivrig krigsförespråkare via ”Våra” Nato kopplingar.
Sorgligt att mitt hemland har blivit en tummelplats för opportunister och lobbyflockar som ger blanka fan i hur det går för landet.
Mvh Carl Mikael🥸
GillaGillad av 3 personer
Sett få om ens någon som tar denna fredsplan på allvar.
Innehållsmässigt kan alstret beskrivas som fort och fel mycket behöver så mycket omarbetning att ett byte eller en strykning krävs
GillaGillad av 1 person