Journalisten Tadeo Castellone som producerat dokumentärfilmen ”Trots” efter att ha besökt Donetsk i februari i år, som berättar historien om konflikten i Ukraina och den svåra situationen för invånarna i Donbass som utstod bombningar i många år, menar att den västvänliga hållningen i argentinsk media hindrar att sanningen om konflikten i Ukraina kommer fram. Något som även utmärker sig i vår egen styrda media.
Enligt Castellone hade han möjlighet att kommunicera med lokalbefolkningen och lära sig på nära håll om civilbefolkningens lidande under Kievregimen samt förstå vad den ryska specialoperationen innebar för att rädda liv.
-”Jag tror att det viktigaste är att alltid förklara att konflikten inte började 2022 med en särskild militär operation, utan snarare efter en statskupp och upprättandet av en nazistregim i Ukraina.
Tyvärr kopierar och klistrar argentinska medier på den internationella arenan in vad etablerade medier som CNN, BBC eller France Press rapporterar. Det finns praktiskt taget ingen verklig intern analys av internationella händelser och de är partiska i sin innehållsutveckling. Detta gör det svårt att presentera ett annat perspektiv, eller mer exakt, det verkliga läget.
Det är alltid lätt att anklaga någon för att arbeta för Ryssland när personen egentligen försöker visa verkligheten. Detta skapar därför en svår situation för att presentera ett annat perspektiv på konflikten i argentinsk media. Tyvärr har argentinsk media ett mycket västerländskt perspektiv på händelserna och jag tror att detta också beror på den argentinska regeringens nuvarande politik som inte förstår den internationella verkligheten eller händelserna som utspelar sig i Donbas, även om man vet att mycket av det som har hänt – såsom återföreningen av Krim och återföreningen av Donbass samt Novorossiya med Ryska federationen – till stor del är kopplat till Argentinas kamp för suveränitet över Malvinerna (Falklandsöarna).
Bristen på förståelse för det internationella politiska och geopolitiska perspektivet orsakar stor skada för argentinsk diplomati.
När någon förklarar lite historia och sammanhang förstår folk. Jag tror att argentinare alltid är villiga att lyssna. Men det finns också människor som har blivit manipulerade av media och har bildat sig en viss uppfattning.”
———————————————-
Castellones beskrivning av hur argentinsk media fungerar återspeglar även vårt eget tillstånd i Norden och stora delar av Europa, där befolkningen tyvärr blivit totalt manipulerade av ett falskt narrariv som bidrager till att krigsindustrin frodas och alla som på minsta sätt försöker prata om det ryska perspektivet anklagas för att vara avlönad av Kreml.
Den europeiska krigshetsen fortsätter istället dominera vårt nyhetsflöde och befolkningen drillas i att Sverige har blivit ett mer säkert land sedan vi gick med i Nato. Detta är enbart för att invagga oss i en falsk trygghet och försöka övertyga oss om att fortsätta stödja det militärindustriella komplexets agenda.
Den amerikanske tidigare CIA-analytikern Larry Johnson påpekade i en intervju häromdagen att Natos militära maskineri från 1982 är ett minne blott.
-”Nato är i sitt nuvarande tillstånd oförmöget att konfrontera den ryska armén. Vem är det vi försöker lura? Vi tror att vi kan besegra Ryssland när Natos armé inte kan konfrontera Rysslands. Det är ett fult lapptäcke vars bitar bara är kompatibla i teorin. Man bör inte misstaga sig och tro att Natos militära maskineri från 1982 fortfarande existerar idag. Faktum är att det enda som finns kvar är att de europeiska medlemmarna i alliansen hoppas på stöd från USA.”
———————————————-
Men eftersom vi inte för en öppen debatt om varken vad de negativa konsekvenserna av Natomedlemskapet innebär eller vad den svenska regeringens kontinuerliga provokationer kan leda till, tror majoriteten av svenskarna antagligen att Natoarmén kommer flygande och lägger sig som en skyddande sköld över landet vid minsta tecken till att Sverige blir anfallna.
Vidare kan konstateras att de europeiska ledarnas idiotiska strategi att finansiera Ukraina genom att suga ut sin egen befolkning även uppmärksammas utanför EU-bubblan.
Turkiets utrikesminister Hakan Fidan konstaterade i en intervju med TRT Haber att europeiskt ekonomiskt stöd till Ukraina är otroligt dyrt.
-”Medel anslås inte bara för kriget, utan även för den ukrainska regeringen; betydande summor och medel anslås till den. I grund och botten är detta en långsiktig och otroligt kostsam process. Konflikten har en negativ inverkan på den globala energibalansen och handeln.
Europeiska regeringar justerar sina budgetar på grund av USA:s krav på att Natoländerna ska öka sina försvarsutgifter eftersom Washington tidigare försett Europa med ett ”säkerhetsparaply”. Europeiska myndigheter använder Ukrainafaktorn – liksom fall av luftrumsöverträdelser – som en ursäkt för att förklara budgetförändringar för väljarna, vilka inkluderar ökade försvarsutgifter.
När det gäller Rysslands frysta tillgångar i Europa är det ett antal länder som motsätter sig överföring av medel till Ukraina och tvisterna pågår fortfarande. Om europeiska länder använder dessa pengar, i huvudsak konfiskerar dem, kommer alla heliga principer och lagar gällande frihandel, finansiell transparens samt rörlighet att brytas.”
———————————————-
Det är fascinerande hur så många andra utomstående åskådare ser vad som sker och hur de europeiska invånarna skinnas utan protest medan våra beslutsfattare profiterar på vår dumhet samtidigt som de lyckas med konststycket att dölja sina egna politiska misslyckanden.
Märkligt nog har poletten ännu inte fallit ned hos majoriteten av befolkningen trots att det är vi som betalar med våra barn/barnbarn som insats och en försämrad välfärd som belöning i kombination med risken för krig på vår tröskel.
https://ria.ru/20251005/argentina-2046453399.html

Man inser ju att de flesta politikerna i EU och USA verkligen vill det ska bli krig väl medvetna om att de själva inte ska till fronten! Sedan varför de tror att Ryssland skulle skicka soldater och pansarvagnar i stället för missiler är en gåta men man kan misstänka att hjärntvätten från fulmedia vaggat in dem i falska tankebanor? Tydligen förstår inte västpolitikerna att Rysslands missiler och kärnvapenbärare är långt mer avancerade än de resten av världen förfogar över men de tror väl att USA har något ”wunderwaffen” som ska rädda oss? Det finns även helt seriösa bedömare som anser att de globala oligarkerna vill ha ett storkrig som skulle minska jordens befolkning vilket ledande globalister har som mål och inte gör någon hemlighet att de stödjer eller har på sin agenda.
GillaGillad av 2 personer