Vi är med och betalar för massmedias propaganda

Det har varit mycket skriverier om USAID den senaste tiden – världens största biståndsorganisation som årligen fördelar över 62 miljarder dollar i bistånd till mer än 130 länder och står för 47% av världens biståndsinsatser – efter att USA:s president Donald Trump beslutat att den ska läggas ned för att spara pengar, vilket skapat stor oro bland såväl ”oberoende” medier som organisationer som är beroende av amerikanskt stöd.

Sverige är som vanligt med på ett hörn genom den svenska motsvarigheten Sida, vars verksamhet finansieras av svenska skattepengar, som har finansiellt samarbete med USAID i olika projekt i flera länder, bland annat inom områden som rör mänskliga rättigheter, HBTQI-frågor och klimatet.

Som en läsare på bloggen gjorde mig uppmärksam på har Sida även finansiellt samarbete med International Fund for Public Interest Media (IFPIM), som ger stöd till oberoende medier som bland annat arbetar för att säkerställa oberoende journalistik i Östeuropa.

Huruvida medier kan kallas ”oberoende” när de är beroende av amerikanskt stöd är inget som har belysts i någon större utsträckning på våra breddgrader.

Däremot noterar jag att WikiLeaks har avslöjat att USAID kanaliserade nästan en halv miljard dollar till Internews Network, en ideell organisation som är djupt involverad i mediaverksamhet över hela världen. Bara under 2023 samarbetade IN med 4 291 medier, producerade 4 799 timmars sändningar som nådde 778 miljoner människor och utbildade över 9 000 journalister. Verksamheten finns i över 30 länder med nyckelkontor i USA, London, Paris samt regionala huvudkontor i Kiev, Bangkok och Nairobi.

Internews grundades 1982 och hävdar att de hjälper medier att uppnå finansiell hållbarhet och främjar ”pålitlig information” – ett uppdrag som de fullföljer med en rejäl amerikansk statlig finansiering. År 2023 hade organisationen samarbetat med nästan 4 300 medier, utbildat tusentals journalister och samtidigt bistått initiativ för censur av sociala medier.

Enbart USAID öste in 472,6 miljoner dollar till Internews, även om organisationen också fick finansiering från AOL-Time Warner Foundation, Bill & Melinda Gates Foundation samt andra privata givare.

Anslagen inkluderar exempelvis 10,7 miljoner dollar från USAID för att stödja ”ansvarig journalistik av hög kvalitet” i Liberia och 11 miljoner dollar för ”media som möjliggör demokrati” i Moldavien via datarepublican.com.

Det amerikanska utrikesdepartementet chippade in 1,48 miljoner dollar för att etablera ”säkra, tillgängliga och livräddande informationstjänster” i Sydsudan. Ytterligare ett USAID-anslag på 19,5 miljoner dollar utfärdades till Internews för att ”positionera det jordanska samhället för att effektivt förespråka medborgardrivna intressen”.

Utöver det fick Internews VD Jeanne Bourgault och andra nyckelpersoner nyligen sin biografi borttagen från organisationens hemsida, men WikiLeaks som uppmärksammade flytten tillhandahöll hjälpsamt arkiverade kopior.

Som jag ofta brukar påpeka har vi ingen oberoende media bland de stora tidningsdrakarna som styr opinionen och här ser vi ännu ett exempel på det. Givetvis spelar etablissemanget sin roll väl och idiotförklarar Trump för att han stänger ned en ”viktig biståndsorganisation”, utan ett ord om att det faktiskt finns fog för detta beslut.

Dagligen bevittnar vi hur vår styrda massmedia skriver/publicerar det de blir tillsagda – ironiskt nog är vi med och betalar för bedrägeriet.

#vibetalar

https://www.europaportalen.se/2025/02/trump-stanger-usaid-oroande-signaler-europas-bistand

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/VzXAG1/usaid-ska-laggas-ner-oklart-vad-som-hander-med-sida

https://sputnikglobe.com/20250208/wikileaks-exposes-internews-usaid-funded-media-machine-behind-global-influence-1121547782.html

2 reaktioner till “Vi är med och betalar för massmedias propaganda

  1. Helt klart så finns det ingen ”oberoende” media som får dollars från staten eller organisationer. Men det fattar inte 75 % av folket.

    Usaid är en opinionsbildare med massor av dollars, självklart propagerar dom för klan globalisternas fördel. Dom gör allt för att berika klanerna genom covid, genom olika krig….”skolskjutningar”, ”terrorism” Ett skrämt folk går med på vad som helst.

    Gillad av 3 personer

  2. Vi ska övervakas via bankerna, för att inte penningtvätt skall ske. Lustigt att det sker efter modellen ”låta räven vakta hönshuset”, samtidigt som politikerna tvättar pengar via SIDA. SIDA är som bekant undantagen från Riksrevisionens uppgift …

    Gillad av 4 personer

Lämna en kommentar