Putin utlyser vapenvila över påsken och Kellogg utesluter Ukraina i Nato

Rysslands president Vladimir Putin tillkännagav i dag efter ett möte med den ryske generalstabschefen Valery Gerasimov en tillfällig vapenvila över påsken som startar ikväll kl 18.00 Moskvatid och ska pågå till och med midnatt den 21 april.

Presidenten uttryckte sin förhoppning om att Kiev kommer att visa välvilja och följa påskvapenvilan, men poängterade samtidigt att  de ryska trupperna kommer att vara beredda att reagera på eventuella kränkningar av vapenvilan samt provokationer från motståndarsidan.

Enligt Putin kommer Rysslands beslut att utlysa en vapenvila över påsk visa hur uppriktig Ukrainas önskan är att nå en lösning på konflikten.

-”Vårt beslut om påskens vapenvila kommer att visa hur uppriktig Kievregimens beredskap är, dess önskan och förmåga att följa avtal samt att deltaga i processen för fredsförhandlingar som syftar till att eliminera grundorsakerna till den ukrainska krisen.”

Ett vettigt drag från rysk sida att presentera en testballong som en gest av välvilja, för att visa vem som egentligen är intresserad av vapenvila och fred.

Ukrainas ledare Zelensky har trots kalla handen återkommande visat sina fortsatta ambitioner att föra in Ukraina i Nato, det faktum att det lett fram till att kriget bröt ut 2022 tycks inte heller ha minskat hans strävan. När USA:s president Trumps särskilda sändebud för Ukraina och Ryssland, Keith Kellogg, intervjuades i Fox News slog han dock fast att det är uteslutet samt att frågan inte ens diskuteras.

-”Vi har varit väldigt tydliga: Nato är utanför bordet. Ni kommer inte att vara en del av det. Det är något som inte är nytt. Vi har pratat om det sedan 2008 när ambassadör Burns sa till Condoleezza Rice att det här är utom räckhåll.”

Tidigare har även USA:s president Donald Trump sagt att trots Vladimir Zelenskys önskan att Ukraina ska gå med i Nato, kommer det aldrig att hända samt att den ukrainska konflikten kan ha utlösts av Ukrainas ambitioner att gå med i alliansen.

Förhoppningsvis kanske budskapet gått fram till den nonchalanta Zelensky den här gången.

Intressant att notera är även att Washington Post med hänvisning till europeiska tjänstemän, rapporterar att europeiska länder har för avsikt att fortsättningsvis stödja Ukraina ekonomiskt genom att investera i dess militärindustriella komplex istället för att leverera vapen, vilket skulle vara mer effektivt eftersom Europas egna arsenaler håller på att ta slut efter många år av regelbundna vapenleveranser till Kiev. Enligt tjänstemännen skulle Ukraina i själva verket komma förvandlas till ett testområde för Nato.

Ukraina utnyttjas förvisso redan som ett testområde för nya vapen, vilket jag skrivit om tidigare, men på det här sättet skulle det bli en mer permanent lösning.

Våra beslutsfattare har således för avsikt att fortsätta med sin viktigaste prioritering att bygga upp Ukrainas vapenarsenaler med hjälp av våra skattemedel medan man får sin belöning direkt från det militärindustriella komplexet.

Varför inte bara bränna upp våra pengar i en kamin istället? Det hade gått snabbare och resultatet blir detsamma.

https://ria.ru/20250419/peremirie-2012283812.html

https://www.washingtonpost.com/world/2025/04/19/ukraine-bohdana-howitzer-european-military-funding/

30 reaktioner till “Putin utlyser vapenvila över påsken och Kellogg utesluter Ukraina i Nato

  1. Hej, snygg gest och hur tydligt som helst vem som vill kriga och vem som inte vill. Trodde Kellogg var borta till förmån för den andre, men som kanske är mera österut dessa dagar. Såg du att paret Macron är inbjudna till Trumps, väl som återbesök efter Notre dame men ändå. Kanske kan gubben charma in dem…..som redan Meloni? Glad påsk

    Anita Söderman ________________________________

    Gillad av 1 person

      1. Flyglarm ljöd över Ukraina. Du tror alltså att man sätter igång flyglarm för skojs skull och litar mer på Putin. Talande.

