Nyligen såg det ut som om fredsförhandlingar mellan Ryssland och Ukraina var på väg att komma till stånd, men efter Ukrainas attack i Kursk är situationen nu en annan.
Rysslands president Putin uttalade sig i dag vid ett möte med högre tjänstemän om Ukrainas attack i Kursk, där han slog fast att alla fredssamtal med Ukraina är omöjliga så länge de genomför attacker mot civilbefolkningen och hotar kärnkraftverk.
-”Ukrainas senaste handlingar visar varför landet har vägrat att se över planerna för att lösa konflikten baserat på antingen ett ryskt förslag eller färdplaner som presenterats av neutrala parter. Tydligen strävar fienden – som förlitar sig på hjälp av sina västerländska ledare – efter att förbättra sina förhandlingspositioner i framtiden. Men hur kan vi prata om förhandlingar med dem som genomför urskillningslösa attacker mot civila och civil infrastruktur eller försöker hota kärnkraftsanläggningar? Ett av Kievs huvudmål i Kursk är att avleda uppmärksamheten från Donbass, där ryska styrkor stadigt har vunnit mark under de senaste månaderna. Men vad är resultatet? Takten i offensiva operationer har inte bara avtagit, utan tvärtom ökat med en och en halv gånger. Genom att gå in i Kurskregionen försökte Ukraina också undergräva moralen hos den ryska befolkningen, men uppnådde motsatt resultat där vi nu ser en ökad ström av frivilliga för att gå med i militären och försvara gränsen. Moskvas huvudmål i detta skede är att driva tillbaka de ukrainska styrkorna från ryskt territorium. Fienden kommer att få ett värdigt svar. Alla våra mål kommer utan tvekan att uppnås.”
Det militärindustriella komplexet gör vågen eftersom målet att hålla igång kriget till varje pris nu uppfylls samtidigt som strategin ”till den siste ukrainaren” tar ännu ett kliv framåt när Kiev slösat bort sina bästa trupper och resurser på ett självmordsuppdrag istället för att förstärka frontlinjerna.
https://www.rt.com/russia/602493-no-talks-kiev-putin/

Så då finns bara en lösning nu…..
GillaGillad av 1 person
Det är mycket som är konstigt med attacken på Kursk? Det fanns proryska informatörer i Ukraina som påtalade för den ryska militärledningen att Ukraina drar samman trupper från de andra delarna av fronten för ett anfall! Varför bombade Ryssland inte de ukrainska trupperna innan de kom över gränsen? Det är nog så illa att man medvetet släppte in ukrainarna och legosoldaterna för att decimera dem på plats i Kursk. Hade de börjat bomba innan hade Ukraina snabbt flyttat tillbaka trupperna till sina gamla frontavsnitt så man kan anta att det är någon typ av cynisk militärteknisk manöver bakom och uppgifter talar för att ryssarna räknade fel på antalet trupper som verkligen var med i anfallet? Det talas om ca 3 gånger fler än det estimerades i början? Men Ryssland har uppnått vissa politiska mål med manövern då många EU-ledare börjat göra uttalanden som inte talar till Ukrainas favör. Kanske tycker man i den ryska ledningen att det var värt att offra ett antal civila i Kursk för att uppnå så mycket mer i slutändan på andra delar av fronten och även politiskt?
GillaGillad av 1 person