I en intervju som publicerades i helgen, pratade Ungerns premiärminister Viktor Orbán om det kommande EU-valet, den nya migrationspakten, konsekvenserna av Ukrainas potentiella EU-medlemskap och Ungerns ekonomi. Men det som var mest intressant var när han tydligt gav uttryck för vilka som styr byråkraterna i EU och hur man ska bekämpa detta.
-”Mer kommer att stå på spel vid den kommande EU-omröstningen än någonsin tidigare. EU har gradvis försvagats under de senaste åren, dess omfattning av inflytande har minskat i den globala ekonomin, de har inte kunnat gå framåt väsentligt när det gäller att stärka sin självförsvarsförmåga och ta itu med konflikterna i dess närhet i linje med sina egna intressen. EU har till och med varit oförmöget att konfrontera alla dessa problem och sedan genomföra introspektion och korrigera sin politik. Det som ligger bakom allt detta är inte medlemsländerna eller europeiska medborgare, utan Washington och Soros-imperiet som fortsätter att tala om för byråkraterna i Bryssel vad de ska göra. Det här är dåligt för Europa, det här måste ändras.”
På frågan om han var oroad över att hans anhängare var uttröttade på EU, sade premiärministern att han accepterade det som ett naturligt faktum.
-”Jag är själv trött på Bryssel. Frågan är dock vilka slutsatser som dras av situationen. Min slutsats är denna: låt oss försöka gå djupare, ta positioner, samla allierade och fixa Europeiska unionen. Att vara arg räcker inte, Bryssel måste erövras.”
Orbán, en riktig statsman helt klart, som gång på gång går emot det korrupta EU-organet som på intet vis arbetar för det europeiska folkets bästa.
I Sverige har vi inte en enda riksdagspolitiker som kommer i närheten eller ens visar tendenser till att försöka kliva ur ledet. En skam att svenska folket fortsätter låta sig styras och duperas av dessa kuragelösa vasaller som bara är intresserade av att gynna sig själva medan man tveklöst kör över medborgarna om och om igen.
#vibetalar
#followthemoney
#swexit
PM Orbán: Washington and the Soros empire tell Brussels what to do

Detta är ett enormt problem, ur lösa det?
”Mutor och korruption är endemiska i Brysselsystemet – och det mesta av det är helt lagligt.
Det uppskattas att det finns mer än 30 000 lobbyister som arbetar i Bryssel, vilket gör det till världens andra huvudstad för lobbying efter Washington DC. De flesta är i tjänst hos företag och deras lobbygrupper och har enorma summor till sitt förfogande: den sammanlagda lobbybudgeten för de 12 400 företag och organisationer som finns med i EU:s lobbyregister har ökat stadigt under åren – särskilt sedan pandemin – och uppgår i dag till 1,8 miljarder euro.
Högst upp på listan finns jättarna inom Big Tech, Big Pharma och Big Energy som Apple, Google, Meta, Bayer och Shell, liksom branschorganisationer som European Chemical Industry Council, European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA) och BusinessEurope – som alla uppger årliga lobbybudgetar på 4-6 miljoner euro. Den verkliga siffran är troligen betydligt högre, med tanke på att företagen sedan länge inte rapporterar sina utgifter.
Big Pharma och Big Tech, i synnerhet, ökade båda avsevärt sin lobbyingstyrka under hela pandemin. Enbart EFPIA – som företräder Pfizer, AstraZeneca och Johnson & Johnson – ökade sina utgifter med 20 % under 2020. En försiktig uppskattning av Big Pharmas totala årliga lobbyutgifter i EU är nu nära 40 miljoner euro per år, med nästan 300 lobbyister som officiellt arbetar i Bryssel för att driva industrins intressen (även om det faktiska antalet troligen är högre, eftersom reglerna för offentliggörande av uppgifter inte fångar upp alla utgifter för advokatbyråer, akademiska partnerskap och verksamhet i enskilda länder).”
GillaGillad av 1 person