        Gilla

      2. Det är för övrigt känt att du endast upprepar Kremlpropaganda och aldrig någonsin gör ett försök att ta in andra uppgifter. Världen måste vara härligt svartvit och lättnavigerad när det är någon annan som bestämmer vad man ska tycka och tänka.

        Gilla

    1. Dessutom har Zelensky efter Putins tillkännagivande publicerat ett inlägg på sin Telegramkanal, som både Bloomberg och Washington Post hänvisar till, där han skriver att ukrainska trupper fortsätter sin aktivitet i såväl Kurskregionen som i Belgorodregionen och Putin var tydlig med att om Ukraina inte följer vapenvilan kommer ryssarna att svara. 🤷‍♀️

      Gillad av 3 personer

    1. Och väst samt Zelensky har inte brutit mot några avtal? Och hänvisa gärna till något mer seriöst än russofobiska Petterssons blogg.

      Det skulle inte ha funnits något behov av krig i Ukraina om: 👇

      1. Om Nato hade upplösts 1991.

      2. Om Ryssland hade fått gå med i Nato när president Vladimir Putin frågade Bill Clinton.

      3. Om USA hade hållit sitt löfte till Ryssland att inte expandera Nato (en tum) österut.

      4. Om USA hade lyssnat på William J. Burns CIA 2008……”Njet betyder njet” och tagit honom seriöst!

      5. Om USA inte hade störtat den ukrainska regeringen 2014 och installerat en anti-rysk regering. Tack vare; (Obama, Kerry, Neuland och CIA).

      6. Om väst hade hedrat MINSK 1.

      7. Om väst hade hedrat MINSK 2.

      8. Om USA och Storbritannien inte hade saboterat fredsavtalet mellan Ryssland och Ukraina våren 2022.

      Gillad av 3 personer

    2. Varför rysstroll, försöker du förstärka ditt löjliga påstående med det, du är bara löjlig. Du kan inte komma med ett enda internationellt avtal som ryssland inte hållit. Det du håller på med är vad dom riktigt riktigt enkelspåriga idioterna håller på med.

      Gilla

    3. Jaha, och allt detta har ”Ruben” läst till sig av fulmedia och på idioten Pettersons blogg? Att följa avtal har Ryssland gjort trots alla provokationer typ när de fortsatte leverera gas genom Ukraina till EU trots att det var krig och ukrainarna stal gas som korpar men de ansåg att ett avtal ska hedras! USA däremot har aldrig hållit ett avtal utan brutit dem när det passat den egna agendan fråga indianerna, Mexiko, Spanien, Iran, Irak, Libyen med flera. Ukraina är ännu sämre på att hålla avtal än USA vilket i sig är otroligt. Det är bättre att hålla käft ”Ruben” tills du vad du svamlar om!

      Gilla

    4. Om nu Ukraina är så fredsälskande varför godkände de alla freds förslagen/fredsutkasten för att sedan hoppa av dem. Tar vi utkastet från Istanbul 2022 var det Ukraina själva som tog fram utkastet som parterna accepterade men som Ukraina hoppade av. Jag tror Boris Johnson hade helt rätt 2019 när han påstod att Ryssland är inte det stora problemet i Ukraina, det är de ultra nationalisterna eller Banderas. En Ukrainsk historiker och forskare som tvingades fly landet skriver om detta. Men även NATO motsatte sig freds förslagen, därför vill jag inte endast anklaga Zelenskyj när han inte fick stöd för vad han lovade inför presidentvalet 2019. Vi får se vad folkets dom av Zelenskyj blir efter kriget, jag tror inte han överlever när nu över 1,2 miljoner Ukrainska militärer stupat utan anledning. Jag vet att denna siffra är uppskattningar ,men om vi ser på siffrorna på när länderna byter likkistor mot varandra som nu sist var det drygt 40 Ryska mot drygt 900 Ukrainska. Dessa siffror ger en indikation på förhållandet på de stupade och är officiella fakta. Läste du New York times artikeln om kriget nyligen kan man läsa mellan raderna hur NATO låg bakom konflikten. Vi vet att statskuppen 2014 enl. före detta vita huset rådgivaren Mike Benz sannolikt varit den största dolda CIA operationen någonsin. Information som denna får man inte i lögn media.

      Gilla

  2. Putins två dagar långa vapenvila saknar betydelse – det är bara lögn och taktiskt spel. Det säger Stefan Hedlund, senior professor i öststatsforskning vid Uppsala universitet. Den ryske presidenten vill att USA ska falla ner på knä och tacka honom, och Trumpadministrationen vill inget hellre än att krypa i säng med ryssen igen, fortsätter han.

