Mjölkkor får fortsätta beta utomhus

En positiv nyhet för en gångs skull är att mjölkkor får fortsätta beta utomhus.

Sedan 1988 står det inskrivet i lag att mjölkkor måste få grönbete på sommaren, vilket bland annat bidrager till att de får färre sjukdomar och att deras klövar växer ut ordentligt av att få gå ut och röra på sig, men som jag skrivit om tidigare föreslog en statlig utredning förra året att beteskravet för kor skulle tas bort för att öka konkurrenskraften och lönsamheten.

Dagen innan Djurens Rätt skulle anordna ”Sveriges största manifestation för kors rättigheter” samt massiva protester framförts från miljö- och djurrättsorganisationer, kom dock beskedet att regeringen och SD backar så att lagen blir kvar. Mjölkbönder ska i stället få en årlig kompensation på 1 000 kronor per ko.

Även om dagens besked är en lättnad för landets mjölkkor, är framtiden oviss då regeringen bara lagt frågan på is och enligt ansvarig minister kan korna komma att stängas in efter nästa års val. Men det är ett senare problem, just nu är det ett positivt besked.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/mjolkkor-far-behalla-betesratten-tills-vidare

https://www.natursidan.se/nyheter/regeringen-backar-mjolkkor-far-behalla-betesratten-tillfalligt/

2 reaktioner till “Mjölkkor får fortsätta beta utomhus

Lämna en kommentar