Handelsministern har fått bra betalt för att sälja in sämre varor

Noterar att bistånd- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) försöker sälja in ukrainska livsmedelsprodukter till svenskarna under den uttjatade parollen att det är en kamp för Europas säkerhet och frihet.

-”Svenska konsumenter får ett bredare utbud i mataffären och en enkel möjlighet att hjälpa det ukrainska folket som kämpar för hela Europas frihet och säkerhet.”

Inte nog med att svenska skattebetalare pungat ut med 100 miljarder för att stödja proxykriget i Ukraina som bidragit till att skada den ukrainska befolkningen ytterligare, nu förväntas svenska konsumenter dessutom öppna plånboken ännu en gång.

Minister Dousa presenterade i dag initiativet ”Handelslandet Sverige tillsammans för Ukraina”, en satsning för att få fler ukrainska produkter i svenska livsmedelsbutiker. Företrädare för Ica, Coop, Axfood och Svensk handel medverkade tillsammans med den ukrainska livsmedelsministern Vitalij Koval.

Satsningen bygger på att regeringen ger ett snabbspår för ukrainska leverantörer samt en särskild marknadsföring av ukrainska produkter och donationer av utrustning till Ukraina.

Jag som i min enfald trodde att det var våra egna svenska bönder som vi ska hjälpa och att det är viktigt att satsa på dem – så dumt av mig när våra regeringsföreträdare otaliga gånger gjort klart att Ukraina är Sveriges största prioritering.

Att vi får varor av sämre kvalitet som inte är närodlade samt dessutom påverkats av det pågående kriget i form av diverse föroreningar och giftiga utsläpp, är så klart irrelevant i sammanhanget.

Dousa har nog fått bra betalt för det här spektaklet som inte kan ses som något annat än ett svek mot våra inhemska bönder samtidigt som man särbehandlar ett land som ges en gräddfil trots att de inte ens är med i den europeiska unionen. Men eftersom den svenska befolkningen köpt ”Slava Ukraini-konceptet” med hull och hår utan minsta ifrågasättande, kommer de mangrant sluta upp bakom budskapet ”tillsammans för Ukraina” i tron att det kommer förändra Ukrainas underläge. Det är faktiskt lika idiotiskt som idén att mer vapen skapar fred.

#followthemoney

https://www.dn.se/direkt/2025-05-16/satsning-pa-ukrainska-produkter-i-svenska-matbutiker/

https://illvet.se/naturen/miljo/hur-mycket-fororenar-krig

10 reaktioner till “Handelsministern har fått bra betalt för att sälja in sämre varor

  1. Vår regering består av en samling landsförrädare som är satta att gynna utländska varor på bekostnad av svenska. I Sverige har man gisslat våra bönder i decennier med allehanda pålagor och bestämmelser i syfte att göra verksamheten olönsam. Man har använt miljö som svepskäl. Så låter man ärkeförrädare som Dousa

    Gillad av 4 personer

  2. Det behövs med andra ord sanktioner och bojkott mot ukrainska livsmedel för att främja och stärka en svensk livsmedelsproduktion.

    Varför ska vi tvingas att först ge våra skattepengar till Ukraina för att sedan en gång till ge dom ännu mer pengar genom att köpa deras produkter.

    Gillad av 4 personer

  3. Skamligt, fråga bönderna själva….Dousa har e u lämnat 70 milj kronor till Soros media i Sverige, som heter Fria någonting…Swebb hade detta. Så det står ju klart vem som är hans husse! tragiskt, jag tyckte förut att han verkade bra.. nu fårvise hur Elsa klarar upp Sverige från 12 juni. ________________________________

    Gillad av 3 personer

  4. Då är det väl amerikanska regler som de har tänkt sig skall gälla för livsmedel, genmodifierad (GMO) skit.
    Absolut inte ämnat för mänsklig föda.

    De amerikanska investeringsbolagen Black Rock och Vanguard har gjort massiva investeringar i Ukrainsk jordbruksmark.

    Gillad av 6 personer

  5. Tänkte det samma och berörda spannmålsprodukter från Rothschids bulvanföretag är olagliga att införa till EU, oavsett om det hamnar i mat till människor eller djur. EU lär ändra på detta rätt snart, med tanke på att man känner lössen på dess gång …

    Gillad av 4 personer

  6. Ingen ände på dumheter i detta förödda rike ! Vart finner man dess like ? Hela EU verkar ha kört ner i samma dike ? OCH vi betalar . Tack för era texter här .

    Mvh Sjöström

    Gillad av 3 personer

Lämna en kommentar