    – Ryssland och Putin kommer inte att avsluta detta krig förrän de har utplånat Ukraina, oavsett vad det kostar. Det är det som har gällt hela tiden.

    Gilla

    1. Stefan Hedlund som ”expert” på Ryssland? Kan meddela att SVT anlitade honom på 1990-talet som ”expert” men han var så kass på det att t o m SVT slutade anlita denna värdelösa ”professor” som misslyckades med alla sin förutsägelser redan då.

      Gillad av 2 personer

  3. Hela morgonen har svensk massmedia rapporterat om Ukrainas påståenden om att Ryssland har brutit mot vapenvilan och fortsätter attackera, men när Ryssland nu hävdar att Kiev har brutit mot påskens vapenvila är det däremot tyst från de svenska propagandaorganen. Svensk nyanserad nyhetsrapportering i ett nötskal.

    Rodion Miroshnik från ryska utrikesministeriet sade i dag att de ukrainska styrkorna under natten attackerat en förort till staden Kremennaya i Rysslands folkrepubliken Lugansk och på söndagsmorgonen var staden Gorlovka i Folkrepubliken Donetsk måltavla med fyra 155 mm granater. Det fanns också försök att attackera den regionala huvudstaden Donetsk.

    I Kherson-regionen drabbades bosättningarna Aleshki, Golaya Pristan och Kakhovka av drönare samt granatkastare. Fortsatta rapporter fortsätter komma in.

    Gillad av 3 personer

    1. Det är till att börja med en unilateral vapenvila, utannonserad helt utan förvarning vilket i praktiken gör den omöjlig att följa för båda sidor. Ukraina har aldrig gått med på den och ryssarna helt uppenbart inte följt den heller. Så ett spel för gallerierna och mest sannolikt ett propagandautspel för hemmapubliken från Putins sida.

      Gilla

  4. Att döma av kommentarerna idag har den lilla diktatorn ”inte mer president sedan maj 2024” Nazilensky mobiliserat sitt fotfolk och bombarderar dig, Jenny, med fullkomligt löjliga kommentarer. Nu har dessutom Nazilensky deklarerat att han inte kommer att hålla val, som var förutsett. Kan man säga det tydligare vad han, och EU, anser om demokrati?

    Gillad av 1 person

    1. Jag tror det är ganska detaljerat beskrivet i Ukrainas grundlag vad som gäller vid presidentval i Ukraina i krigstid , men man kanske ska ändra i Ukrainas författning också bara för att nån rysstok tycker så ?🤷

      Gilla

      1. Nu är det så att Zelensky medvetet försenat valen ånyo genom att förlänga krigslagar och allmän mobilisering i landet med ytterligare tre månader. Åtgärderna var tänkta att löpa ut den 9 maj, men kommer nu att förlängas till den 6 augusti.

        Ledaren för partiet European Solidarity och Ukrainas tidigare president, Pjotr ​​Porosjenko, har kritiserat Zelenskys lagförslag och hävdar att han tillskansar sig makten genom att göra det omöjligt att hålla val.

        Gillad av 1 person

      2. Är det inskrivet i gurndlagen i Ukraina att Nazilensky har rätt att förbjuda 11 politiska partier pg.a. av att han personligen har problem med politisk opposition samt att han tar kontroll över all media i Ukraina och inför censur av information och nyheter som inte passar in i hans värld?

        Eller att han rätt att trakassera ryskortodoxa kyrkan?

        Gillad av 1 person

  5. Kanske man måste förlänga krigslagar om det råder krig ?? 🤔🤔Men det kanske har blivit fred ?

    Gilla

      1. Det spelar ju egentligen ingen roll , ryssarna kommer inte få en chans att sätta in någon marionettregering där ändå !

        Gilla

      2. Det skulle jag inte vara så säker på, de vill säkert ha kontroll över det och det kan mycket väl ingå i de diskussioner som nu pågår med USA.

        Gilla

      3. Thomas Johnasson (eller vad du nu heter):

        EU, och förut Biden/Demokraterna, har tillsatt en marionettregering sedan statskuppen 2014 och fortsätter fjärrstyra den lille diktatorn Nazilensky.. Men det kanske du tycker är demokratiskt?

        Gilla

Lämna en kommentar