Som med så mycket annat som inte är lönsamt som härrör till klimathysterin (vindkraftverk, elbilar och elvägar till exempel) framkommer det nu att även mångmiljardsatsningarna på grönt stål av bland annat statligt ägda LKAB är bortkastade eftersom det är olönsamt.
Det är vad nationalekonomen och utredaren David Sundén kommit fram till i en rapport han skrivit på uppdrag av en stiftelse skapad av Sydsvenska industri- och handelskammaren, där han även slår fast att klimatargumenten inte håller eftersom en stor del av dagens utsläpp i produktionskedjan försvinner automatiskt när stålbolaget SSAB fasar ut sina gamla masugnar.
Men det tycks kvitta hur många gånger klimatbedrägeribubblan slås hål på, för våra styrda beslutsfattare är orubbliga i sitt beslut av vägval – kosta vad det kosta vill och det gör det sannerligen för folket som ska stå för politikernas galna godhetsprojekt.
#vibetalar
https://sverigesradio.se/artikel/utredare-satsningarna-pa-gront-stal-ar-olonsamma

Läste att nu måste regimen i Stockholm göra en konsekvensanalys av vindkraftsutbyggnaden då det blivit uppenbart att det inte fungerar och att vindsnurror inte är lönsamma och påverkar eldistributionen negativt? Borde detta inte gjorts för 15 år sedan?
GillaGillad av 1 person