Det är inte bara Sverige som säljer ut landet till främmande makt genom att villkorslöst ingå försvarsavtal med USA, även Finland gör samma sak och i går lät det finska utrikesministeriet meddela att det nya militära samarbetsavtalet med Washington begränsar Helsingfors suveränitet, varför ratificeringen kräver två tredjedelars majoritet i parlamentet.
Finland undertecknade avtalet om försvarssamarbete med USA i december förra året, kort efter att de blivit medlem i Nato. En arbetsgrupp ledd av UD tillsattes för att utarbeta ratifikationsprotokollen, som formellt skickades till parlamentet för kommentarer i går. Den finska riksdagen har till den 12 maj på sig att kommentera förslaget.
Likt Sveriges försvarsavtal med USA, ges den amerikanska militären tillgång till 15 baser i Finland och tillåts placera ut militär utrustning och förnödenheter på finskt territorium samt ha fri rörlighet för amerikanska flygplan, fartyg och fordon. Medlemmar av den amerikanska militären och de anläggningar de använder kommer också få särskilt rättsligt skydd.
När DCA undertecknades sade Finlands försvarsminister Antti Hakkanen att det var ”en garanti från världens största militärmakt att de kommer att försvara oss.” Att Helsingfors skulle vara pulvriserat innan USA ens hunnit tänka på att samla ihop ett team, var det ingen som reflekterade över.
Den ryske presidenten Vladimir Putin sade efter avtalets undertecknande i december att man tidigare haft hjärtliga förbindelser med Finland utan några dispyter, vare sig territoriella eller på annat sätt, men att Finland ändå valt att ställa sig på det USA-ledda blockets sida.
-”Det var inga problem. Nu kommer det att bli det. ”Vi kommer nu att skapa Leningrads militärdistrikt och koncentrera vissa militära enheter där.”
Det finska folket står nu inför samma problematik som det svenska, där politikerna och tillika vasallerna kör över sina egna medborgare utan en tanke på konsekvenserna – enbart på den kickback som väntar som tack för gott samarbete – samt utan någon allmän debatt.
Det är inte svårt att lista ut vad amerikanerna skulle säga om Finland eller Sverige ville öppna några baser på amerikansk mark med samma privilegier, men sådant pratar vi inte om.
När amerikanerna väl kommer lär de aldrig lämna. De kommer se till att alla politiska beslut kommer att vara i USA:s bästa intresse. Varken Finland eller Sverige kommer att vara ett land, utan en del av en annan stat i väst som kommer att äga oss och diktera vad vi kan och inte kan göra. Det skulle vara fullkomligt idiotiskt att acceptera, men vi kan räkna med att såväl de finska som svenska riksdagsledamöterna kommer sälja ut oss utan att blinka.
#vasallstat
https://www.rt.com/news/595091-us-restricts-finland-sovereignty/

Tragisk utveckling! Finland som kämpade för sin frihet och nu är den utsåld till den globala banditligans självutnämnda ”ledare”! Precis som Sverige kommer man snart att få ångra att man bjöd in djävulen som lär bli svår att bli av med vilket historien visar. Vi får se om Niger lyckas?
GillaGillad av 1 person