I landet som har störst anledning att demonstrera kniper man käft

Allt är inte frid och fröjd i Europa, även om svensk massmedia tiger om hur missnöjet uttrycks av folket genom stora protester mot beslutsfattarna som jag regelbundet rapporterar om när jag snappar upp det.

Covidnedstängningarna, energikrisen, inflationskrisen och det fortsatta stödet för kriget i Ukraina har alla varit anledningar för folk att gå man ur huse för att kräva att de styrande politikerna avgår.

Nu senast var det stora demonstrationer i Tjeckien i lördags, där tusentals anhängare av det tjeckiska icke-parlamentariska partiet PRO (Law, Respect, Expertise) samlades i centrala Prag för att kräva att landets regering avgår pga dess provästliga politik.

Enligt lokala medier uppskattas det att omkring 10 000 personer deltog i demonstrationen som hölls på Vaclavplatsen i Prag och var den tredje i år, partiet själva hävdar dock att över 100 000 personer deltog i demonstrationerna mot regeringen.

Partichefen Jindrich Rajchl var en av talarna och tog upp att Tjeckiens nuvarande fempartistyrande koalition, ledd av premiärminister Petr Fiala, följde order från Bryssel och framförde även krititik mot regeringens fortsatta militära stöd till Ukraina samt dess nära band med USA.

-”De är agenter för främmande makter, människor som uppfyller order, vanliga marionetter och jag vill inte ha en marionettregering längre. Tjeckien borde lägga in sitt veto mot alla försök från Ukraina att gå med i Nato.”

Raichl hyllade Ungerns premiärminister Viktor Orbans nationalistiska politik som en förebild och efterlyste en allians av centraleuropeiska länder för att motverka Bryssel.

Rajchl insisterade också på att den tjeckiska regeringen skulle företräda sina medborgares intressen i första hand och uttryckte oro över landets sociala samt hälso-och sjukvårdssystems kapacitet, särskilt mot bakgrund av den senaste tidens tillströmning av ekonomiska migranter från Ukraina.

Demonstranterna krävde att Tjeckien lämnar Nato och tog också upp problem med hur den nuvarande regeringen har hanterat den tvåsiffriga inflationen, skatteförändringar, pensionsjusteringar, åtgärder för att minska användningen av fossila bränslen i fordonsindustrin samt Covid-19-restriktioner som antogs under sittande regering.

En av demonstranterna, trebarnsmamman Marcela Hajkova, fördömde bland annat regeringens militära hjälp till Ukraina.

-”Vi är inte ett suveränt land, vi lyssnar på Bryssel. Varför skickar de vapen till Ukraina, varför strävar de inte efter fred?”

Sedan kriget bröt ut i februari 2022 har Tjeckien försett Ukraina med stridsvagnar, raketgevär, helikoptrar, artillerigranater och annan militär hjälp. Landet har också tagit emot cirka 460 000 ukrainska flyktingar, varav 300 000 fortfarande bor där enligt en rapport från Euronews.

I sammanhanget är det intressant att dra en parallell till Sverige, där invånarna verkligen har anledning att anordna demonstrationer mot regeringen för att vädra sitt missnöje.

Energikrisen och det evinnerliga slöseriet med skattemedel på klimathysterin, inflationen med rekordhöga livsmedelspriser och höjda räntor, den rekordlåga kronan, konsekvenserna av den sprickande fastighetsbubblan, hur vår krigshetsande regering fortsätter att vara en aktiv part i Ukrainakriget istället för att förespråka fred där otaliga miljarder plöjs ner i vapen och ekonomiskt stöd, det kostsamma samt onödiga Natomedlemskapet, den ännu mer kostsamma massmigrationen som årligen gröper stora hål i vår redan kassa ekonomiska situation, det misslyckade integrationsprojektet vars konsekvenser nu blivit mer tydliga än någonsin, det kraschade välfärdssystemet där skolan och vården sticker ut samt det som skaver mest av allt just nu – otryggheten, skapad av ett havererat rättssystem där grovt kriminella har fritt spelrum att agera som de behagar (vissa opererar dessutom från andra länder) utan att beslutsfattarna lyckas få rätsida på problemen i längre utsträckning än återkommande presskonferenser där man lovar mer än man levererar.

Det finns givetvis ännu mer att ta upp, men poängen är att det spelar ingen roll för den hjärntvättade svensken att landet är på väg käpprätt åt helvete och att de styrande politikerna gör sitt bästa för att förstöra så mycket som möjligt medan de kan, för här saknas såväl intresse som ryggrad att agera samt framförallt kan man inte ta in bilden av vad som sker utan de flesta fortsätter hellre leva i förnekelse där man inbillar sig att det går att lita på såväl massmedia som våra makthavare som ”gör sitt bästa för vår skull” istället för att gynna sin egen plånbok och karriär.

#followthemoney

#viharvälingaproblem

https://www.reuters.com/world/europe/czech-protesters-rally-against-governments-pro-western-policies-2023-09-16/

4 reaktioner till “I landet som har störst anledning att demonstrera kniper man käft

  1. Vi har samma marionettregering/yrkesbrottslingar som Tjeckien har, de som styr har en helt annan agenda än att se till landets bästa. Du beskriver det fantastisk bra i näst sista stycket, man undrar hur allt kommer att sluta, jag är pessimistisk och tror själv på en nattsvart tid framför oss.
    Många kanske undrar varför! Både denna regeringen och föregående har valt att inte göra något åt problemen de har alla spätt på problemen och stoppat huvuden i sanden allt för att tro att de ska bli bättre men i vissa fall så lyser inkompetens igenom, bara en sån liten sak som att de tillåter/vill att polisen ”knäböjer”, ”ger handhjärtan”, ”äter pizza med grovt kriminella”, ”delar ut armband” där de står ”sluta skjut”, skriver brev till kriminella, polisen vågar inte gå ut och möta de kriminella i upploppen sist i Rosengård utan väljer att filma de kriminella som är maskerade, allt detta känns ju förjävligt när man betalar skatt i Sverige! Var är tryggheten för oss vanliga medborgare? Ska inte vi ha rätt att känna oss trygga i vårt land? Svaret är nej, vi ska bara finna oss i denna sjuka värld skapat av ett gäng hönshjärnor som arbetar åt någon helt annan än det svenska folket.
    Polisen ska äga våldsmonopolet, ingen annan ska våga eller ha möjligheten att ta till våld mot polisen/samhället i Sverige. Rätt väg att gå är att lagföra alla gängkriminella med tillhörande svans, skulle tippa på 10-15000 kriminella, finns det inte plats i Sverige kan vi outsourca dom till bättre länder med ett bättre fängelsesystem förslagsvis Ukraina, vi har betalt dom en massa pengar och nu vill ha valuta för pengarna.
    På detta har vi hela listan Jenny skrev i näst sista stycket, när man ser verkligheten, inte som politikerna som väljer att gör det med svaga ögon och en fantasi som passar deras verklighet, utan med klara ögon och en sansad världsbild så inser nog alla att det är väldigt svårt att vara optimistisk.

    Gillad av 2 personer

  2. Kan meddela att den gatan är lång och det ser lätt ut som minst 100.000 människor samlats för att protestera! Självklart så förminskar den styrda media i Tjeckien också precis som i Sverige det verkliga antalet. I Sverige knyter vi näven i fickan men snart knyter vi båda nävarna i fickan för i ett genomkontrollerat samhälle som Sverige är det farligt att sticka ut och demonstrera, du kan bli av med jobb, bank, bostad m m på ett kick!

    Gillad av 1 person

Lämna en kommentar