EU:s åtgärder kommer att ha en mycket negativ inverkan på dess framtid

När de nordiska ländernas ledare i dag sammanstrålade i Stockholm för att dra upp riktlinjerna för hur man ska sänka sin huvudfiende Ryssland, fick de sällskap av stormogulen själv; EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen som hyllade den nordiska beredskapen och bredde på om hur de nordiska länderna visar vägen och deklarerade att ”ingen gör det som ni”.

Förutom Ulf Kristersson och Ursula von der Leyen deltog även ledarna från Danmark, Finland, Island, Norge, Färöarna och Åland.

Statsminister Mette Frederiksen satte tonen för mötet genom att inleda med att säga att vi står inför det största hotet sedan andra världskriget på grund av rysk aggression. Hon betonar även att vi måste fortsätta stödet till Ukraina och stärka vårt försvar.

-”Vi måste vara redo att försvara oss senast 2030 och jag tror att alla i Norden kommer att arbeta närmare tillsammans kring vår försvarsberedskap.”

De nordiska ledarna betonade också sitt stöd för Ukraina och sade att de skulle vilja använda frysta ryska medel för att stödja Ukraina samt återuppbygga landet efter kriget.

Ursula von der Leyen deklarerade att ”Det tydliga budskapet till Ryssland är att vi är med på den här långsiktiga planen och vi är redo att stödja Ukraina så länge det behövs.”

————————————-

Det von der Leyen egentligen menar när hon hyllar de nordiska ledarnas engagemang som ledstjärnor är att ingen är lika dumma som oss som fortsätter sänka sina egna länder och suga ut befolkningen för att gynna det militärindustriella komplexet samt frivilligt erbjuder oss att bli den nya fronten mot Ryssland.

Medan våra ledares brist på sunt förnuft är tydlig, återfinns den egenskapen fortsatt i den ungerska regeringen där premiärminister Viktor Orbán i dag ånyo uppmanade Bryssel till samtal med Ryssland medan utrikesminister Péter Szijjártó i anslutning till den tredje internationella Minskkonferensen om eurasisk säkerhet slog fast att det är orealistiskt att bygga en europeisk säkerhetsarkitektur utan att ta hänsyn till Ryssland.

-”Ryssland är det största landet på jorden. Det ligger alldeles intill oss. Vi kan inte förneka detta faktum. Oavsett om vi är överens eller inte i huvudfrågorna, ligger kärnan i Rysslands geografiska närvaro och verklighet här. Därför är det helt enkelt orealistiskt att förneka Rysslands närvaro och bygga en säkerhetsarkitektur på denna förnekelse.”

————————————-

Dårarna i EU – inklusive våra egna beslutsfattare –  må ha grandiosa planer på att finansiera sitt vansinniga proxykrig mot Ryssland genom att stjäla deras tillgångar, men det lär inte gå obemärkt förbi, vilket den ryske presidentens pressekreterare Dmitrij Peskov poängterade i dag.

-”EU:s åtgärder, inklusive de som rör ryska tillgångar, kommer att ha en mycket negativ inverkan på Europeiska unionens framtid. Vi är beredda att vidtaga förhastade åtgärder som på ett eller annat sätt kommer att orsaka en hel del huvudvärk och problem för Europeiska unionen – oavsett om det gäller konfiskering av ryska tillgångar, enklare, stöld av ryska tillgångar eller Ukrainas anslutning till EU och så vidare. Det här är alla handlingar som, låt oss säga, har en mycket negativ inverkan på denna organisations framtid i förhållande till Europeiska unionen.”

————————————-

Detta är så klart inget som kommer avskräcka den politiska eliten i Bryssel och dess vasaller – de har inte ens brytt sig om kritik och varningsflaggor vare sig från IMF eller analytiker. I sin iver att driva igenom sin omöjliga agenda att besegra Ryssland istället för att öppna för samtal och samarbete är det värt att sätta allt på spel, även unionens redan tilltufsade rykte. Man får dock försöka se det positivt – ännu en byggsten som kan medverka till att hela unionen kollapsar.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Rr77qd/aftonbladet-direkt?pinnedEntry=1418050

https://nyheder.tv2.dk/live/udland/2025-03-17-verden-i-forandring/vi-er-ikke-bange-men-vi-er-parate-siger-statsledere?entry=37ecf8f9-c77f-4482-a120-208e8890c719

6 reaktioner till “EU:s åtgärder kommer att ha en mycket negativ inverkan på dess framtid

  1. Länderna i EU har bantat sina försvat ned till 25% kanske av vad de var under kalla kriget. OCH trota att t.ex. USA har krigat på flera ställen vartenda år tror man att det råder fred….MEN man har räknat med USA som EU-ländernas vän. (Det är farligt att ha USA som fiende MEN det är fatalt att ha USA som vän.) Jaa kan inte uttryckas tydligare….. USA kommer att ha EU som en koloni som man dränerar på det lilla av narurresurser som finns kvar…. samtidigt odla maten utanför t.ex. Sverige osv…Om en inte avlägsen framtid kommer U-länderna ett efter ett byta plats med oss…. och USA hejar på denna utveckling och våra betters well . . .

    Gillad av 4 personer

  2. Statsminister Mette Frederiksen satte tonen för mötet genom att inleda med att säga att vi står inför det största hotet sedan andra världskriget på grund av rysk aggression.

    Jag tvivlar inte på att hon vet att detta bara är ett symptom. Dock, så ägnar hon sig åt projektion. Det är alltid bättre att ta tag i och lösa det som orsakar det hela, än att nöja sig med att kämpa mot symtomen. Något flera industrier har problem med, då det är mer lönsamt med enbart symtombehandling …

    Intressant att år 2030 tas upp. Det är annat än slump …

    Gillad av 2 personer

  3. Västvärldens ekonomiska giganter vill åt de ryska rikedomarna. Det är det hela spektaklet (kriget) i grunden handlar om. Och EU:s nyttiga idioter gör allt för att verkställa (i hopp om framtida belöningar eller välbetalda anställningar).

    Narrativet – ett litet land blir angripet av ett stort och mäktigt land – är lätt att inplantera hos Europas befolkningar. Därför är Ukrainas sak ”vår”.

    Ansvariga för Europas hållning är våra ledare. Och (nästan) samtliga har fått samma smitta.

    Och som rubriken antyder – det kommer inte komma något gott av denna hållning!

    Gillad av 3 personer

  4. Att det sitter galningar i Bryssels ”ledning” och de flesta vasallstaterna i EU råder inget tvivel om frågan är bara varför ingen seriös analys av tokstollarna görs men så har de ju sett till att tysta all verklig opposition för sedan länge och värre ska det bli? Samtidigt i Finland så stoppar den finska regimen fastighetsköp från ryska spekulanter genom att påstå att fastigheter inte får ägas av utlänningar vars länder befinner sig i krig? Men tydligen tillämpas inte denna ”lag” på folk från USA, Frankrike, GB och en mängd andra länder som är i krig utan den gäller enbart ryssar? Fulmedia borde ju basunera ut denna uppenbara särbehandling med indignation men från det hållet hörs inte ett pip.

    Gillad av 2 personer

Lämna en kommentar