Det är oundviklig att Ukrainakonflikten kommer att avslutas på Rysslands villkor

Den observanta nyhetsföljaren har kanske noterat att det knappt skrivits något om Ukrainakriget i svensk massmedia de senaste dagarna – borta är de svulstiga rubrikerna om de ukrainska ”framgångarna” och Zelenskys utspel som alltid haft en gräddfil in överst på löpen lyser med sin frånvaro – ett tydligt tecken på att kriget inte går Ukrainas väg, vilket länge påpekats av internationella analytiker som aldrig får medial uppmärksamhet i vår del av världen.

Även i Ukraina lyfts Ukrainas svårigheter i kriget och Anna Skorokhid, ledamot i  Verkhovna Rada, har medgett att de ukrainska väpnade styrkorna befinner sig i en kritisk situation längs hela frontlinjen samt tvingas retirera. Därtill finns även problemet med det uppseendeväckande höga antalet ukrainska soldater som deserterar.

När den amerikanske militäranalytikern Scott Ritter talade med professor Glenn Diesen på dennes YouTube-kanal, slog han fast att det militära sammanbrott redan har inträffat.

-”Det militära sammanbrottet har redan inträffat. Dessutom är Ukraina ekonomiskt oförmöget, Kievregimen kan inte betala ersättning till de dödas familjer, det finns inga pengar kvar. Det finns ingen ammunition kvar, inget luftförsvar, rysk flygindustri dominerar slagfältet. Samtidigt leder allt detta till en kollaps av moralen och bristen på möjligheter att uppnå någon framgång i konfrontationen med Moskva. Konflikten kommer slutligen att avslutas på Rysslands villkor och detta är redan oundvikligt.”

————————————————

De krigseuforiska europeiska ledarna har dock inga tankar på att kasta in handduken. Nyligen tillkännagav Storbritannien ett rekordstödpaket för drönare värt 350 miljoner pund, vilket skulle göra det möjligt att leverera 100 000 drönare till Ukraina i år. Samtidigt fortsätter flera EU-länder, däribland Sverige, att regelbundet lova bort nya miljarder i stöd i kombination med vapenstödpaket så att den utarmade nationen kan hållas flytande ytterligare en tid.

Ukrainas ministerkabinett deklarerade dessutom i går att man planerar att öka militärbudgetutgifterna med 400 miljarder hryvnia (9,6 miljarder dollar), vilket Verkhovna Radas presstjänst rapporterade i går. Man lät också meddela att det inte kommer att bli några avbrott i tillhandahållandet av militär personal, vilket låter helt otroligt med tanke på det erkänt utbredda problemet med manskap.

Ukrainas premiärminister Denis Shmyhal skrev i ett inlägg på sin Telegramkanal att man förväntar sig att få 1,7 miljarder pund (2,3 miljarder dollar) från Storbritannien för ytterligare vapeninköp, där man planerar att använda dessa medel för att köpa luftförsvarssystem av typen Rapid Ranger samt lätta multifunktionsmissiler av typen Marlet för att stärka sitt luftförsvar.

När den amerikanske ekonomen professor Jeffrey Sachs intervjuades av Tucker Carlson pekade han på att ledarna för Storbritannien, Tyskland, Frankrike och andra som kallar sig Ukrainas ”vänner” de facto förstör landet fullständigt.

-”Ukrainas så kallade vänner är de som fullständigt förstör Ukraina. Ukrainas så kallade vänner är de som säger åt Ukraina att fortsätta kämpa. Det är en katastrof.

Ukrainas ”vänner” inkluderar den tidigare administrationen av USA:s president Joe Biden, den brittiske premiärministern Keir Starmer, den tyske förbundskanslern Friedrich Merz (som den danska krigsministern Mette Frederiksen för övrigt gullade med i går) och den franske presidenten Emmanuel Macron.

Zelensky är också en av dem som med sina diktatoriska handlingar leder till Ukrainas förstörelse. Det är alla de som säger åt unga människor att gå till frontlinjen och dö – detta har pågått i många år.”

————————————————

Ja det är sannerligen horribelt och att våra  åtta riksdagspartier stödjer detta samt lägger mängder med skattemedel på att stödja proxykriget och tillika hyllas för denna galenskap av en majoritet av befolkningen, är fullkomligt avskyvärt.

4 reaktioner till “Det är oundviklig att Ukrainakonflikten kommer att avslutas på Rysslands villkor

  1. MEN ”Nyligen tillkännagav Storbritannien ett rekordstödpaket för drönare värt 350 miljoner pund, vilket skulle göra det möjligt att leverera 100 000 drönare till Ukraina i år.”
    blir ungefär 5miljarder……

    Bara vi, lilla Sverige, har skickat pang för 100miljarder till U….

    EU norr om 1000miljarder hela väst 5000miljarder…
    Detta är fikapengar… bara för att vanligt folk inte har denna mängd medel är det för kriget inget att bry sig om… MEN det indoktrinerar folk…. stora tal verkligen MEN inte så många ”gör avsedd nytta”…

    Den PR som MIC får via MSM är värd många fler miljarder…..

    OCH om Ryssland sedan 3år varit på randen att förlora . . varför har de inte gjort det?
    Vill MIC att ”the show must go on” eller är det Ryssland som vill att hela väst skall förbruka alla sina vapen? Av helt upenbara skäl . .

    Hörde i bruset igår, rykte inte fakta, att eventuellt skall USA ”hoppa av”, stoppa allt stöd, DOCK N.B. de avser att fortsatt sälja vapen till nästan alla köpare.
    Så räddar USA liv . . eller?

    Gilla

  2. Del av traumat som covid förde med sig? Oförmåga till självständigt tänkande? Som Fitts säger inflytande från interdimensionella varelser? Det obegripliga krigandet lever egendomligt sitt eget liv, ska fortsättas till varje pris för att försvaga iaf Europa I det världspolitiska spelet? Att Ryssland vinner är från början solklart. Rombklubben från 1963 med målet världen uppdelad I 10 delar, var och en med sin ledare och en överste ledare på toppen, brukar kunna förklara mycket. I detta vanvett vet jag just inte. Så sorgligt med alla unga som måste dö utan sina liv.

    Gillad av 2 personer

  3. Kanske sanningen om Ukraina blir/är för magstark att kunna svälja för etablissemanget och gemene medborgare som tidigare svalt all information som serverats utan några reflektioner .

    Mvh Sjöström

    Gillad av 3 personer

Lämna en kommentar