Ingen kontroll på var vapen som skickats till Ukraina hamnar

Tyskland har rykte om sig att vara ett av de mest organiserade länderna i världen, men när det kommer till att ha kontroll på att de vapen man skickat utomlands hamnar där de ska har man likt de flesta andra länder i väst som bistått den ukrainska regimen med stora mängder vapen, noll koll.

Enligt den tyska tidningen Der Spiegel utförde den tyska regeringen förra året bara två kontroller över var vapnen som de hade skickat utomlands 2023 hamnat, dels kontrollerades handeldvapen som skickades till Taiwan i januari 2023 och dels genomförde man en liknande inspektion i Kap Verde i juni.

Samtidigt lämnades den massiva militära hjälpen till Kiev utan tillsyn, där tyska beslutsfattare istället förlitade sig på försäkringar från ukrainska tjänstemän.

Tyska tjänstemän uppgav enligt uppgift att Kiev hade försäkrat dem att alla tyska vapen skulle förbli i landet och tillade att ”samtliga verifieringsåtgärder får under inga omständigheter försämra Ukrainas effektiva försvar mot pågående rysk aggression.”

Enligt Kiel Institute for the World Economy, har Ukraina fått 17 miljarder euro (18,7 miljarder dollar) i militärt bistånd från Tyskland under perioden januari 2022 till oktober 2023. Samtidigt godkände den tyska regeringen nästan 12 miljarder euro (13 miljarder dollar) i vapenexport 2023, vilket satte ett nytt rekord.

Det enkla svaret på frågan var vapnen tagit vägen är; På den svarta marknaden (där terrorgrupper som IS, Hamas, Houthierna och Al Qaeda är några av kunderna tillsammans med mellanhänder som ser till att de hamnar i Sverige för att understödja gängkriminaliteten), nedbrända till grunden och på ryska museer.

Det är fascinerande att det är först nu, två år senare som de styrande börjar tänka på om vapnen ens nått fram till rätt mottagare och att man utan att kontrollera bara godtager vad en regims företrädare i ett av Europas mest korrupta länder säger.

Som av en slump har amerikanerna inte heller någon kontroll på var vapen till ett värde av 1 miljard dollar som nyligen levererats till Ukraina tagit vägen.

I Sverige pratar vi inte ens om någon kontroll över var vapen och svenska skattemedel som skickats i mängder från det lilla kungariket i norr hamnat. Ingen riksdagsledamot kräver svar från regeringen och massmedia håller som vanligt inne med obekväma frågor.

Det är häpnadsväckande att inse att våra regeringar är så oansvariga att de spenderar miljarder dollar på att inte bara beröva sin befolkning på nödvändiga förnödenheter utan också påverka deras ekonomi och misslyckas med att utöva de grundläggande kontroller som är nödvändiga för att säkerställa att pengar/vapen når fram till rätt mottagare.

Summa summarum – mutor betalas och skattebetalare blir lurade. Business as usual.

#followthemoney

#vibetalar

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/ruestungsexporte-verbleib-der-waffen-im-ausland-wird-kaum-kontrolliert-a-e0f16991-bba9-4b94-8ebe-2d8f8b263e2a

4 reaktioner till “Ingen kontroll på var vapen som skickats till Ukraina hamnar

  1. ”… tyska beslutsfattare istället förlitade sig på försäkringar från ukrainska tjänstemän”
    Det är knappt kindergarten-nivå tysklands regerings-politiker o i Sverige är det inte bättre.

    Gillad av 3 personer

  2. Tyskland ett land som leds av fega lakejer! Inte konstigt att det är på randen till inbördeskrig och politikerna gömmer sig för folkets ilska. Hade detta hänt i Vitryssland hade MSM-fulmedia hängt på barrikaderna med reportage och krävt Lukasjenkos avgång vilket man ju gjorde när ett par tusen betalda ligister försökte med en statskupp för några år sedan. Den enorma demonstration FÖR Lukasjenko visade man dock inga bilder från av naturliga skäl!

    Gilla

  3. Undrar vad polackerna har för ny info om Ukraina? Enligt uppgift så har polska värnpliktiga fått 6 timmar för att inställa sig för tjänstgöring? Kan det vara så att de inser att kollapsen är nära i Ukraina och att horder av ukrainsk högermilis snart kan vara på marsch västerut och som måste motas? Det kan ju även vara så att Polen tänker ge sig in i Ukraina och ockupera de västra delarna och ta tillbaka sina gamla områden nu om kollapsen kommer? Ett annat mer löjeväckande scenario är att polackerna direkt ger sig in i strider med ryska soldater fast då är det nog bäst att utrymma alla städer i Polen först vilket lär vara svårt att dölja eller genomföra. Mest troligt är att det är ett utslag av den krigshysteri som drabbat USA och EU.

    Gilla

  4. Ser nu på ”Afrique, monde et vérité” att Pentagon har ingen koll på var 40 000 ( nej, det ska vara 4 nollor) enheter ( ? automat-vapen, missiler osv?) vapen som skickats till ukraina har hamnat. Känns tryggt för oss europeer.

    Gilla

Lämna en kommentar