Medan jag har varit ute på långpromenad med barnen fortsätter krigshetsarna sin lekstuga.
Utrikesminister Maria Malmer Stenergard uttryckte i P1 tidigare i dag att Sverige är beredda att skicka svenska soldater till Ukraina och när statsminister Ulf Kristersson uttalade sig inför toppmötet i Paris slog han fast att man står eniga och starka i sitt stöd till Ukraina som behöver ökas samt snabbas på. Dessutom upprepade han ännu en gång att ingen fråga är viktigare för Sveriges säkerhet än hur kriget mot Ukraina slutar 🤦♀️ samt att stödet till Ukraina är och förblir regeringens främsta utrikespolitiska uppgift.
Det här är fullkomligt absurt! Sverige är på väg åt helvete på så många plan, men de som styr oss ser bara Ukraina – ett land som inte är med i EU och ett krig som inte är vårt – som den viktigaste frågan. Man tror knappt att det är sant och varför tiger svenska folket?! Är de nöjda med att deras regering ser dem som oprioriterade varelser som bara ska betala för ministrarnas galna upptåg, att de skiter i vår välfärd och helt ignorerar att de inte klarar av att upprätthålla säkerheten för landets invånare? Är det inte dags att vi säger ifrån?
Att det kommer presenteras planer på mer upprustning, mer pengar samt fler vapenleveranser till Kiev efter mötet i Élyséepalatset – där även Natochefen Mark Rutte och EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen deltager – är ingen vild gissning.
#makalöst
#warmongers
#vibetalar
#fuckpeace

Ett av alla problem som tynger landet:
Närmare 600 000 människor är arbetslösa i Sverige – en ökning på 114 000, enligt nattsvarta siffror från SCB.Arbetslösheten stiger i alla åldrar, bland män och kvinnor, inrikes- och utrikesfödda.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/rP4Vnw/chocksiffrorna-over-10-procent-ar-arbetslosa-hogsta-siffran-pa-25-ar
GillaGilla
Största andelen arbetslösa finns inom akademikerkåren. Värdelösa utbildningar som inte efterfrågas,vilket företag behöver egentligen till exempel en mångfaldsexpert?
GillaGilla
Se där ja vad helgens möte i München bidrog till. 😒 Det militärindustriella komplexet rider igen.
”Under måndagen steg aktierna rejält i en rad stora vapentillverkare, däribland tyska försvarsföretaget Rheinmetall, svenska Saab och norska Kongsberg. Ökningen kommer efter att 60 stats- och regeringschefer samlats till en säkerhetskonferens i München under helgen, där USA:s vicepresident höll ett sensationellt tal om säkerhetsläget i Europa.”
https://nyheder.tv2.dk/live/kort-nyt/vaabenaktier-stiger-efter-weekendens-sikkerhedskonference?entry=68635890-6e79-4193-ba38-399db255d146
GillaGilla